
Az önkormányzati képviselők rövid bemutatókból tudhatták meg, hogy mire adott ösztöndíjat a város
Fotó: Balázs Katalin
Akár kétezer lejes anyagi támogatást is kaphat az a gyergyószentmiklósi fiatal, aki felsőfokú tanulmányai során olyan kutatást végez diplomamunkájához, amely Gyergyószentmiklóshoz, vagy legalább Gyergyószékhez kötődik. A lehetőséggel idén öten éltek, közülük négyen sikeresen.
2018. december 26., 16:132018. december 26., 16:13
2018. december 26., 16:142018. december 26., 16:14
Pál Levente gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő kezdeményezésére jött létre az az ösztöndíj-alap, amelynek idén négy kedvezményezettje volt. Azóta Pál helyét Elekes István vette át, ő népszerűsíti, koordinálja az ösztöndíj-alapot, megszervezi az értékelést, majd a nyertes pályamunkák bemutatását is.
Abrudbányai Melinda kutatásának címe: Krónikus betegek egészségügyi ellátások során tapasztalt nyelvi akadályainak vizsgálata. Számos veszélyt hordoz magában az, ha az egészségügyi ellátás során nem egy nyelvet beszél orvos és páciens. A kitekintésben a jövőről is olvashatunk:
Csata-Székely Levente párhuzamosan tanul Finnországban és Gyergyószentmiklóson. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán alapképzést végzett, diplomamunkájának címe: Jégkorong, mint a sportturizmus forrása Gyergyószentmiklóson. Előadásában kifejtette:
Daradics Áron a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán mesterizett, kutatási témája: Ökoturisztikai lehetőségek Gyilkostó településen. Mind kifejtette, dolgozatának eredetisége abban áll, hogy a problémák felsorolása mellett lehetőségekre is felhívja a figyelmet, így a szennyezést, közművesítést hiányát és háztartási szemét kérdését is taglalta.
Kémenes Edina szintén Földrajz-turizmus szakon, alapképzésen van túl, a diplomadolgozatának témája: Gyergyószentmiklós testvérvárosi kapcsolatai. A dolgozatában feltett kérdések egyike:
A tények mellett azt a kérdést is boncolgatna, milyen haszonnal járna, ha a testvérvárosi kapcsolatokat Közép-Európán kívül képzelné el a város.
Elekes István elmondta, szeretné, ha folytatódna e kiírás, minden esztendőben elsőbbséget lehetne biztosítani azoknak, akik szülőföldjükön végeznek kutatásokat. Egyébként a szükséges anyagi alapok nem óriásiak – alapképzés 1200 lej, mesterképzés 1500 lej, doktori képzés 2000 lej egyszeri támogatás –, de hozzájárulhatnak, hogy a fiatal az egyetem utáni életét is itthon képzelje el.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
szóljon hozzá!