
Lenyomatok a múltból. A gyűjtők szeretnék felkelteni a fiatalok érdeklődését is a bélyegek iránt
Fotó: Pál Árpád
A Magyar Posta bélyegeiből válogatott kiállítás tekinthető meg a székelyudvarhelyi könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén. A kiállított gyűjteményrészlet legrégebbi darabját az 1850-es években bocsátották ki, attól az időszaktól számítva az összes magyar és román bélyeg megtalálható a gyűjteményben, amely értékes kőnyomatos, réznyomatos darabokat is tartalmaz.
2017. március 15., 18:432017. március 15., 18:43
A tárlat anyaga Nagy Endre tibódi nyugdíjas tanító és fia, ifj. Nagy Endre gyűjteményéből állt össze. Szőcs Endre, a könyvtár igazgatója a keddi kiállításmegnyitón elmondta, hogy tudomása szerint utoljára 1989 decemberében volt hasonló tárlat Székelyudvarhelyen. A továbbiakban szeretnének más gyűjtemények – például képeslapok, régi papírpénzek, szalvéták – kiállításának is helyet adni.
Nagy Endrének már hatéves kora óta szenvedélye a filatélia.
Fotó: Pál Árpád
Ezért nagyon örült, amikor fia bejelentette, hogy átvenné a családi hagyományt. Az idős bélyeggyűjtő azt is elmondta, két nagybátyja is ráhagyta gyűjteményét, amelyet beágyazott saját kollekciójába. Visszaemlékezett, miként segítette a gyűjtés általános ismereteinek bővítésében akkor, amikor az iskolában csupán a Szovjetunió és Románia történelmét tanították.
Ifj. Nagy Endre elmondta, hogy édesapja sokat mesélt neki a bélyegekről, az ő példája, szenvedélye motiválta abban, hogy folytassa a gyűjtést. A kiállítás anyagát igyekeztek tematizálni: növény, népművészet, történelem, városok, sport, űrhajózás, közlekedési eszközök, és még számos más témakörbe csoportosítva mutatják be a postai bélyegeket.
Érdekességként kiemelhető, hogy a kommunizmus időszakának lenyomatait is megtaláljuk a tárlat anyagában, amely a korszak nagy alakjainak arcképét ábrázoló bélyegek mellett egy hárommillió pengő értékű bélyegzőt is tartalmaz.
Fotó: Pál Árpád
Bíró István székelyudvarhelyi gyűjtő szakmai szemmel értékelte a kiállítás anyagát. Kiemelte, hogy a helyszínen több díjazott bélyeg is van, de beszélt a hamis bélyegekről, a történelmi időszakok miatt felértékelődött nyomatokról, illetve a hibásakról is. Ő úgy véli, akit érdekel, ma is könnyedén elkezdheti a gyűjtést.
Klubot indítanának
Ifj. Nagy Endre elmondta, örül a kiállításra való felkérésnek, és beszélt arról is, hogy nem volt könnyű a tárlat anyagának összeállítása, hiszen egymilliónál is több bélyeg közül kellett kiválogatni a kiállított darabokat. Szőcs Endre hozzáfűzte, ezzel a kiállítással céljuk az is, hogy a könyvtárban helyet biztosítsanak egy bélyeggyűjtő klubnak, ahol a tapasztalatcsere mellett a gyűjtők kitalálhatják majd azt is, miként adhatnák át a szenvedélyt a felnövő generációnak.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy az közalkalmazotti bértörvénynek még nincs olyan konszenzusos változata, amelyet megszavazna a parlament, de a pártok felelős hozzáállásával a következő napokban el lehetne fogadni.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
szóljon hozzá!