
Fotó: Bíró Blanka
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) öt év letöltendő szabadságvesztésre ítélt erdélyi aktivistáinak szabadon bocsátásáért gyűltek össze tiltakozók szombaton a kézdivásárhelyi Gábor Áron-szobornál. A város főterén ismét kifeszítették az Igazságot Beke Istvánnak! és az Igazságot Szőcs Zoltánnak! feliratú molinókat.
2018. július 07., 22:092018. július 07., 22:09
2018. július 08., 12:042018. július 08., 12:04
„Öt év a semmiért: ez egy felháborító, jogi köntösbe öltöztetett székely- és magyarellenes támadás és provokáció, az európai jogállami elvek teljes sárba tiprása” – szögezte le beszédében Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője. Szerinte
Hozzátette, a magyar kormány illetékesei jelenleg kiemelten foglalkoznak az üggyel, és „várhatóan nem hagyják magára két, egyébként magyar állampolgárságú derék székelyt”. Kifejtette, jogi úton két fronton is dolgoznak:
a védelem a rendkívüli jogorvoslatot kéri;
előkészítik az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelmet.
Fotó: Bíró Blanka
Az ügyvéd szerint mindkét eljárás a jogerős ítélet megsemmisítését eredményezheti, ugyanakkor az amnesztia igénybevételét sem tartják kizártnak. Kifejtette, a kötelező uniós normának minősülő kerethatározat szerinti terrorcselekménnyé minősítés legalapvetőbb feltételei ebben az esetben hiányoznak, mivel a vád szerinti előkészületi cselekmények, eszközök alkalmatlanok bármilyen károsításra, illetve ezáltal a lakosság komoly megfélemlítésére. Ugyanakkor rámutatott,
hiszen „nemzetközi jog politikai fogolynak azon személyeket tekinti, akik politikai okból, politikai nézeteik, világnézetük, vagy valamely, adott politikai helyzetben jelentőséggel bíró csoporthoz való tartozásuk miatt börtönbüntetést kaptak egy olyan eljárásban, amelyben sérülnek a tisztességes eljáráshoz és védekezéshez fűződő jogok, illetve az állam saját anyagi és eljárási jogszabályait sem tartja be”.
Kulcsár Terza József képviselő, a Magyar Polgári Párt (MPP) háromszéki elnöke összefogásra szólított fel, mert mint mondta,
Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar ifjak (EMI) elnöke arról beszélt, hogy ha nem tudjuk megvédeni magunkat, ne csodálkozzunk, hogy elhurcolják barátainkat. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke felszólalásában kifejtette, a magyarokkal kapcsolatos döntésekben a döntő szót mindig a román titkosszolgálat által irányított párhuzamos hatalom mondja ki.
– mondta Izsák Balázs.
Fotó: Bíró Blanka
Végül Beke Csilla, Beke István felesége szólalt fel, idézte férjének az utolsó tárgyaláson elhangzott szavait, aki arról beszélt, hogy a két és fél év alatt folyamatosan kiállt ártatlansága mellett, az ügyészség, a védett tanú félrevezette a bíróságot, védelmére egyetlen bizonyítékot sem mutattak be. „Elvettek az életünkből tizenegy hónapot, pokollá tették az életünket, teljes felmentést kérek, a nevem, a becsületem helyreállítását” – idézte Beke Istvánt a felesége.
Fotó: Bíró Blanka

Öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit a bukaresti legfelsőbb bíróság – adta hírül a Krónika. A szerdán kihirdetett ítéletet Beke István megerősítette a napilapnak.
Indoklásra várva
Az indoklást várják, hogy a védelem kidolgozhassa a rendkívüli jogorvoslatot, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által biztosított ügyvéd pedig minél hamarabb előkészíti az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelmet – mondta el lapunknak Beke Csilla. Kérdésünkre kifejtette, a kegyelmi kérvény benyújtását is fontolóra veszik, egyelőre azt várják, hogy milyen eredménnyel zárul az erdélyi magyar pártok és civil szervezetek közötti egyeztetés. Beke Csilla elmondta, beszélt a férjével, a feketehalmi börtönben „viszonylag civilizált” körülmények vannak, ahhoz képest, amit két évvel ezelőtt Bukarestben megtapasztaltak. A kilencágyas cellában jelenleg öten vannak.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
2 hozzászólás