A csernátoni Haszmann Pál Múzeum fennállásának 50. évfordulója alkalmából tartottak emlékünnepséget szombaton, a kulturális intézmény udvarán.
2023. május 20., 19:262023. május 20., 19:26
Fotó: Daczó Hodor Barna
A csernátoni Haszmann Pál Múzeum fennállásának 50. évfordulója alkalmából tartottak emlékünnepséget szombaton, a kulturális intézmény udvarán.
2023. május 20., 19:262023. május 20., 19:26
Fotó: Daczó Hodor Barna
Amint az ez alkalomból tartott intézménytörténeti kiállításon elhangzott: a csernátoni múzeum 1973. februárjában megtörtént tényleges nyitásának több évtizedes előzményei voltak. Ezek közül a legfontosabb a régi emléktárgyak összegyűjtése volt.
Ezért is mindannyiunké az intézmény, hiszen a vidékünkön élő családok évszázados tárgyi, szellemi kincseinek a tárháza, mely nyitott kapukkal várta mindig a jó szándékkal ide betérőket – hangzott el az ünnepségen.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A múzeumalapító 1977-ben bekövetkezett halála után fiai folytatták a munkát, építették fel az intézményt, kiteljesítve édesapjuk elképzeléseit.
Ebben a munkában segítette őket öccsük, Lajos, és mindhármuk családtagjai.
A múzeum 1999-től viseli alapítója, Haszmann Pál nevét, napjainkban pedig már a harmadik nemzedék, az unokák gondozzák a Székely Nemzeti Múzeum külső egységeként működő, országhatárokon túl is ismert intézményt.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar nyitókoncertjét köszöntők, ünnepi beszédek követték: Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke mellett Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese és Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója szólt a jelenlévőkhöz.
Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus néhai édesapja szavait idézte köszöntőjében. „Édesapám mindig azt mondogatta, »ez a múzeum nem az enyém, nem a tiéd, ez a múzeum mindannyiunké«. És mi tényleg így gondoljuk az egész családdal, hogy
– hangsúlyozta. „Fontos, hogy édesapámat mindig itt érzem magam mellett, úgy érzem, hogy mindig fogja a kezem. Öröm ebben a szomorúságban, hogy van utánpótlás, vannak gyerekeink, itt vannak nagybátyáim, nagynéném, unokatestvéreim, fogjuk egymás kezét és remélem, hogy lesz még ötven év és az önök támogatásával, azzal, hogy egy-egy esemény alkalmával megtöltik a múzeumkertet, tovább halad ez a szép történet” – mondta el a muzeológus.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A múzeumkertbe látogató érdeklődőknek nem volt nehéz kedvükre való programot találni: a népzene és néptánc kedvelői a baróti Bujka Énekegyüttes és a kézdivásárhelyi Finom zenekar népzenekoncertjét hallgathatták, illetve a Kocsis Hunor és Fákó Alpár által irányított csernátoni Szakajtó gyermek néptáncegyüttes produkcióját nézhették végig a színpadon. Kiállításokból sem volt hiány, az intézmény állandó tárlatai mellett két kiállításmegnyitót is tartottak:
Fotó: Daczó Hodor Barna
Az említettek mellett sokan megcsodálták a Retromobil Club Románia Kovászna megyei fiókja által szervezett Retro Piknik keretében felvonultatott régi autókat is. Az emlékünnep a Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar koncertjével ért véget.
Fotó: Daczó Hodor Barna
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!