Hirdetés
Hirdetés

Bezárni vagy klímasemlegessé tenni a kombinátot?

A robbanáskor elhangzott, hogy népszavazás lesz a kombinát kapcsán, de egyelőre nagy a csend •  Fotó: Haáz Vince

A robbanáskor elhangzott, hogy népszavazás lesz a kombinát kapcsán, de egyelőre nagy a csend

Fotó: Haáz Vince

1,4 milliárd euró értékben összesített beruházási igényeket a Maros megyei önkormányzat a Méltányos Átállási Alapból – számolt be a megyei tanács sajtóirodája. Ebből az alapból azért részesül Maros megye, mert területén működik az Azomureș vegyipari kombinát. Közben a Fókusz Öko Központ vezetője azt állítja, hogy ebből az alapból be lehet záratni a vegyipari kombinátot.

Simon Virág

2021. július 19., 11:002021. július 19., 11:00

2021. július 19., 12:042021. július 19., 12:04

Romániában Gorj, Dolj, Hunyad, Galac, Prahova és Maros megye részesülnek a Méltányos Átállási Alapból, amelyet azért hoztak létre, hogy megkönnyítsék a nagy ipari létesítmények átalakítását, az esetleges bezárásuk nyomán kialakuló szociális és gazdasági átállást, munkahelyeket teremtsenek, elsősorban azoknak, akik a hatalmas ipari létesítményekből kikerülnek. Vagyis a fent említett megyékben működő kombinátok az elkövetkező évtizedekben

vagy át kell alakuljanak, és klímasemlegessé, környezetbaráttá váljanak, vagy lassan de biztosan be kell zárják részlegeiket.

Az átállási alaphoz a Maros megyei pályázatokat, támogatási kéréseket a Maros megyei tanács felügyelte és küldte be a Európai Alapok Minisztériumához. Ezt megelőzően márciusban közzétettek egy online kérdőívet, amelyben arra kérték a kisvállalkozásokat, közintézményeket, civil szervezeteket, hogy tegyenek le minél több javaslatot a Méltányos Átállási Alaphoz. Összesen 93 projektjavaslat érkezett, ehhez hozzáadódtak a megyei önkormányzat saját projektjei, és összesen 1,4 milliárd euró értékű tervet küldtek be a minisztériumhoz. 

Mit kértek?

Mint a sajtóirodától megtudtuk, Maros megye több nagy beruházási projektet javasol az átállási alapnál. A versenyképesség növelése érdekében

egy kereskedelmi-logisztikai központot építenének,

amely segítené a megye gazdasági fellendítését, illetve egy innovációs központot, amely egy adat- és kutatóközpontból, egy inkubátorházból és egy 5000 férőhelyes multifunkcionális rendezvényközpontból állna. Mindkét nagyberuházás Dózsa György községben kapna helyet.

Az infrastrukturális beruházások pilléren belül a Maros megyei tanács kerékpárutak kiépítésére és a metropoliszövezet tömegközlekedésének létrehozására készítene elő pályázatot. Egy másik pillér keretébe

a dicsőszentmártoni zagytározó megtisztítási folyamatát indítanák el,

így a szennyezett területeknek a gazdasági körforgásba való visszahelyezésére is sor kerülhetne. Ugyancsak ebből a keretből lehet pályázni a megyei hulladékgazdálkodás fejlesztésére is. 

A munkaerőpiacon való elhelyezkedést támogató projektek elnevezésű pillérben átképzések, tanfolyamok, képzések szervezésére lehet pályázni, de ugyancsak ebből lehet megerősíteni a duális oktatást is. Ezenkívül egyetemek, cégek, szervezetek által javasolt projekteket küldött a szakminisztériumhoz a tanács.

Klímasemleges lehet a vegyipari kombinát?

A megyei tanácsa sajtóirodája szerint pályázatot nyújtott be az Azomureș vegyipari kombinát is annak érdekében, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátás mennyiségét, és 2050-re elérje a klímasemlegességet. A vegyipari kombinát pályázata egy olyan új, Hollandiában kifejlesztett technológia alkalmazását célozza, amely

megújuló energiaforrásokból állítana elő hidrogént, amelyből aztán a műtrágyát gyártanának,

illetve egy másik technológia, amely a föld alatt keletkező üregekbe vezetné a szén-dioxidot.

A civilek másképp látják

Tények és városi legendák az Azomureșsel kapcsolatban címmel fogalmazta meg a Méltányos Átállási Alappal és a vegyipari kombinát bezárásával kapcsolatos gondolatait a Fókusz Öko Központ vezetője, Hajdu Zoltán vegyész. Felsorolásából kiderül, hogy az 1989-es rendszerváltozás előtt Romániában tizenegy műtrágyagyártó vegyi kombinát működött a következő helységekben: Craiova, Arad, Bákó, Fogaras, Victoria, Năvodari, Slobozia, Marosvásárhely, Piatra Neamț, Valea Călugărească és Turnu Măgurele.

Az első bezárt kombinát az aradi volt, 1990-ben leállították az 1977-ben üzembe helyezett egységet, azzal indokolva a bezárást, hogy ócskavas, ami érdekes érvelés, mivel a vásárhelyi kombinátot 1962-ben helyezték üzembe.

A Valea Călugărească-i kombinátot 1997-ben zárták be, a craiovait, amelyet 1961-ben a vásárhelyi kombináttal egy időben építettek, 1998-ban megvásárolta az OMV, és a 2010-ben még jól működő üzemet leállították, az épületeket lebontották és a területet helyreállítottták. Hat vegyi üzemet (Bákó, Fogaras, Săvinești, Slobozia, Victoria és Turnu Măgurele) a Ioan Niculae érdekeltségébe tartozó cégek vásároltak meg. Az Agro Business információi szerint négy kombinát (Bákó, Fogaras, Săvinești és Turnu Măgurele) konzerválási állapotban van, bármikor újraindítható.

Hirdetés

A Ziarul Financiar információi szerint a Slobozia-i üzemet megmentette a felszámolástól a 37 milliós eurós tőkeinfúzió, de mégis 2015-ben bezárták. A Năvodari-i üzem az eredetinél sokkal kisebb kapacitással jelenleg is működik. A Victoria városi üzemet, amely még 1997-ben jól működött, ugyancsak bezárták (több mint 4000 munkást foglalkoztatott) állítólag a gáz árának liberalizálása miatt nem volt nyereséges. 

„Ezeket a történeteket olvasva felmerül a kérdés, mitől olyan különleges az Azomureș,

Idézet
miért van akkora szüksége rá a városnak és az országnak, és miért is kell működtetni akár a lakosság akarata ellenére is?” 

– teszi fel a kérdést a szakember.

Szennyez vagy sem?

Hajdu Zoltán szerint az Azomureș okozta szennyezés körül is számos városi legenda kering. Véleménye szerint gondot jelent, hogy nem tudjuk, mennyi szennyező anyagot bocsátanak ki (mekkora az emisszió) ezt úgy lehetne mérni, hogy

a kibocsátási pontokon legyenek a mérőműszerek, és a városközpontban legyen egy nagy kijelző tábla, amelyen mindenki láthatja, hogy mekkora a pillanatnyi kibocsátás.

A jelenlegi helyzet az, hogy az immissziót mérik, vagyis egy adott pontban mérhető szennyező anyag mennyiséget, ha éppen arra fúj a szél, ahol a mérőműszer található, akkor mérnek szennyeződést, ha nem, akkor nincs szennyeződés (az autók esetében is a kibocsátást a kipufogócsőbe helyezett műszerrel mérik és nem száz méterre az autótól).

Egy másik jelentős probléma az ammóniagyártás során keletkező szén-dioxid-kibocsátás. Az ammónia jelenlegi technológiával (metángáz felhasználásával) történő gyártásánál a folyamat része a szén-dioxid-kibocsátás, ezért ezt csak a termelés csökkentésével lehet csökkenteni, amennyiben továbbra is a magas nyomású technológiát használják. Hajdu Zoltán úgy tudja, hogy az Azomureș a megye szén-dioxid-kibocsátásának 79 százalékáért felelős, ami a jelenlegi helyzetben akár hasznos is lehetne, hiszen a méltányos átállást támogató alap éppen a nagy szén-dioxid-kibocsátó ipari létesítmények bezárásával járó átállást kívánja támogatni.

„A Maros megye által benyújtott terv sajnos nem számol a kombinát bezárásával, vagy legalább a termelés csökkentésével, sőt támogatást javasol a kombinát számára. Úgy tűnik, a politikai vezetés szintjén eddig nem szerepelt prioritásként az Azomureș bezárása, és a lakosságtól jövő eddigi langyos jelzések valószínűleg alátámasztották ezt a helyzetet. Talán a nemrég történt robbanás figyelmezteti a lakosságot a helyzet súlyosságára, és jelzést ad a politikusok felé” – zárja gondolatait a környezetvédelmi szakember, arra biztatva mindenkit, hogy írja alá a kombinát bezárására indított petíciót.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
Hirdetés