
Az önkormányzati képviselők rövid bemutatókból tudhatták meg, hogy mire adott ösztöndíjat a város
Fotó: Balázs Katalin
Akár kétezer lejes anyagi támogatást is kaphat az a gyergyószentmiklósi fiatal, aki felsőfokú tanulmányai során olyan kutatást végez diplomamunkájához, amely Gyergyószentmiklóshoz, vagy legalább Gyergyószékhez kötődik. A lehetőséggel idén öten éltek, közülük négyen sikeresen.
2018. december 26., 16:132018. december 26., 16:13
2018. december 26., 16:142018. december 26., 16:14
Pál Levente gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő kezdeményezésére jött létre az az ösztöndíj-alap, amelynek idén négy kedvezményezettje volt. Azóta Pál helyét Elekes István vette át, ő népszerűsíti, koordinálja az ösztöndíj-alapot, megszervezi az értékelést, majd a nyertes pályamunkák bemutatását is.
Abrudbányai Melinda kutatásának címe: Krónikus betegek egészségügyi ellátások során tapasztalt nyelvi akadályainak vizsgálata. Számos veszélyt hordoz magában az, ha az egészségügyi ellátás során nem egy nyelvet beszél orvos és páciens. A kitekintésben a jövőről is olvashatunk:
Csata-Székely Levente párhuzamosan tanul Finnországban és Gyergyószentmiklóson. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán alapképzést végzett, diplomamunkájának címe: Jégkorong, mint a sportturizmus forrása Gyergyószentmiklóson. Előadásában kifejtette:
Daradics Áron a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán mesterizett, kutatási témája: Ökoturisztikai lehetőségek Gyilkostó településen. Mind kifejtette, dolgozatának eredetisége abban áll, hogy a problémák felsorolása mellett lehetőségekre is felhívja a figyelmet, így a szennyezést, közművesítést hiányát és háztartási szemét kérdését is taglalta.
Kémenes Edina szintén Földrajz-turizmus szakon, alapképzésen van túl, a diplomadolgozatának témája: Gyergyószentmiklós testvérvárosi kapcsolatai. A dolgozatában feltett kérdések egyike:
A tények mellett azt a kérdést is boncolgatna, milyen haszonnal járna, ha a testvérvárosi kapcsolatokat Közép-Európán kívül képzelné el a város.
Elekes István elmondta, szeretné, ha folytatódna e kiírás, minden esztendőben elsőbbséget lehetne biztosítani azoknak, akik szülőföldjükön végeznek kutatásokat. Egyébként a szükséges anyagi alapok nem óriásiak – alapképzés 1200 lej, mesterképzés 1500 lej, doktori képzés 2000 lej egyszeri támogatás –, de hozzájárulhatnak, hogy a fiatal az egyetem utáni életét is itthon képzelje el.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
szóljon hozzá!