Hirdetés
Hirdetés

„Kicsiben nagyok vagyunk” – könyv született a székelyudvarhelyi teremlabdarúgás történetéről

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Kerekasztal-beszélgetéssel egybekötve mutatták be a székelyudvarhelyi teremlabdarúgás húsz éves történelmét összefoglaló kiadványt kedd este a székelyudvarhelyi művelődési ház koncerttermében. Az ünneplés folytatódott, a könyvbemutatót követően ugyanis a városi sportcsarnokban az FK Székelyudvarhely győzelmet aratott a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC csapata ellen.

László Ildikó

2023. november 01., 14:292023. november 01., 14:29

2023. november 01., 15:092023. november 01., 15:09

A teremlabdarúgás történetét összefoglaló Kicsiben nagyok vagyunk! című kiadvány összeállításán idén kezdett dolgozni a Székelyhon egykori munkatársa, Katona Zoltán, illetve a Székely Sport két szerkesztője, Józsa Csongor és Zátyi Tibor.

Archív felvételek, újságcikkek és saját emlékeik alapján írták meg a klub fennállásának huszadik évfordulójára készült könyvet.

Hirdetés

A szerzők a könyvet egy nagy újságcikknek nevezték, amely több kisebb cikkből áll össze.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A beszélgetésen a Futsal Klub Székelyudvarhely együttesét Jakab Zoltán vezetőedző és Godra Zsolt, a klub támogatói körének vezetője képviselte. A könyv előszavát Jakab Zoltán írta, aki összesen tizenhat évig volt az udvarhelyi csapat edzője. Mint mondta,

ez a könyv az első Romániában, amely a teremlabdarúgás történetét foglalja össze.

Az elmúlt két évtizedre visszaemlékezve megjegyezte, hogy ők a kezdetektől, azaz 2003-tól helyi erőkből, helyi játékosokkal próbáltak jó eredményeket hozni:

két bajnoki címet és több második, valamint harmadik helyezést is sikerült elérnie a klubnak – bár utóbbiakról viccesen megjegyezte, hogy azokat nem számolják.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Az eseményen szép számban megjelentek egykori és jelenlegi játékosok, szurkolók és olyan személyek, akik hozzájárultak valamilyen formában a csapat működéséhez, nekik Jakab Zoltán köszönetet mondott a kitartásukért, munkájukért és a sok biztatásért.

Szász Csaba, a beszélgetés moderátora Godra Zsoltot az udvarhelyi futsalcsapat támogatói köréről kérdezte. Godra elmondta, hogy 2003-as induláskor nagy segítséget nyújtott Székelyudvarhely akkori polgármestere, Szász Jenő. Később a Sport Klub mélypontra került és megszűnt, végül

2013-ban több udvarhelyszéki vállalkozó, helyi, illetve megyei önkormányzati támogatásnak köszönhetően megalakult a máig működő Futsal Klub.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Godra elmondása szerint a támogatói kör elsőként nem az aranyérem megszerzését tűzte ki feltételként, hanem

kisebb sikereket várt el a csapattól és a fiatalok támogatása ösztönözte őket, hogy belevágjanak egy új klub elindításába.

Megjegyezte, hogy több mint hetven vállalkozó is csatlakozott a támogatói körhöz az elmúlt tíz évben, köztük volt olyan, aki anyagi juttatással, mások egész éves vízellátással vagy akár étkeztetéssel járultak hozzá a klub működéséhez.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A bemutatón a kiadvány összeállítása kapcsán elsőként Katona Zoltán szólalt fel, aki elmesélte, hogy idén év elején kérték fel a székelyudvarhelyi teremlabdarúgás történetének megírására, ő pedig kollégák bevonásával kezdett neki a munkának.

Katona az első tíz év történéseit összesítette, mint mondta, emlékeiben élénkebben él az az időszak.

Ő újságokból és videokazettára felvett közvetítésekből gyűjtötte össze az információkat és csapatképek hiányában innen mentett ki képeket a könyvhöz. Kiemelte:

a kiadvány a pályán történtekről nyújt összegzést, annak ellenére, hogy maguk is sok élménnyel gazdagodtak a pályán kívül szurkolóként és újságíróként.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Zátyi Tibor a második évtized első részét tömörítette össze, és elárulta, hogy számára az okozott nagyobb kihívást, hogy a technika fejlődésével a portálokon nagyjából 2017-18 óta elérhetők online is a cikkek, így

inkább öt év digitalizált újságját „lapozta fel”.

Ez évente több mint kétszáz példányt jelent és többnyire saját cikkeit olvasta újra. Elmondása szerint

jó volt feleleveníteni a múlt ezen szakaszát, hiszen ekkoriban ő is aktívan részt vett a klub megalakulásánál és a mérkőzések közvetítésében egyaránt.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Józsa Csongort is szoros szálak fűzik az udvarhelyi csapathoz, hiszen az asztalnál helyet foglalók közül ő az, aki a legtöbb futsalmérkőzésről írt, valamint nagyon sok országon belüli és határon túli meccsre is elkísérte a csapatot. A könyv szerkesztése kapcsán kifejtette, hogy számára nem okozott nehézséget az anyagok összegyűjtése, ugyanis online minden meccsről elérhetők voltak az újságcikkek. Megjegyezte, hogy

az elmúlt időszak szakmailag is sokat adott neki és örül, hogy ennyit vissza tudott adni a klubnak.

Zárásként elmondták, bíznak az utánpótlásban mind játékosok, mind sportújságírók tekintetében, hogy majd tíz év múltán minél több győzelemről számolhassanak be a bővített kiadásban a szerzők.

A könyvbemutató után a városi sportcsarnokban folytatódott az ünnepség, ahol az FK Székelyudvarhely a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC csapat ellen 8–1-re nyert.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek

Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették

Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették
2026. február 06., péntek

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét

A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét
2026. február 06., péntek

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában

A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa

45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa
2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
Hirdetés