
Fotó: Bíró Blanka
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) öt év letöltendő szabadságvesztésre ítélt erdélyi aktivistáinak szabadon bocsátásáért gyűltek össze tiltakozók szombaton a kézdivásárhelyi Gábor Áron-szobornál. A város főterén ismét kifeszítették az Igazságot Beke Istvánnak! és az Igazságot Szőcs Zoltánnak! feliratú molinókat.
2018. július 07., 22:092018. július 07., 22:09
2018. július 08., 12:042018. július 08., 12:04
„Öt év a semmiért: ez egy felháborító, jogi köntösbe öltöztetett székely- és magyarellenes támadás és provokáció, az európai jogállami elvek teljes sárba tiprása” – szögezte le beszédében Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője. Szerinte
Hozzátette, a magyar kormány illetékesei jelenleg kiemelten foglalkoznak az üggyel, és „várhatóan nem hagyják magára két, egyébként magyar állampolgárságú derék székelyt”. Kifejtette, jogi úton két fronton is dolgoznak:
a védelem a rendkívüli jogorvoslatot kéri;
előkészítik az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelmet.
Fotó: Bíró Blanka
Az ügyvéd szerint mindkét eljárás a jogerős ítélet megsemmisítését eredményezheti, ugyanakkor az amnesztia igénybevételét sem tartják kizártnak. Kifejtette, a kötelező uniós normának minősülő kerethatározat szerinti terrorcselekménnyé minősítés legalapvetőbb feltételei ebben az esetben hiányoznak, mivel a vád szerinti előkészületi cselekmények, eszközök alkalmatlanok bármilyen károsításra, illetve ezáltal a lakosság komoly megfélemlítésére. Ugyanakkor rámutatott,
hiszen „nemzetközi jog politikai fogolynak azon személyeket tekinti, akik politikai okból, politikai nézeteik, világnézetük, vagy valamely, adott politikai helyzetben jelentőséggel bíró csoporthoz való tartozásuk miatt börtönbüntetést kaptak egy olyan eljárásban, amelyben sérülnek a tisztességes eljáráshoz és védekezéshez fűződő jogok, illetve az állam saját anyagi és eljárási jogszabályait sem tartja be”.
Kulcsár Terza József képviselő, a Magyar Polgári Párt (MPP) háromszéki elnöke összefogásra szólított fel, mert mint mondta,
Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar ifjak (EMI) elnöke arról beszélt, hogy ha nem tudjuk megvédeni magunkat, ne csodálkozzunk, hogy elhurcolják barátainkat. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke felszólalásában kifejtette, a magyarokkal kapcsolatos döntésekben a döntő szót mindig a román titkosszolgálat által irányított párhuzamos hatalom mondja ki.
– mondta Izsák Balázs.
Fotó: Bíró Blanka
Végül Beke Csilla, Beke István felesége szólalt fel, idézte férjének az utolsó tárgyaláson elhangzott szavait, aki arról beszélt, hogy a két és fél év alatt folyamatosan kiállt ártatlansága mellett, az ügyészség, a védett tanú félrevezette a bíróságot, védelmére egyetlen bizonyítékot sem mutattak be. „Elvettek az életünkből tizenegy hónapot, pokollá tették az életünket, teljes felmentést kérek, a nevem, a becsületem helyreállítását” – idézte Beke Istvánt a felesége.
Fotó: Bíró Blanka

Öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit a bukaresti legfelsőbb bíróság – adta hírül a Krónika. A szerdán kihirdetett ítéletet Beke István megerősítette a napilapnak.
Indoklásra várva
Az indoklást várják, hogy a védelem kidolgozhassa a rendkívüli jogorvoslatot, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által biztosított ügyvéd pedig minél hamarabb előkészíti az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelmet – mondta el lapunknak Beke Csilla. Kérdésünkre kifejtette, a kegyelmi kérvény benyújtását is fontolóra veszik, egyelőre azt várják, hogy milyen eredménnyel zárul az erdélyi magyar pártok és civil szervezetek közötti egyeztetés. Beke Csilla elmondta, beszélt a férjével, a feketehalmi börtönben „viszonylag civilizált” körülmények vannak, ahhoz képest, amit két évvel ezelőtt Bukarestben megtapasztaltak. A kilencágyas cellában jelenleg öten vannak.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás