
A Tusnádfürdőre bejáró medvék sok gondot okoznak a városban
Fotó: Pinti Attila
A Csíkszeredai Bíróság első fokon 24 ezer lejes összegű kártérítés kifizetésére kötelezte a környezetvédelmi minisztériumot egy sértett számára, akit két éve medve sebesített meg Tusnádfürdőn. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezést nyújtottak be, ezt még nem tárgyalták.
2020. augusztus 18., 15:212020. augusztus 18., 15:21
A medvetámadás 2018. augusztus 5-én hajnalban történt Tusnádfürdőn, amikor egy 28 éves férfi, a helybeli önkéntes tűzoltó alakulat szolgálaton kívüli tagja a vasútállomás felé tartott. Az üzemanyagtöltő-állomás közelében
ezután közelben lakó ismerőse, egy 27 éves, ugyancsak szolgálaton kívüli önkéntes tűzoltó sietett a segítségére, akit szintén megsebzett a nagyvad – a medvét végül egy harmadik férfi kergette el. A sérülteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították, ahol
Az első sérült kártérítési pert indított a Csíkszeredai Bíróságon a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium, illetve a területileg illetékes Szent Anna Vadásztársulat ellen, 40 ezer euró értékű nem vagyoni kártérítést követelve az őt ért sérelem miatt. A keresetet 2019 áprilisában iktatták, és mivel
A bíróság első körben elfogadta a vadásztársulat részéről benyújtott kérelmet, megállapítva, hogy nem érintett a per tárgyát illetően, majd a tanúk meghallgatása és az igazságügyi orvosszakértői bizonyítékok figyelembe vételével
,,Az állatok miatti polgári jogi felelősség megállapításának feltételei a károkozás, az állat viselkedése és a károkozás közötti összefüggés, illetve hogy az állat a felelősségre vonni kívánt személy jogi őrizetében legyen. Az elkövető vétkessége ehhez nem szükséges, az állatok miatti felelősség objektívnek minősül” – áll a bíróság határozatának indoklásában.
A bíróság a kártérítés mértékét a sérülések miatt szükséges orvosi ellátás időszakának függvényét figyelembe véve állapította meg, méltányosnak ítélve a fent említett összeget. Az elsőfokú ítélet ellen mind a sértett fél, mind a környezetvédelmi minisztérium fellebbezést nyújtott be, ezt a Hargita Megyei Törvényszék még nem tárgyalta.
Kérdésünkre a sértett jogi képviseletét is ellátó Nicolae Daniel Cătinean marosvásárhelyi
Hozzátette, voltak esetek, amikor a bíróság az illetékes vadásztársulat felelősségét is megállapította, úgy ítélve meg, hogy nem tettek meg mindent a figyelmeztetés és a megelőzés érdekében. Az ügyvéd szerint a kártérítési perek miatt is módosult idén év elején a vadászati törvény, amely pontosítja a hasonló támadások nyomán kifizethető nem vagyoni kártérítés mértékét. Ennek megfelelően a sérült személy a munkaképtelenség időszakára a fizetésével megegyező mértékű juttatásra jogosult. Ezt viszont Cătinean cinikusnak tartja, mert hasonló az autóbalesetben elszenvedett sérülések miatti kártérítéshez.
Nem felhőtlen a medve és az ember viszonya Székelyföldön
Fotó: Pinti Attila
,,Egy személy ha autóba ül, és a közúti forgalomban vesz részt, vállal egy bizonyos kockázatot. Ezt nem lehet összehasonlítani azzal az esettel, amikor az érintett egy településen vagy azon kívül az úton gyalogosan, teljesen gyanútlanul halad, és ilyen támadás áldozatául esik, amely maradandó, akár életre szóló sérüléseket, és lelki traumákat okoz” – érvelt az ügyvéd.
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
1 hozzászólás