
Élénken figyelik az autókat a megbízott parkolóőrök
Fotó: Haáz Vince
Egyetlen jelentős változás sem történt a marosvásárhelyi fizetős parkolóhelyek kijelölésével kapcsolatban 2017 óta, az Europol rendőrszakszervezet mégis múlt év végén, több mint öt évvel a fizetős parkolóhelyekre vonatkozó szabályozás elfogadása után perelte be a városházát, a parkolásról szóló tanácsi határozat visszavonását kérve. Az ügyet legközelebb március 7-én tárgyalják.
2023. március 01., 21:062023. március 01., 21:06
Marosvásárhelyen 2017 nyarán fogadta el az önkormányzati képviselő-testület a fizetős parkolóhelyek kialakításáról és működtetéséről szóló helyi tanácsi határozatot. A rendszer kisebb-nagyobb szünetekkel azóta is működik. A szolgáltatást már több éve nem magáncég üzemelteti, hanem a városházához tartozó piacigazgatóság. Az évek során történtek kisebb változtatások az eredeti szövegben, emelkedtek az árak, változott a területek besorolása, egyre több utcában tették fizetőssé a parkolást. Tavaly két, a fizetős parkolóhelyekre vonatkozó helyi határozatot fogadott el az önkormányzat.
Az érvényben levő törvényeket több pontban sérti a marosvásárhelyi parkolási szabályzat, ezért kérték a közigazgatósági bíróságon annak a visszavonását – nyilatkozta az Agenda de Mureș élő adásában az Europol szakszervezet helyi vezetője, Danile-Marcel Oltean. Álláspontja szerint
Oltean azt állítja, hogy a közlekedésrendészet engedélyével sem rendelkezik a marosvásárhelyi városháza. Az említett törvénysértések rendezését nem a városházától kérte a szakszervezet, hanem tavaly novemberben beperelte a városházát, azt kérve a bíróságtól, hogy rendelje el a képviselő-testület 2022. március 31-én született, fizetéses parkolókra vonatkozó döntésének a visszavonását. Az ügyben a második tárgyalás március 7-én lesz.
A marosvásárhelyi városházához tartozó piacigazgatóság vezetője, Valer Ujică a Székelyhonnak elmondta, némiképp értetlenül állnak a perbehívás előtt, hiszen egyrészt megvan a közlekedésügyi rendőrségtől minden szükséges engedélyük, másrészt pedig a parkolóhelyek kijelölését egy 2017-ben elfogadott határozat szabályozza.
– összegzett Valer Ujică, aki egyébként nyugalmazott ezredes, korábban a marosvásárhelyi és szászrégeni rendőrségen is vezető beosztásban volt.
Az élő adás felvételéhez érkezett kommentek szerint az lehet a lehetséges magyarázat a rendőrszakszervezet kissé megkésettnek tűnő akciójára, hogy a szabályzat legutóbbi módosításának eredményeképp nekik is fizetniük kell a parkolóhelyekért a Mihail Kogălniceanu utcában, ahol a rendőrség egyik székhelye van. Ez I-es parkolási területnek számít, ahol fél óra 2 lejbe, egy óra 3 lejbe, míg egy egésznapos állomásozás 10 lejbe, a havi bérlet pedig 46,7 lejbe kerül.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
A Bucsecs-hegység magashegyi túraútvonalai még zárva maradnak ebben az időszakban, figyelembe véve, hogy az Omu-csúcson a hóréteg vastagsága meghaladja a másfél métert, és a hétvégén ismét havazás várható.
Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.
Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.
Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.
szóljon hozzá!