
Az alkalmazottak fizetését ki tudják utalni, de azt még nem tudják, miből fogják fizetni a novemberi étkeztetési, fenntartási költségeket az elhelyezőközpontokban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Időben megkaphatják októberi bérüket a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság alkalmazottai, ugyanis az intézmény számára költségvetés-kiegészítést hagyott jóvá a megyei tanács. A pénz azonban csak a nettó fizetések folyósítására elég, a bérek utáni adókra és járulékokra már nem.
2022. november 07., 10:552022. november 07., 10:55
2022. november 07., 11:162022. november 07., 11:16
Pénteki, rendkívüli ülésén jóváhagyta Hargita Megye Tanácsa a Hargita Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság költségvetésének a kiegészítését, az intézmény éves pénzkerete ugyanis teljesen kimerült. A kiegészítés az intézmény teljes bérköltségeinek csak egy részét fedezi, így más kiadásokra már nem futja az összegből.
– tudtuk meg Elekes Zoltántól. A Hargita Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője elmondta, a bérek utáni költségeket csak a hónap második felében, november 25-ig kell törlesszék, és reménykedik benne, hogy addig újabb kiegészítést kap az intézmény. Így, amennyiben a mostani kiegészítésből a bérek kifizetése után megmarad még egy kevés pénz, azt a legsürgősebb kiadásokra fordítják.
A költségvetés-kiegészítés által lényegében az utolsó pillanatban jutott pénzhez az igazgatóság, ugyanis az októberi béreket november 10-én kell folyósítsák az alkalmazottaknak. Az államtól várt költségvetés-kiegészítésről azonban még semmilyen értesülése nincs Elekes Zoltánnak, így
A megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóság – amelynek a fenntartási költségeit 90 százalékban az állam, 10 százalékos arányban pedig a megyei tanács finanszírozza – évek óta pénzhiánnyal küszködik. Ennek a fő oka az, hogy 90 százalékos állami finanszírozás a valóságban a kiadásoknak csak egy jóval kisebb hányadára elegendő, ugyanis több alapvető fontosságú szolgáltatásnak nincs megállapított ára, így azokra nem is kapnak pénzt az igazgatóságok.
Másrészt, a szolgáltatások költségstandardjait – amelyeket a minisztérium állapít meg, és az alapján adja a finanszírozást a megyei igazgatóságnak – 2019 óta nem aktualizálta a szaktárca.
A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság közel hatvan épület – családi típusú elhelyezőközpontok, családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott védett lakóotthonok, fogyatékos személyeket ellátó felnőttotthonok, illetve megyeszerte több irodahelyiség – fenntartását kell biztosítsa, illetve finanszírozza azok működtetését, az otthonokban élők élelmezését, gondozását, valamint a megyei szociális rendszerben dolgozó közel 800 alkalmazott bérét.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az ország érdekét szolgálja és Bukarest megbízható szövetségesi szerepét bizonyítja az a javaslat, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen katonai erőket telepíthessen Romániába.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön a Victoria-palotában fogadja a Romániába hivatalos látogatásra érkező Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Az első gólya március 6-ai érkezését követően egyre több fészket vesznek birtokba a hazatérő vándormadarak Csíkszentsimonban. Fotókon és rövid videón mutatjuk.
Évente több mint 3,4 millió tonna, azaz percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben a lakosság több mint 27 százaléka a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának van kitéve.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.
Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.
Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
2 hozzászólás