Hirdetés
Hirdetés

„Hullámvasút” lett a felújított hídból

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Emberi mulasztás és hozzá nem értés miatt történhetett meg, hogy Marosvásárhelyen a hétfőn átadott, felújított Maros-hídon hullámvasútra emlékeztető lett az útfelület a kopóréteg leterítése után – mondta el kérdésünkre egy útépítési mérnök. A városháza kormányalapokból és a helyi költségvetésből végeztette el a munkálatot, most pedig visszahívatta a kivitelezőt, hogy találjon megoldást a hibára. Előreláthatóan újra lezárják majd az egyik sávot a gépkocsiforgalom előtt.

Simon Virág

2020. július 14., 22:072020. július 14., 22:07

A marosvásárhelyi polgármester személyes tanácsadója, Claudiu Maior hétvégén jelentette be, hogy hétvégén leterítik a kopóréteget a Maros-hídon és hétfőn átadják azt a gépkocsiforgalomnak. A hírnek nagyon sokan örültek, hiszen

az Egyesülés negyedet, de a környéken levő településeket a főtérrel, a város többi részével összekötő nagy Maros-hidat sokan használják.

A Maros-hídon tavaly kezdték el a munkálatokat, akkor több hónapig le volt zárva a négy sávból két sáv, amiket felújítottak. Idén nyáron történt meg a másik két sáv felújítása. A munkálatokat úgy időzítették, hogy ne iskolaidőben kelljen lezárni a forgalom elől a hidat.

Szabad szemmel nem látszanak az egyenlőtlenségek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Szabad szemmel nem látszanak az egyenlőtlenségek

Fotó: Haáz Vince

Hétfőn azonban, miután elindult a gépkocsiforgalom és a városháza illetékesei is a helyszínre mentek, kiderült, hogy a kopóréteg leterítése nem történt megfelelően, ezért az Egyesülés negyed felé vezető sávon, 

különösen a híd közepétől inkább hullámvasúthoz, mint aszfaltozott sávhoz hasonlít az út.

Az egyenlőtlenségek szabad szemmel ugyan nem látszanak, de autóval nagyon is érződnek. A városháza hétfőn délután egy közleményt is kiadott, amelyben jelezte, hogy észrevette a gondot és visszahívta a kivitelezőt. A Székelyhon érdeklődésére a városháza sajtószóvivője, Cosmin Blaga elmondta,

már hétfőn felszólították a kivitelezőt, hogy javítsa ki az egyenlőtlenségeket.

Kedden már visszajöttek a szakemberek, és az elkövetkező napokban kiderül majd, hogy milyen megoldást találnak a probléma kiküszöbölésére. Előreláthatóan

fel kell marni a kopóréteget, és újat kell önteni, ha ez megtörténik, akkor újra le kell zárni pár napra a Maros-hidat.

A munkások jelenleg a járdákat készítik, de az úttest kijavítására is vissza kell térjenek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A munkások jelenleg a járdákat készítik, de az úttest kijavítására is vissza kell térjenek

Fotó: Haáz Vince

Hozzá nem értők dolgoztak

Egy neve elhallgatását kérő útépítő mérnököt megkértük, hogy magyarázza el, miért lett egyenlőtlen a kopóréteg. A szakember többször kiemelte,

ez mindenképp emberi mulasztás és hozzá nem értés eredménye.

Mint kiemelte, a hídnak van egy íve, amit figyelembe kell venni, és annak megfelelően önteni az aszfaltot. Megtörténik, hogy az aszfalt kihűl és mégis beleépítik, ez hiba, mert nem terül szét rendesen. „Oda kell figyelni az alsó, kiegyenlítő rétegre, hogy az egyenletes legyen. Arra jön a felső réteg, ami általában 4–5 centis szokott lenni. Figyelni kell arra is, hogy

mindenhol egyenlő mennyiségű aszfalt kerüljön az úttestre.

Ez azért van, mert a gép nem érzékeli a különbséget, így amikor lehengereli, ha nem egyforma mennyiségű aszfalt került az úttestre nem lesz egyenes az úttest. Nem mindegy, hogy egyik helyen 6, a másik helyen csak 3,5 centis az aszfaltréteg, amit lehengerelnek.

Hirdetés

Az egyenlőtlen kopóréteg minden esetben emberi mulasztás, hozzá nem értés eredménye – magyarázta a mérnök, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ezt a hibát csakis a kopóréteg felmarásával lehet helyrehozni. De itt újra vigyázni kell, mert ha hozzá nem értők végzik, és

mindenhol ugyanannyi marnak fel a kopórétegből, figyelmen  kívül hagyva, hogy egyenlőtlen, akkor ugyanez lesz az eredmény.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mivel a Maros-hídon keresztül nagyon sok kerékpáros közlekedik, akik eddig is és jelenleg is többnyire keskeny, gyalogosoknak fenntartott járda részen gurulnak, megkérdeztük a városháza sajtószóvivőjét, hogy lesz-e kerékpársáv a hídon keresztül. Cosmin Blaga azt mondta,

egyelőre nem került szóba a kerékpársáv kérdése, nem volt benne a tervben, de egyeztetni fognak a kerékpárosokkal és döntenek erről a kérdésről is.

Úgy tudjuk, korábban a közlekedésügyi bizottságban téma volt ez a kérdés, és akkor azt mondták, hogy külön, elválasztott sávot nem tudnak kialakítani, mert nem tudnak változtatni a híd felosztásán. Akkor a civileknek Claudiu Maior megígérte, hogy felfestik a kerékpársávot az úttestre. Ez a szakértők szerint nem a legjobb megoldás, de arra mindenképpen jó, hogy az autósok lássák a jelzést és jobban odafigyeljenek a két keréken közlekedőkre.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 28., szombat

„Ha nem tanulunk nyelveket, azzal saját magunkat korlátozzuk” – egy fiatal útja Gyimesből a brassói ötcsillagos szállodáig

Gyimesben született, ma már Brassóban épít karriert a 25 éves Bârsan Claudia. Román anyanyelvű, de kiválóan beszél magyarul és angolul is. Meggyőződése, hogy a fejlődés kulcsa a bátorság, a félelem pedig inkább iránytű, mint akadály.

„Ha nem tanulunk nyelveket, azzal saját magunkat korlátozzuk” – egy fiatal útja Gyimesből a brassói ötcsillagos szállodáig
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Már nyáron elkezdődhet a parajdi árvízvédelmi rendszer kiépítése

Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.

Már nyáron elkezdődhet a parajdi árvízvédelmi rendszer kiépítése
2026. február 27., péntek

Egészségügyi miniszter: Románia 30 évet veszített a szűrés és a megelőzés területén

A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.

Egészségügyi miniszter: Románia 30 évet veszített a szűrés és a megelőzés területén
2026. február 27., péntek

Kifejlett nőstény medve támadt egy férfira Patakfalván

Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.

Kifejlett nőstény medve támadt egy férfira Patakfalván
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Európa Gasztronómiai Régiója: Borbás Marcsit Hargita megye tiszteletbeli nagykövetének kérték fel

Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.

Európa Gasztronómiai Régiója: Borbás Marcsit Hargita megye tiszteletbeli nagykövetének kérték fel
2026. február 27., péntek

Átalakul a gyergyószentmiklósi lakótelep – de addig is le kell bontani több mint száz garázst

Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.

Átalakul a gyergyószentmiklósi lakótelep – de addig is le kell bontani több mint száz garázst
2026. február 27., péntek

A törvény hatályba lépésétől kell alkalmazni a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó egyes előírásokat

A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.

A törvény hatályba lépésétől kell alkalmazni a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó egyes előírásokat
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Másfél millió euróból újul meg a csittszentiványi iskola és környéke

„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.

Másfél millió euróból újul meg a csittszentiványi iskola és környéke
2026. február 27., péntek

Újabb adókedvezményeket kapnak a fogyatékkal élők és a régi házak tulajdonosai

A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.

Újabb adókedvezményeket kapnak a fogyatékkal élők és a régi házak tulajdonosai
2026. február 27., péntek

Az Affidea-csoport része lett a csíkszeredai Multimed klinika

Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.

Az Affidea-csoport része lett a csíkszeredai Multimed klinika
Hirdetés