Hirdetés
Hirdetés

Beruházásközpontú az idei csíkszeredai költségvetés is

Az Octavia Goga sétány után újabb lakóövezet újul meg Csíkszeredában •  Fotó: Pinti Attila

Az Octavia Goga sétány után újabb lakóövezet újul meg Csíkszeredában

Fotó: Pinti Attila

Csíkszereda idei 365 millió lejes költségvetésének mintegy kétharmadát fordítják beruházásokra, illetve azok előkészítésére. Ugyan a kormány megszorításai miatt ebben az évben közel 20 millió lejjel kevesebből gazdálkodhatnak, mint amennyivel számoltak. Korodi Attila polgármester mindezek ellenére úgy véli: jó éve lesz a városnak.

Barabás Hajnal

2024. február 12., 17:422024. február 12., 17:42

A csíkszeredai önkormányzati képviselők hétfői rendkívüli ülésén fogadták el a város idei költségvetését, illetve a 2027-ig tartó időszakra vonatkozó becsült sarokszámokat.

Hirdetés

Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta:

idén a vártnál kevesebb pénzből gazdálkodhat a város, hiszen a kormány módosította a személyi jövedelemadó visszaosztásának eljárását, ennek ellenére igyekezetek úgy összeállítani a sarokszámokat, hogy a költségvetés kétharmadát beruházásokra, egyharmadát a fenntartási költségekre fordíthassák.

Arra is figyeltek, hogy megmaradhassanak azok a kezdeményezések, illetve folytatódhassanak azok a programok, amelyek tartalommal töltötték meg a várost.

Idézet
Tavaly rekordévet zártunk a beruházások értékét tekintve, amely évről évre nőtt, és ezt folytatva, az idei év is a beruházások éve lesz”

– fogalmazott a városvezető. A Petőfi Sándor Általános Iskola, valamint a Nagy István Művészeti Középiskola tornatermeinek befejezését emelte ki a projektek közül, amelyeket a legfontosabbnak tartanak, illetve ugyancsak fajsúlyosak a következő éveket meghatározó szakmai dokumentációk elkészíttetése is, amelyek alapjául szolgálnak majd a 2025-2027-es időszak beruházásainak. Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere szintén felhozott néhány fontos példát azokra a beruházásokra, amelyeket folytatni akarnak, vagy el akarnak kezdeni a városban.

Idézet
A két fentebb említett tornaterem mellett be szeretnénk fejezni idén Hargitafürdőn a multifunkcionális tűzoltógarázs épületét, nyáron a vidéki buszállomást szeretnénk beüzemelni, és ősszel a földgázzal működő 23 busz töltőállomását átvenni. Továbbá új projek lesz a Szentkirály és Kós Károly utcák felújítása, a Nagy István festő lakóövezet modernizálása, az Olt és Sas utcák felújítása, a Fodor Sándor park rendbetétele, és majd a metropolisz-övezetben közlekedő 10 elektromos busz beszerzése”

– sorolta az alpolgármester. Tőle tudjuk, hogy Zsögödfürdő övezetére stratégia készül, hogy hogyan lehetne fejleszteni. Mindezek mellett számos más beruházás van tervben, a listán 365 tétel szerepel.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A költségvetés számokban

A 365 millió lejes összköltségvetésből 240 millió lejt szánnak fejlesztésekre, 125 millió lejt pedig működési költségekre.

Az alintézmények és önkormányzati cégek az alábbi összegekből gazdálkodhatnak:

a Csíki Játékszín 4,7 millió lejt, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes 3,2 millió lejt, a Csíki Székely Múzeum 3,2 millió lejt, a város kiadója 340 ezer lejt, a Goscom Rt. összesen 5 millió lejt kap szubvencióra és a korábbi évek veszteségeinek fedezésére.

A Csíki Trans Kft. nem kap szubvenciót, ugyanis az állam és a város által biztosított diákbérletek ára révén nem kényszerül további támogatásra.

A Városi Sportklub 2,7 millió lejből, a Csíki Sportcentrum Kft. 2,5 millió lejből, a Helyi Rendőrség 1,1 millió lejből gazdálkodhat.

A rendkívüli ülésen továbbá a napirendi pontok között szerepelt a Pacsirta sétányon lévő, több mint 10 ezer négyzetméteres önkormányzati terület átadása az országos lakásügynökségnek, azzal a céllal, hogy ott ifjúsági lakások (ANL) épülhessenek.

Ugyanakkor szintén terítékre került egy, az iskolák felszereltségét korszerűsítő európai uniós pályázat, amelynek finanszírozási kérelmét nyújtja be a város.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 04., szerda

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld

A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerdán 2 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld
Hirdetés
2026. március 04., szerda

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek

A közel-keleti események miatt összesen 29 járatot töröltek szerdán a bukaresti repülőtereken az Egyiptomba, Izraelbe, Dubajba, Katarba, Libanonba és Ciprusba közlekedő útvonalon – tájékoztatott a fővárosi repülőtér-üzemeltető vállalat (CNAB).

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek
2026. március 04., szerda

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek

A prefektus azon rendeletére várnak a polgármesterek, amely megszabja, hogy milyen létszámmal folytathatják az önkormányzati munkát. Alternatívaként nem sok megoldás mutatkozik, a béralap csökkentése szinte lehetetlen.

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek
2026. március 03., kedd

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra

Belép a lakossági gázszolgáltatás piacára a legnagyobb román gázipari vállalat, a Romgaz – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál cikke alapján.

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat

Az üzemanyag literenkénti ára akár a 10 lejt is elérheti Romániában, ha a kőolaj világpiaci ára hordónként 120–130 dollárra emelkedik, és tovább nő a gázolaj tonnánkénti ára – jelentette ki kedden Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat
2026. március 03., kedd

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől

Rakéták robbanására ébredtek Dubajban: egy székelyföldi származású, ott élő férfi a Rádió GaGának mesélt arról, milyen volt testközelből megtapasztalni a Közel-Keleten kiéleződött konfliktus első óráit, és hogyan reagált a város a támadásokra.

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől
2026. március 03., kedd

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó

A közlekedésügyi rendőrség válaszára vár a marosvásárhelyi önkormányzat, hogy kiderüljön mikor állhat újra munkába a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító vontatóautó. A szolgáltatást január végén szüntették be.

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel

A szenátus közigazgatási bizottsága kedden kedvező jelentést fogadott el a barnamedve-kilövési kvótát meghatározó törvénytervezetről.

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel
2026. március 03., kedd

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért

Tűz pusztított egy gelencei háznál hétfőn hajnalban: a lángok felemésztették az otthon tetőszerkezetét, a melléképületeket és egy autót. Pap László és családja most segítségre szorul, hogy mihamarabb visszaköltözhessenek az épületbe.

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért
2026. március 03., kedd

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet

Ha a koalíciós pártok szerdán megállapodnak az állami költségvetés tervezetének végső formájáról, a parlament március 15. és 17. között megvitathatja a jogszabályjavaslatot – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet
Hirdetés