A csernátoni Haszmann Pál Múzeum fennállásának 50. évfordulója alkalmából tartottak emlékünnepséget szombaton, a kulturális intézmény udvarán.
2023. május 20., 19:262023. május 20., 19:26
Fotó: Daczó Hodor Barna
A csernátoni Haszmann Pál Múzeum fennállásának 50. évfordulója alkalmából tartottak emlékünnepséget szombaton, a kulturális intézmény udvarán.
2023. május 20., 19:262023. május 20., 19:26
Fotó: Daczó Hodor Barna
Amint az ez alkalomból tartott intézménytörténeti kiállításon elhangzott: a csernátoni múzeum 1973. februárjában megtörtént tényleges nyitásának több évtizedes előzményei voltak. Ezek közül a legfontosabb a régi emléktárgyak összegyűjtése volt.
Ezért is mindannyiunké az intézmény, hiszen a vidékünkön élő családok évszázados tárgyi, szellemi kincseinek a tárháza, mely nyitott kapukkal várta mindig a jó szándékkal ide betérőket – hangzott el az ünnepségen.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A múzeumalapító 1977-ben bekövetkezett halála után fiai folytatták a munkát, építették fel az intézményt, kiteljesítve édesapjuk elképzeléseit.
Ebben a munkában segítette őket öccsük, Lajos, és mindhármuk családtagjai.
A múzeum 1999-től viseli alapítója, Haszmann Pál nevét, napjainkban pedig már a harmadik nemzedék, az unokák gondozzák a Székely Nemzeti Múzeum külső egységeként működő, országhatárokon túl is ismert intézményt.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar nyitókoncertjét köszöntők, ünnepi beszédek követték: Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke mellett Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese és Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója szólt a jelenlévőkhöz.
Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus néhai édesapja szavait idézte köszöntőjében. „Édesapám mindig azt mondogatta, »ez a múzeum nem az enyém, nem a tiéd, ez a múzeum mindannyiunké«. És mi tényleg így gondoljuk az egész családdal, hogy
– hangsúlyozta. „Fontos, hogy édesapámat mindig itt érzem magam mellett, úgy érzem, hogy mindig fogja a kezem. Öröm ebben a szomorúságban, hogy van utánpótlás, vannak gyerekeink, itt vannak nagybátyáim, nagynéném, unokatestvéreim, fogjuk egymás kezét és remélem, hogy lesz még ötven év és az önök támogatásával, azzal, hogy egy-egy esemény alkalmával megtöltik a múzeumkertet, tovább halad ez a szép történet” – mondta el a muzeológus.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A múzeumkertbe látogató érdeklődőknek nem volt nehéz kedvükre való programot találni: a népzene és néptánc kedvelői a baróti Bujka Énekegyüttes és a kézdivásárhelyi Finom zenekar népzenekoncertjét hallgathatták, illetve a Kocsis Hunor és Fákó Alpár által irányított csernátoni Szakajtó gyermek néptáncegyüttes produkcióját nézhették végig a színpadon. Kiállításokból sem volt hiány, az intézmény állandó tárlatai mellett két kiállításmegnyitót is tartottak:
Fotó: Daczó Hodor Barna
Az említettek mellett sokan megcsodálták a Retromobil Club Románia Kovászna megyei fiókja által szervezett Retro Piknik keretében felvonultatott régi autókat is. Az emlékünnep a Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar koncertjével ért véget.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!