Hirdetés
Hirdetés

Beleszédültek az önkormányzatok az érvágásba

Késik több utca felújítása is •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Késik több utca felújítása is

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A kormány október végén bejelentett, a költségek csökkentésére irányuló intézkedései következtében a kulturális élet is szenved. December 1-jén és a hivatalos ünnepnek számító karácsony, sőt a szilveszter alkalmával azonban még engedélyezettek az előadások, azaz le lehet szerződni néhány produkciót. Az utcafelújításokra viszont várni kell.

Bodor Tünde

2023. november 08., 11:072023. november 08., 11:07

Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy kultúráért felelős alpolgármestere a Székelyhonnak elmondta, a visszavont támogatás miatt nehéz helyzetbe került többek között a Turul Iroda által szervezett TEDx rendezvény, az önkormányzat ugyanis a költségvetés közel 30 százalékát biztosította volna: az egyesületnek most úgy kell „zsonglőrködnie”, hogy a színvonal maradjon a megcélzott magas szinten, de a költségekből lefaragjon.

Elmarad, illetve jövő év elejére halasztják a Best of Sepsi Gálát,

amelyen azokat a hétköznapi hősöket ünnepelték volna meg, akik a lakosság véleménye szerint mindennapi munkájukat kedvesen, másoknak örömet szerezve végzik.

korábban írtuk

A kormány újabb megszorításai miatt késnek a beruházások, uniós támogatásokról maradnak le Csíkszeredában
A kormány újabb megszorításai miatt késnek a beruházások, uniós támogatásokról maradnak le Csíkszeredában

Két hónapot elvettek az életünkből – értékelt Korodi Attila csíkszeredai polgármester az önkormányzatok számára kiadási korlátozásokat bevezető sürgősségi kormányrendelet kapcsán. A tervezések, beruházások esetében a késlekedések ennél nagyobbak lesznek.

Saját (önkormányzati) szervezésben szokott sor kerülni a hallgatói ösztöndíjasok konferenciájára, ahol a végzős egyetemisták, mesterképzősök, doktoranduszok mutatják be Sepsiszentgyörggyel kapcsolatos dolgozataikat, ennek szerettek volna kissé nagyobb publicitást adni: meghirdették volna a vállalkozók és civil szervezetek körében is, illetve egy állófogadáson teremtettek volna lehetőséget a fiataloknak a kapcsolatépítésre – ezen a terven is csavarni kellett egyet, hogy a lehető legkisebb kiadással hozzák tető alá. Így a rendezvény a polgármesteri hivatal gyűléstermében fog lezajlani, állófogadás nélkül.

A karácsonyi vásárt is érinti a spórlás: azokat az előadókat, akikkel még nem szerződtek le, „el kellett engedni”.

Helyi amatőr együttesek fellépése lehet a megoldás, mondta Vargha Fruzsina, hogy a karácsonyi hangulat mégis belengje a vásárt, a városközpontot, egyébként az ünnepre, azaz december 21–24. között még megpróbálnak egy-két koncertet leszervezni.

Hirdetés

Áldozatául esett azonban a költségvetési böjtnek egy december 9-re tervezett, sok helyi zenész együttműködésével tervezett koncert, amelyen ismert és kedvelt magyar, román, német, angol karácsonyi dalok hangoztak volna el.

Év végi utcabál lehet

Egy viszonylagos jó hírrel is tudott szolgálni az alpolgármester: a megszorítások nem vonatkoznak az év végi rendezvényekre, így a szilveszteri utcabált meg szabad tartani. Mivel azonban a már korábban belengetett kormányrendelet bizonytalanságot idézett elő az önkormányzatnál is, ami kihatott a szervezésre, így

az, hogy végül ki lép fel, annak is az a függvénye, hogy még ki szabad a kitűzött időpontban.

„Szerettük volna e hónap végéig megkötni az előadókkal a szerződéseket a jövő évi nagy rendezvényekre, főleg a városnapokra, a Sepsi Book és a Tabakó fesztiválokra, hiszen fontos lenne időben lefoglalni a jó nevű előadókat, de nem tudjuk, hogy jövőre mit lehet majd megvalósítani.

Idézet
Ha így marad a helyzet, akkor a Szent György Napokon, a gyermeknapon és a december 1-jei ünnepségen kívül egyebet nem is fogunk tudni szervezni.

Ha ezek a korlátozások csak december 31-ig lennének érvényesek, már az is segítene rajtunk, bár így is két hónapot veszítünk, és nem tudjuk, hogy a híres előadók mennyire lesznek türelmesek. Tavaly ugyanis elég sok kritika érte a szervezőcsapatot a fesztiválhétvége zenei produkciói miatt, idén szerettünk volna olyanokat hívni, akiket valóban szeret és vár a közönség” – mondta Vargha Fruzsina, de neveket nem árult el.

Beruházásokat is érint a megszorítás

Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármestert is megkértük, nevesítse azokat a beruházásokat, amelyeket érintenek a mostani megszorítások. „Azokról az önkormányzati finanszírozású munkálatokról van szó, amelyekhez kiegészítésképpen szükséges még néhány művelet, illetve kisebb kiadás” – magyarázta az alpolgármester.

Ilyen lenne a Dizájnbank, ha kész lenne, de különböző okok miatt három éve nem sikerül előrelépni a volt bankfiók átépítésével •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata Galéria

Ilyen lenne a Dizájnbank, ha kész lenne, de különböző okok miatt három éve nem sikerül előrelépni a volt bankfiók átépítésével

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Példaként megemlítette az innovációs és startupközpontnak szánt Dizájnbankot, amelyet a volt Nemzeti Bank megyei székhelyéül szolgáló épület átépítésével kellene megvalósítani. Erre nincs uniós finanszírozás, a város saját hitelkeretéből szánt rá pénzt, és szeretné újraindítani az építést, miután ott szerződést kellett bontani a korábbi nyertes céggel.

Az állomási tó ugyan a Regionális Operatív Program keretéből készül, uniós támogatással, de

a közepén lévő kis szigetre már a város saját költségén épülne a kávézó, most ezt is halasztani kell.

Általában a téli hónapokban készülnek el a tanulmányok különböző utcafelújításokra is, hogy következő évre meglegyenek a tervek, majd meghirdethessék a versenytárgyalást a kivitelezésre, így most a Kis, Cigaretta, Esthajnalcsillag és Zefír utcákon következő munkálatok is csúsznak, de

nem tudják megkezdeni a bontást sem a volt tyúkfarmon, amelynek a helyére egy új lakótelepet szeretne a város építtetni,

és a Székely Mikó Kollégiumnál, a Borvíz utcai óvodánál, valamint a Mihai Viteazul Kollégiumnál is hátráltatja a haladást a kormányrendelet.

Az újjászülető állomási tó közepére, a kis szigetre tervezett kávézó megépítése is késik •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata Galéria

Az újjászülető állomási tó közepére, a kis szigetre tervezett kávézó megépítése is késik

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Előzmény

Mint ismert, a nemrég megjelent 90. számú sürgősségi kormányrendelet jelentősen korlátozza az önkormányzatok kiadásait, és megtiltja az új szerződések aláírását az év utolsó két hónapjára. A kevés megtakarítás mellett ugyanakkor sokkal nagyobb problémákat fog okozni, mert az Európai Unió Regionális Operatív Programjának kiírásain nem tudnak pályázni az önkormányzatok tervek hiánya miatt, amelyeket nem készíthetnek el.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat

A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat
2026. június 11., csütörtök

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara

Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara
2026. június 11., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL
2026. június 11., csütörtök

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve

Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve
2026. június 11., csütörtök

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében

Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében
Hirdetés