
Az első órában, az első percekben tódulnak a fesztiválra éhes fiatalok
Fotó: Bodor Tünde
Sepsiszentgyörgyön csütörtökön délben berobbant és vasárnap hajnalig „magas hőfokon ég” a második Tabakó ifjúsági fesztivál. Miután az egykori dohánygyár területe jól vizsgázott úgynevezett vintage rendezvényhelyszínként, a szervezők a tavalyi tapasztalatokkal felvértezve szervezték meg a koncertekkel, de elmepallérozó és kézműves programokkal is kényeztető fesztivált. Jó itt fiatalnak lenni!
2023. augusztus 31., 16:532023. augusztus 31., 16:53
A fesztivál menetrendje a helyszínhez alkalmazkodva
A nappali műszak során szakmai előadások és inspiráló panelbeszélgetések várják a résztvevőket, a második műszakban népszerű zenekarok váltják egymást a dohánygyár „gyártósorán”, míg a harmadik műszak az éjszakai hangulatról szól, amelynek keretében ismert DJ-k pezsdítik fel a bulit.
Vargha Fruzsina ifjúsági ügyekért felelős sepsiszentgyörgyi alpolgármester szerint jónak bizonyult a tavalyi kezdet: sikerült felkelteniük és fenntartaniuk a fiatalok érdeklődését a városi fesztivál iránt; erre a jelentkező kereskedők és szolgáltatók, önkéntesek és eladott jegyek számából következtettek.
Hosszú menetben vonulnak a fiatalok a gyárkapu felé
Fotó: Bodor Tünde
Míg tavaly az első műszakban az innováció volt az előadások által körbejárt téma, idén arra keresik a választ – a sport, a geopolitika, a kultúra felől is megközelítve –, hogy
Sok nemzetközi előadó is szerepel a meghívottak listáján: Andrew Greenwood táncterapeuta a tánc és az egészség kapcsolatáról, Shaun Riordan, a „kibertér Kolumbusza” kiberdiplomáciáról, Immie Jonkmann kulturális vállalkozásvezető a kultúra városfejlesztésben betöltött szerepéről, dr. Frank Füredi szociológus, „napjaink félelemidomára” a félelem szociológiájáról tart előadást.
Biztonsági okokból a rendezvényhelyszínek elosztásakor arra a döntésre jutottak, hogy a panelbeszélgetések, vagyis a nappali üzem helyszíne (akárcsak az éjszakaié) nem az alagsor lesz, mint múlt évben, hanem az épületek közötti sétányok, gangok. Egy irodalmi kávézónak kinevezett térben a kerekasztal mellett majd olyan gyakorlati témákat veséznek ki, amelyek egy tizen-, huszonéves mindennapjait uralják, mint például hogyan kell jól költekezni, kis pénzből nagyot utazni, avagy diáktanács szervezésének hogyan kell nekifogni.
Tavaly sok kritikát kaptak a szervezők a helyi román sajtótól, amiért nem voltak románoknak szánt programpontok, idén tehát már a meghívottak körében szerepel az egyik legnépszerűbb előadó, Smiley. És nem csak ő, és ennek a hírét sikerült is eljuttatni a célközönséghez, elsősorban a szentgyörgyi román fiatalokhoz – mondta Vargha Fruzsina.
A jó öreg dohánygyár ereiben most friss vér folyik
Fotó: Bodor Tünde
A rengeteg kommunikációs csatornán azonban biztos eljutott a magyar előadók hosszú sorának híre is a különböző korosztályokhoz, hiszen nemcsak a tizen- és huszonévesek, hanem a harmincasok, negyvenesek is szép számmal látogatják a fesztivált: a Blahalouisiana, Intim Torna Illegál, Beton.Hofi, Ivan & The Parazol, Kowalsky meg a Vega, Konyha, Parno Graszt, Platon Karataev, a Punnany Masif, Tankcsapda neve harsog a molinókról – és a sor még korántsem teljes.
Az is jelentős változás a tavalyhoz képest, hogy a harmadik műszakban teret adtak a programban a fiatal helyi zenészeknek, lemezlovasoknak, iskolarádióknak és előadóknak. Ugyanis az első fesztiválon spontánul úgy alakult, hogy „a semmiből nőtt ki egy alternatív zenei helyszín a Futószalag mellett”, vagyis
Mindezek lebonyolításában 244 önkéntes segítségére számít a Tabakó szervezőcsapata: őket jelentős mértékben a Komitátusz Egyesületnek sikerült mozgósítani, jöttek Felsőháromszékről, Erdővidékről is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!