Betekintést nyújtanak a régizene világába

Betekintést nyújtanak a régizene világába

A Régizene Nyári Egyetem elmúlt tíz évét és az idei rendezvény programját ismertették a szervezők

Fotó: Gecse Noémi

Tizenkét mesterkurzus közül választhatnak mindazok, akik részt vennének a tizedik Régizenei Nyári Egyetemen, július 9-14. között. A tizedik kiadásához érkezett rendezvényről szerdán tartottak sajtótájékoztatót a Hargita Megyei Kulturális Központban.

Péter Beáta

2017. április 12., 20:532017. április 12., 20:53

2017. április 13., 10:152017. április 13., 10:15

Tizedik kiadásához érkezett a Csíkszeredai Régizene Fesztivál kísérőprogramja, a Cultura Nostra Egyesület, a Hargita Megyei Kulturális Központ és Hargita Megye Tanácsa által szervezett Régizenei Nyári Egyetem. Az első nyári egyetemet 2008-ban tartották, ekkor lett Ferencz Angéla a kulturális központ vezetője, Filip Ignác pedig a fesztivál művészeti vezetője,

és ekkor fogalmazódott meg az a gondolat, hogy ha már ilyen sok neves zenész megfordul Csíkszeredában, akkor fontos volna, hogy mesterkurzusokat is tartsanak a fesztivál ideje alatt

– magyarázta Ferencz Angéla. Elmondta, az elmúlt időszakban 250 diák vett részt a mesterkurzusokon – és tekintettel arra, hogy visszatérő diákok is vannak – az intézmény 420 oklevelet adott ki számukra. A résztvevők fele Hargita megyéből érkezett, a többiek az ország különböző részeiből és Magyarországról.

Idézet
A résztvevőknek körülbelül 15 százaléka volt román anyanyelvű, ez egy több nyelven zajló nyári egyetem, magyarul, románul és adott esetben – előadótól is függően – angolul, franciául, spanyolul zajlik. Tehát ez egy többnyelvű, nyitott mesterkurzus.

Számos projektünk is volt, együttműködések, ebből kiemelném azt az ösztöndíjas programot, amelyet az etnikumközi kormányhivatallal valósítottunk meg, és amely keretében ösztöndíjat tudtunk biztosítani olyan kisebbségeknek, amelyek az ország területén élnek, és részt vettek nálunk a mesterkurzusokon.” Hozzátette, míg 2008-ban hat mesterkurzust indítottak, addig a tavaly már tizenkettőt. A diákok részéről is évről évre egyre nagyobb volt az érdeklődés, az első évben közel harmincan, a legutóbbi nyári egyetemen pedig már több mint hetvenen vettek részt.

A rendezvény a csíkszeredai önkormányzat társszervezésével zajlik, és partnerségben a Nagy István Művészeti Iskolával és a Márton Áron Főgimnáziummal.

Galéria

Tizenkét mesterkurzus közül választhatnak a résztvevők

Fotó: Csiszér Szilárd

Különleges zeneértelmezés

Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője 2008-ig mint a Codex együttes tagja meghívottként vett részt a fesztiválon. Korábban, 1990-ben részt vett az insbrucki régizene fesztivál keretében tartott nyári egyetemen. Már akkor arról álmodott, hogy valamikor itthon is szervezzen egy ilyent. Erre 18 év múlva került sor, mint mondta, tálcán kínálták fel számára. Az akkori művészeti vezető, László Ferenc megkérte, hogy vegye át a stafétát, és így alkalma volt a nyári egyetemet is elindítani.
A művészeti vezető a sajtótájékoztatón a régizenélés történetére is kitért. „A XX. századra jellemző, már az első világháború előttről is vannak gyökerei.

Idézet
Érdekesség, hogy a történelem folyamán soha nem játszottak régizenét, mindig egy alkalomra készült egy zene, azt egyszer eljátszották és többet nem vették elő.

Huszadik századi jelenség az, hogy visszanyúlnak és olyan műveket játszanak el, amit régebb írtak. A korabeli közönség azért ment koncertre, hogy új művet halljon. A mai közönség már hallotta, ismeri a műveket, őket az érdekli, ki fog játszani, és hogyan fogja eljátszani az adott zeneművet. A két világháború között, majd a második világháború után kezdett ez a stílus nagyobb méreteket ölteni: az emberek elővették a korabeli hangszereket, kezdték újraépíteni leírások alapján, olvasni a korabeli írásokat, azt, hogy hogyan értették a zenét az akkori emberek a reneszánsz, a barokk korban, egészen vissza a középkorig. Kiderült, hogy elég nagy a különbség aközött ahogy akkor látták a zenét és játszották, és ahogy ők próbálták. Mert ugyan visszanyúltak a barokk zenéhez, de mivel közel volt még a romantika, romantikus stílusban játszották Bachot, Vivaldit. Aztán megjelent ez az új áramlat, kezdték befogadni ezeket a zenészeket a profi zenészek világába, iskolák nyíltak Európa-szerte, ahol régizenét oktattak.”

Mint mondta, Romániában a régizene mozgalom Marosvásárhelyen, Brassóban és Bukarestben jelent meg először, Csíkszeredában a hetvenes évek elején a Kájoni, későbbi Barozda együttessel. Igaz ugyan, hogy különálló régizene-egyetem nincs az országban, és külön szakként sem lehet választani.

A Mikó-várban már 1979-ben volt egy régizene-koncert, majd 1980-ban megtartották az első Régizene Fesztivált.

Idézet
A régizenélésben teljesen más hozzáállásról, zeneérzésről van szó, mint a romantikus zenében vagy a huszadik század zenéjében

– fűzte hozzá Filip Ignác.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A sajtótájékoztatón jelen volt Vízi Norbert is, a Nagy István Művészeti Iskola egyik tizenkettedikes diákja, aki több alkalommal is részt vett a mesterkurzusokon. „2010-ben vettem részt először a nyári egyetemen. Teljesen új dolog volt számomra, mert itt más módon, más hangszereken játszottunk, teljesen más hangulatú volt, mint mondjuk a romantikus zene.”

Már lehet jelentkezni a kurzusokra

A jubileumi Régizenei Nyári Egyetemen a következő mesterkurzusokon lehet részt venni: kórus (oktató: Ványolós András), régizene előadására alkalmazott zenekritika és műelemzés (Şorban Elena Maria), barokk hegedű (Vitárius Piroska), csembaló (Fülöp Mária), furulya és fuvola (Széplaki Zoltán), ének (Kiss Noémi, Palócz Réka), lant és gitár (Kónya István), viola da gamba és violone (Csata István), ütőhangszerek a régizenében, ütőhangszeres kamarakurzus: zenei játékok, rögtönzés, szólamszerkesztés (Kasza Roland), reneszánsz együttes mesterkurzus – főtárgy (Csörsz Rumen István), reneszánsz és barokk táncok (Szabó Anikó). Szabadon választható, minden hallgató számára nyitott kurzusok: reneszánsz együttes mesterkurzus – melléktárgyként (Csörsz Rumen István), közös reggeli tánckurzus (Szabó Anikó)
Az egyetem hallgatói előadásokon is részt vehetnek. Fodor Csaba előadóművész az Internetes források és digitális eszközök a régizene szolgálatában címmel, Sam Chapman lantművész Az Alexander-technika, Szabó András zenetanár A lamentációk és Péter Éva egyetemi előadótanár A reformáció zenéje címmel tart előadást.

A nyári egyetem hangszeres kurzusain részt vehet bármely, 10. életévét betöltött hallgató. A kurzusokon való részvételhez zenei előképzettség, illetve hangszeres tapasztalat szükséges. Teljesen kezdők számára a tánc- vagy énekkurzust ajánlják a szervezők.
Jelentkezni június 12-éig lehet, a résztvevők száma korlátozott, a helyek elfoglalása a jelentkezési sorrend alapján történik. A jelentkezéssel kapcsolatban a nyariegyetem@regizene.ro e-mail címen, a 0040-266-372 044 és a 0040-0746-244 235 telefonszámokon, illetve Csíkszeredában személyesen, a Temesvári sugárút 4. szám alatt lehet információkat kérni, de lehet tájékozódni a a Csíkszeredai Régizene Fesztivál és a Régizenei Nyári Egyetem honlapján is.

„A tizedik nyári egyetemet szeretnénk méltóképpen megünnepelni. A fesztiválon is részt vesznek az egyetem diákjai, ez is egy különlegesség, egymással kapcsolatban áll a két rendezvény, hiszen a fesztivál koncertjei előtt is fellépnek a diákok, utcazenélni is szoktak, a kurzuszáró koncert is a fesztiválnak a része, amelyen bemutatkoznak a diákok és megmutatják, hogy mit tanultak” – összegzett Ferencz Angéla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 30., szombat

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök

Az 112-es sürgősségi segélyhívón riasztották a marosvásárhelyi rendőrséget szombat délelőtt, mert egy férfi azzal fenyegetőzött, hogy egy tömbházlakásban megereszti, majd berobbantja a gázt.

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök
2024. március 30., szombat

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton

Közzétették Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) legutóbbi Brassai Sajtófotó-pályázatának eredményét. Kollégánk, Pinti Attila a drónfotó-kategóriában első díjat kapott.

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

Épp 15 éve, hogy felállították a Gyergyóremetéhez tartozó Hegyesbükkben a keresztet, mellé pedig egy oltárként szolgáló asztal is került, amely háborítatlanul állt ott egészen mostanáig, míg valaki kárt tett benne.

Rongálás a hegyesbükki keresztnél
Rongálás a hegyesbükki keresztnél
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

2024. március 29., péntek

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot

Valószínűleg az elmúlt hét évtized legmelegebb márciusi hétvégéje lesz a mostani. A vezető meteorológus előrejelzése szerint az ország minden régiójában 20–22 fok feletti hőmérséklet várható, így igazán szépnek ígérkezik az idei húsvét.

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot
2024. március 29., péntek

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű

Hét napot tartózkodott Romániában a Fremuth nevű barátkeselyű. A jeladóval ellátott madár két év alatt több mint tíz európai országot látogatott meg.

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű
2024. március 29., péntek

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók

Négy település önkéntes tűzoltói siettek pénteken délután Gyergyószentmiklósra, ahol egy csarnok tetőszerkezete kapott lángra.

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók
2024. március 29., péntek

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál

Megkezdte a közterületen elhagyott személygépkocsik elszállítását a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Egyelőre négy parkolóhelyet szabadítottak fel.

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál
2024. március 29., péntek

Napokig készítették a hímes tojásokat, majd kiállították a legszebbeket

Hagyományőrzéssel és közösségépítéssel ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókegyesülete, mely a hét elején tojásíró kalákát, majd a termésből kiállítást szervezett.

Napokig készítették a hímes tojásokat, majd kiállították a legszebbeket
2024. március 29., péntek

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu

Hungarikummá vált a székelység kisépítészeti csodája, a székelykapu. A díjazásra a napokban megtartott IV. Hungarikum Díjátadó Gálán került sor. Az elismerést Szőcsné Gazda Enikő, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója vette át.

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu
Hungarikum-díjat kapott a székelykapu
2024. március 29., péntek

Hungarikum-díjat kapott a székelykapu

2024. március 29., péntek

Három autó ütközött a csíkszeredai Ligat hídon

Láncbaleset történt Csíkszeredában a nemrég felújított vasúti felüljárón pénteken délelőtt. A balesetben egy személy sérült meg.

Három autó ütközött a csíkszeredai Ligat hídon
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!