Hirdetés
Hirdetés

Bemutatta Soós Zoltán és csapata a családbarát városról szóló programját

Új bölcsődei helyekkel, a 2-3 éves korosztálynak megfelelő óvodás csoportokkal, biztonságos és mobil-toalettekkel ellátott játszóterekkel, illetve erős tanintézetekkel, a védőnői hálózat bevezetésével lehet családbaráttá tenni Marosvásárhelyt. Soós Zoltán polgármesterjelölt csütörtök délelőtt beszélt a sajtónak családbarát önkormányzati terveiről Andreia Moraru, marosvásárhelyi szociológussal és Csép Éva Andrea parlamenti képviselővel közösen.

Hajnal Csilla

2020. augusztus 20., 15:432020. augusztus 20., 15:43

Szürke, fárasztó, megunt városként érzékeli Csép Éva Andrea szülővárosát, Marosvásárhelyt, ahol az emberek menekülnek a terekről, hiányzik a civil kezdeményezésekből a lüktetés. Véleményét több édesanya is alátámasztotta a közösségi oldalon, ahol nemrég családbarát Marosvásárhelyről kezdeményezett párbeszédet a politikus.

Hirdetés

Legtöbben a babakocsival járhatatlan és szűk járdákat, a rollerezésre alkalmas terek hiányát említették, de kiemelték azt is, hogy a város központi terén, a Színház téren nem lehet babakocsival vagy kerekesszékkel közlekedni a lépcsők miatt, amelyek nincsenek akadálymentesítve.

Ugyanakkor szerintük hiányoznak a dísznövényekkel beültetett, pázsitos parkok, ez pedig csak néhány olyan közterülettel kapcsolatos gond, amelyet a marosvásárhelyi édesanyák megemlítettek, és amelyek eljutottak Soós Zoltán polgármesterjelölt csapatához.

A marosvásárhelyi járdák egy része nem alkalmas a gyerekek kerékpározására, rollerezésére, sem a babakocsival való közlekedésre – hangzott el a beszélgetésen •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A marosvásárhelyi járdák egy része nem alkalmas a gyerekek kerékpározására, rollerezésére, sem a babakocsival való közlekedésre – hangzott el a beszélgetésen

Fotó: Haáz Vince

Bölcsődék megduplázva

Soós Zoltán vallja, a családbarát politika alapja a gyerek jóléte, biztonsága és fejlődése, ezért a bölcsődék, az óvodák és iskolák kiemelt helyet kaptak a programjában.

Idézet
A közösség legerősebb alapja a család, és ennek a hiányát érezzük minden nap Marosvásárhelyen

– mutatott rá a polgármesterjelölt, aki hat gyerek édesapjaként ezért is tartja fontos programpontnak egy családbarát városról beszélgetni.. A város hat bölcsődéjében évek óta túljelentkezés van, tavaly 337 helyre 700 igénylés érkezett, ezért Soós Zoltán programjában vállalja, hogy három éven belül még háromszáz bölcsődei helyet hoz létre, és hat éven belül 450-re bővítenék, hogy minden kérést lefedhessenek. Ezt a kezdeményezést elősegíti az az újonnan megszavazott jogszabály is, amely szerint

a bölcsődei helyek száma is finanszírozva lesz a 2021-2022-es tanévtől, akárcsak az óvodás helyek, azaz az önkormányzatok megkapják a fejkvóta szerinti támogatást,

ami azt jelenti, hogy a személyzet fizetésével járó kiadásokat megkapja az önkormányzat a szaktárcától, így csak a bölcsődék épületeinek fenntartása, adminisztrációja marad a helyi önkormányzatokra – magyarázta el Csép Éva Andrea. A Maros megyei RMDSZ-es képviselő

fontosnak tartja a védőnői hálózat bevezetését Marosvásárhelyen, ez segíthet a baba fejlődésében, és hiánypótló kapocs lenne az önkormányzat és a családok között, mivel bejárása van a családba, ezért rálát annak gondjaira.

Marosvásárhelyen a szociális szolgáltatások finanszírozását levágta az önkormányzat az elmúlt években, pedig támogatni kell a korai fejlesztéseket nyújtó szolgáltatásokat, akárcsak az idősgondozást – összegezte Csép Éva Andrea.

Galéria

Leszabályozott, mosdóval ellátott játszóterek

Soós Zoltán programjában szerepel továbbá a tipegő csoportok létrehozása is, azaz a 2-3 éves korosztálynak megfelelő óvodás foglalkoztatás, hiszen számukra már nincsen hely a bölcsődékben, de még a legtöbb óvodába nem veszik be őket, ezért növelni kell az óvodai helyeket – sorolta Soós Zoltán a családbarát városhoz tartozó terveit.

Az elemiseknek iskola utáni programra van szükségük, hiszen legtöbben délben végeznek a tanórákkal, amikor még a szülők dolgoznak.

Most a szülők fizetik az after-school, azaz iskola utáni programokat, de így sem tudja minden tanintézet megoldani ezt, ezen is dolgozni fognak – tette hozzá Soós Zoltán. A városi játszótereket biztonságossá kell tenni: sokan sétáltatják ott háziállataikat, mások pedig cigarettáznak a játszótereken, nincsenek WC-k, mosdók. A polgármesterjelölt hozzátette, szabályokat kell felállítani a játszóterek használatára vonatkozóan, és mobil-toalettekkel kell ellátni valamennyit.

Andreia Moraru szociológus, a marosvásárhelyi civil szférában tevékenykedő szakember rámutatott: a marosvásárhelyi iskolahálózat nem szerepelt eddig az önkormányzat prioritásai között, ezért több szinten is gyökeres változásra van szükség:

alapvető higiéniai eszközökkel és tisztítószerekkel sincsenek ellátva az iskolák, illetve irodaszerek hiányával is küszködik a legtöbb intézmény.

Továbbá a tananyag digitalizálása, a pedagógusok és diákok információhoz való hozzáférése, illetve a laborok felszerelése is prioritás kellene legyen, illetve a marosvásárhelyi iskolahálózat bővítése is fontos – fejtette ki a Soós Zoltán csapatát erősítő szociológus csütörtökön.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 21., szombat

Vasárnaptól csak a chippel ellátott kukákat ürítik ki Marosvásárhelyen

Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?

Vasárnaptól csak a chippel ellátott kukákat ürítik ki Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. február 21., szombat

Országos ellenőrzéseket indít az egészségügyi miniszter a munkaidőben magánpraxisban dolgozó orvosok ügyében

Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.

Országos ellenőrzéseket indít az egészségügyi miniszter a munkaidőben magánpraxisban dolgozó orvosok ügyében
2026. február 21., szombat

Húszezer lejes bírság, negyvenezer lejt meghaladó elkobzás – fafeldolgozókat ellenőrzött a rendőrség

Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.

Húszezer lejes bírság, negyvenezer lejt meghaladó elkobzás – fafeldolgozókat ellenőrzött a rendőrség
2026. február 21., szombat

Még a Ferrari is köszönetet mondott az egyik, korszerűsített marosvásárhelyi szakközépiskolának

A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.

Még a Ferrari is köszönetet mondott az egyik, korszerűsített marosvásárhelyi szakközépiskolának
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség

Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.

Az előttünk álló hétvége egyedisége miatt öt dolgot ajánl a rendőrség
2026. február 20., péntek

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program

Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).

Ha így marad, nem tart ki a következő fűtési idény végéig a most meghosszabbított villanyszámla-támogatási program
2026. február 20., péntek

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint

Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.

Hargita megyei kliensei is voltak a drogdílernek a rendőrség szerint
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter

Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.

Csökkenő átoltottság, növekvő halálozás – az álhíreket okolja az egészségügyi miniszter
2026. február 20., péntek

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben

Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Több-biztosítós rendszert vezetnének be az egészségügyben
2026. február 20., péntek

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás

Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.

Szelesre fordul az időjárás, ónos esőre, újabb havazásokra is van kilátás
Hirdetés