
Lenyomatok a múltból. A gyűjtők szeretnék felkelteni a fiatalok érdeklődését is a bélyegek iránt
Fotó: Pál Árpád
A Magyar Posta bélyegeiből válogatott kiállítás tekinthető meg a székelyudvarhelyi könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén. A kiállított gyűjteményrészlet legrégebbi darabját az 1850-es években bocsátották ki, attól az időszaktól számítva az összes magyar és román bélyeg megtalálható a gyűjteményben, amely értékes kőnyomatos, réznyomatos darabokat is tartalmaz.
2017. március 15., 18:432017. március 15., 18:43
A tárlat anyaga Nagy Endre tibódi nyugdíjas tanító és fia, ifj. Nagy Endre gyűjteményéből állt össze. Szőcs Endre, a könyvtár igazgatója a keddi kiállításmegnyitón elmondta, hogy tudomása szerint utoljára 1989 decemberében volt hasonló tárlat Székelyudvarhelyen. A továbbiakban szeretnének más gyűjtemények – például képeslapok, régi papírpénzek, szalvéták – kiállításának is helyet adni.
Nagy Endrének már hatéves kora óta szenvedélye a filatélia.
Fotó: Pál Árpád
Ezért nagyon örült, amikor fia bejelentette, hogy átvenné a családi hagyományt. Az idős bélyeggyűjtő azt is elmondta, két nagybátyja is ráhagyta gyűjteményét, amelyet beágyazott saját kollekciójába. Visszaemlékezett, miként segítette a gyűjtés általános ismereteinek bővítésében akkor, amikor az iskolában csupán a Szovjetunió és Románia történelmét tanították.
Ifj. Nagy Endre elmondta, hogy édesapja sokat mesélt neki a bélyegekről, az ő példája, szenvedélye motiválta abban, hogy folytassa a gyűjtést. A kiállítás anyagát igyekeztek tematizálni: növény, népművészet, történelem, városok, sport, űrhajózás, közlekedési eszközök, és még számos más témakörbe csoportosítva mutatják be a postai bélyegeket.
Érdekességként kiemelhető, hogy a kommunizmus időszakának lenyomatait is megtaláljuk a tárlat anyagában, amely a korszak nagy alakjainak arcképét ábrázoló bélyegek mellett egy hárommillió pengő értékű bélyegzőt is tartalmaz.
Fotó: Pál Árpád
Bíró István székelyudvarhelyi gyűjtő szakmai szemmel értékelte a kiállítás anyagát. Kiemelte, hogy a helyszínen több díjazott bélyeg is van, de beszélt a hamis bélyegekről, a történelmi időszakok miatt felértékelődött nyomatokról, illetve a hibásakról is. Ő úgy véli, akit érdekel, ma is könnyedén elkezdheti a gyűjtést.
Klubot indítanának
Ifj. Nagy Endre elmondta, örül a kiállításra való felkérésnek, és beszélt arról is, hogy nem volt könnyű a tárlat anyagának összeállítása, hiszen egymilliónál is több bélyeg közül kellett kiválogatni a kiállított darabokat. Szőcs Endre hozzáfűzte, ezzel a kiállítással céljuk az is, hogy a könyvtárban helyet biztosítsanak egy bélyeggyűjtő klubnak, ahol a tapasztalatcsere mellett a gyűjtők kitalálhatják majd azt is, miként adhatnák át a szenvedélyt a felnövő generációnak.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!