
A Tusnádfürdőre bejáró medvék sok gondot okoznak a városban
Fotó: Pinti Attila
A Csíkszeredai Bíróság első fokon 24 ezer lejes összegű kártérítés kifizetésére kötelezte a környezetvédelmi minisztériumot egy sértett számára, akit két éve medve sebesített meg Tusnádfürdőn. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezést nyújtottak be, ezt még nem tárgyalták.
2020. augusztus 18., 15:212020. augusztus 18., 15:21
A medvetámadás 2018. augusztus 5-én hajnalban történt Tusnádfürdőn, amikor egy 28 éves férfi, a helybeli önkéntes tűzoltó alakulat szolgálaton kívüli tagja a vasútállomás felé tartott. Az üzemanyagtöltő-állomás közelében
ezután közelben lakó ismerőse, egy 27 éves, ugyancsak szolgálaton kívüli önkéntes tűzoltó sietett a segítségére, akit szintén megsebzett a nagyvad – a medvét végül egy harmadik férfi kergette el. A sérülteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították, ahol
Az első sérült kártérítési pert indított a Csíkszeredai Bíróságon a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium, illetve a területileg illetékes Szent Anna Vadásztársulat ellen, 40 ezer euró értékű nem vagyoni kártérítést követelve az őt ért sérelem miatt. A keresetet 2019 áprilisában iktatták, és mivel
A bíróság első körben elfogadta a vadásztársulat részéről benyújtott kérelmet, megállapítva, hogy nem érintett a per tárgyát illetően, majd a tanúk meghallgatása és az igazságügyi orvosszakértői bizonyítékok figyelembe vételével
,,Az állatok miatti polgári jogi felelősség megállapításának feltételei a károkozás, az állat viselkedése és a károkozás közötti összefüggés, illetve hogy az állat a felelősségre vonni kívánt személy jogi őrizetében legyen. Az elkövető vétkessége ehhez nem szükséges, az állatok miatti felelősség objektívnek minősül” – áll a bíróság határozatának indoklásában.
A bíróság a kártérítés mértékét a sérülések miatt szükséges orvosi ellátás időszakának függvényét figyelembe véve állapította meg, méltányosnak ítélve a fent említett összeget. Az elsőfokú ítélet ellen mind a sértett fél, mind a környezetvédelmi minisztérium fellebbezést nyújtott be, ezt a Hargita Megyei Törvényszék még nem tárgyalta.
Kérdésünkre a sértett jogi képviseletét is ellátó Nicolae Daniel Cătinean marosvásárhelyi
Hozzátette, voltak esetek, amikor a bíróság az illetékes vadásztársulat felelősségét is megállapította, úgy ítélve meg, hogy nem tettek meg mindent a figyelmeztetés és a megelőzés érdekében. Az ügyvéd szerint a kártérítési perek miatt is módosult idén év elején a vadászati törvény, amely pontosítja a hasonló támadások nyomán kifizethető nem vagyoni kártérítés mértékét. Ennek megfelelően a sérült személy a munkaképtelenség időszakára a fizetésével megegyező mértékű juttatásra jogosult. Ezt viszont Cătinean cinikusnak tartja, mert hasonló az autóbalesetben elszenvedett sérülések miatti kártérítéshez.
Nem felhőtlen a medve és az ember viszonya Székelyföldön
Fotó: Pinti Attila
,,Egy személy ha autóba ül, és a közúti forgalomban vesz részt, vállal egy bizonyos kockázatot. Ezt nem lehet összehasonlítani azzal az esettel, amikor az érintett egy településen vagy azon kívül az úton gyalogosan, teljesen gyanútlanul halad, és ilyen támadás áldozatául esik, amely maradandó, akár életre szóló sérüléseket, és lelki traumákat okoz” – érvelt az ügyvéd.
Az egyre hatékonyabb szolgáltatói védelem mellett is fontos, hogy tudatosak maradjunk, és felismerjük a csalások árulkodó jeleit – hívja fel a figyelmet a magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a mobilszámok hamisításával kapcsolatban.
Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.
A Román Rendőrség szállítási felügyelőségének munkatársai a hét elején a vasútállomásokon és személyszállító vonatokon végzett országos szintű ellenőrzéseken több mint 613 ezer lejre bírságoltak.
A március 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 3079 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több mint száz pisztolyt, több mint 130 tárat és több tízezer cigarettát találtak egy Németországba tartó török teherautóban a román határrendészek.
Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül.
Lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a Maroshévízhez közeli Nyágra (Neagra) településen. A mentőegység két személyt látott el a helyszínen, de egyikük sem igényelt kórházi ellátást.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, aki a gyanú szerint ingatlanügynöknek adta ki magát, és egy tranzakció ürügyén, amikor az összeget ellenőrizték, 128 ezer eurónyi valódi pénzt cserélt ki játékpénzre.
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
1 hozzászólás