Hirdetés
Hirdetés

Bemutatták Bögözi Attila verseskötetét Marosvásárhelyen

A Rozsdaidő című verseskötetet Eperjesi Noémi illusztrálta

A Rozsdaidő című verseskötetet Eperjesi Noémi illusztrálta

A Bernády Házban mutatták be kedden délután Bögözi Attila: Rozsdaidő című verseskötetét, amely a nagyváradi Holnap Kiadó gondozásában jelent meg. A szerzőt és kötetét Kuti Csongor, illetve levélben Szűcs László méltatta.

Antal Erika

2017. december 13., 15:132017. december 13., 15:13

Bögözi Attila marosvásárhelyi szabadúszó újságíró, korábban az Előre, a Romániai Magyar Szó, az Új Magyar Szó marosvásárhelyi tudósítója, később a Vásárhelyi Hírlap szerkesztője, majd a vasarhely.ro és az Erdélyi Riport internetes portálok munkatársa volt. A nagyváradi Holnap Kiadó gondozásában megjelent Rozsdaidő című verseskötetében így vall önmagáról:

Idézet
aki egyszer tollat ragadott a kezébe, az előbb vagy utóbb szembesül azzal a megválaszolandó kérdéssel, hogy mi a viszonya az általa leírt szövegekkel, hozzájuk mérve, miként határozza meg önmagát.

Szerinte ugyanis mindaz, amit eddig „írásban elkövetett”, az „szakmai szigorlati vizsgák végtelen sora”. Ezek közül lógnak ki azok a valamik, amelyek tulajdonképpen nem is versek a szó hagyományos értelmezésében, hiszen a verseket költők írják.

Hirdetés
Idézet
Én pedig nem vagyok költő, legalábbis nem tartom magam költőnek. Az túl nagy felelősség. A költészetre ugyanis születni kell, mint ahogy az újságírásra is

– fogalmazott Bögözi.

Szűcs László, a kötetet kiadó nagyváradi Holnap Kulturális Egyesület kiadói felelőse méltató-levelét Szucher Ervin olvasta fel. Szűcs szerint

Bögözi Attilának a sajtóban megjelenő szövegeit ugyanúgy áthatja az a rá jellemző sajátos személyesség, ami az olvasó társául szegődik a Rozsdaidő című kötet lapjain is.

„Ráadásul itt is, ott is ugyanaz a nyelvi igényesség, átgondoltság fogad. S hogy még egy mondat erejéig az újságírót méltassam:

Idézet
oly módon tudja a költői erényeit átvinni valóságábrázoló anyagaiba, hogy mindeközben nem lépi át, talán csak feszegeti olykor a sajtóműfajok szabályainak kerítések nélküli határait

– fogalmazott levelében a kiadó felelőse, aki méltatta a versek illusztrációit is. Szerinte Eperjesi Noémi nagyon tehetséges képzőművész, a versek intimitást fogalmazza újra a maga képi eszközeivel, a maga érzékenységével. Illusztrációit nézve, az az érzése támad az embernek, hogy Noémi nem illusztrálja a verset, hanem a szöveg hangulatát, a költő lelki állapotát viszi papírra.

Kuti Csongor költő az olvasóknak szánt kötetajánlójában azt írta, úgy képzeli, Bögözi Attila konyhaasztalára ki vannak terítve a szavak, ő meg csak elmatat velük, egymáshoz illesztgeti, próbálgatja, forgatja őket. „Egyik vállán ücsörög egy piciny angyal, mutogatja neki amiket összeeszkábált, az meg néha megráz egy apró csengőt, „és / nyomában a dolgok boldog / rendbe rebbennek” (Most kellene): tessék, kész a vers”. Kuti úgy értékelte a kötetet, hogy az

egy remek válogatás, amelyből nehéz egy-egy verset kiemelni.

Mégis az Ellen Szent György-legenda finom iróniával átitatott szonettfüzérét, továbbá a Gradus ad Parnassum József Attila, Ady és Kovács András Ferenc invokációit ajánlotta az olvasóknak kedvcsinálónak.

Bögözi Attila érdeklődésünkre elmondta, több mint tíz évvel ezelőtt, ötvenedik születésnapján barátait egy tízszer tíz centis babszem-könyvecskével lepte meg, amelyben tíz furcsa meghatározású írás volt. A marosvásárhelyi Súrlott Grádics irodalmi kör logójával kiadott Pokol tornáca című zsebkönyv utószónak szánt utólapijában a szerző – saját meghatározás szerint – „nem könyvében” (nemkönyv) „nem költő” (nemköltő) „nem versek” (nemversek) írójaként vallott önmagáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 07., csütörtök

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora

Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert

Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert
2026. május 07., csütörtök

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt

Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt
2026. május 07., csütörtök

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Maros Megye Tanácsánál kihívásokkal teli esztendőre számítanak, aminek harmada el is telt

A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.

Maros Megye Tanácsánál kihívásokkal teli esztendőre számítanak, aminek harmada el is telt
2026. május 07., csütörtök

Versenytanács-elnök: a romániai üzemanyagárak 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál

A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.

Versenytanács-elnök: a romániai üzemanyagárak 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál
2026. május 07., csütörtök

Már a 11. könyvvásárnál tartanak a csíkszeredaiak

Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.

Már a 11. könyvvásárnál tartanak a csíkszeredaiak
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Péntektől ismét elszállítják a tilosban parkoló járműveket Marosvásárhelyen

Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.

Péntektől ismét elszállítják a tilosban parkoló járműveket Marosvásárhelyen
2026. május 07., csütörtök

Ma nem gyengült tovább a lej az euróhoz képest

Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.

Ma nem gyengült tovább a lej az euróhoz képest
2026. május 07., csütörtök

Baleset bénította meg a forgalmat Székelyudvarhely egy részén

Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.

Baleset bénította meg a forgalmat Székelyudvarhely egy részén
Hirdetés