
Lenyomatok a múltból. A gyűjtők szeretnék felkelteni a fiatalok érdeklődését is a bélyegek iránt
Fotó: Pál Árpád
A Magyar Posta bélyegeiből válogatott kiállítás tekinthető meg a székelyudvarhelyi könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén. A kiállított gyűjteményrészlet legrégebbi darabját az 1850-es években bocsátották ki, attól az időszaktól számítva az összes magyar és román bélyeg megtalálható a gyűjteményben, amely értékes kőnyomatos, réznyomatos darabokat is tartalmaz.
2017. március 15., 18:432017. március 15., 18:43
A tárlat anyaga Nagy Endre tibódi nyugdíjas tanító és fia, ifj. Nagy Endre gyűjteményéből állt össze. Szőcs Endre, a könyvtár igazgatója a keddi kiállításmegnyitón elmondta, hogy tudomása szerint utoljára 1989 decemberében volt hasonló tárlat Székelyudvarhelyen. A továbbiakban szeretnének más gyűjtemények – például képeslapok, régi papírpénzek, szalvéták – kiállításának is helyet adni.
Nagy Endrének már hatéves kora óta szenvedélye a filatélia.
Fotó: Pál Árpád
Ezért nagyon örült, amikor fia bejelentette, hogy átvenné a családi hagyományt. Az idős bélyeggyűjtő azt is elmondta, két nagybátyja is ráhagyta gyűjteményét, amelyet beágyazott saját kollekciójába. Visszaemlékezett, miként segítette a gyűjtés általános ismereteinek bővítésében akkor, amikor az iskolában csupán a Szovjetunió és Románia történelmét tanították.
Ifj. Nagy Endre elmondta, hogy édesapja sokat mesélt neki a bélyegekről, az ő példája, szenvedélye motiválta abban, hogy folytassa a gyűjtést. A kiállítás anyagát igyekeztek tematizálni: növény, népművészet, történelem, városok, sport, űrhajózás, közlekedési eszközök, és még számos más témakörbe csoportosítva mutatják be a postai bélyegeket.
Érdekességként kiemelhető, hogy a kommunizmus időszakának lenyomatait is megtaláljuk a tárlat anyagában, amely a korszak nagy alakjainak arcképét ábrázoló bélyegek mellett egy hárommillió pengő értékű bélyegzőt is tartalmaz.
Fotó: Pál Árpád
Bíró István székelyudvarhelyi gyűjtő szakmai szemmel értékelte a kiállítás anyagát. Kiemelte, hogy a helyszínen több díjazott bélyeg is van, de beszélt a hamis bélyegekről, a történelmi időszakok miatt felértékelődött nyomatokról, illetve a hibásakról is. Ő úgy véli, akit érdekel, ma is könnyedén elkezdheti a gyűjtést.
Klubot indítanának
Ifj. Nagy Endre elmondta, örül a kiállításra való felkérésnek, és beszélt arról is, hogy nem volt könnyű a tárlat anyagának összeállítása, hiszen egymilliónál is több bélyeg közül kellett kiválogatni a kiállított darabokat. Szőcs Endre hozzáfűzte, ezzel a kiállítással céljuk az is, hogy a könyvtárban helyet biztosítsanak egy bélyeggyűjtő klubnak, ahol a tapasztalatcsere mellett a gyűjtők kitalálhatják majd azt is, miként adhatnák át a szenvedélyt a felnövő generációnak.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!