
Beke István, Szőcs Zoltán és Kiss Júlia ügyvéd. Igazságszolgáltatást szeretnének
Fotó: Balázs Katalin
„A román hatalom kriminalizálni akarja az autonómiaügyet. Erről szól a Beke–Szőcs-történet” – így látszik ez kívülről, Szilágyi Zsolt szemével. Akik benne vannak, megfélemlítésről, meghurcoltatásról beszélnek, és arról, hogy a hatalom elérte célját: ők terroristák lettek. Az EMI-táborban Beke István és Szőcs Zoltán mellett jelen volt Kiss Júlia ügyvéd is.
2017. július 29., 18:142017. július 29., 18:14
„Szabadlábon vagyunk, tehát jól vagyunk” – jelenti ki a két, terroristának titulált fiatalember, akik közösség elleni merényletkísérletért és robbanóanyag használatára vonatkozó szabályozás megsértésének kísérletéért, illetve erre való felbujtásért lettek az igazságszolgáltatás elé állítva. Az előzetes letartóztatáson, házi őrizeten és hatósági felügyeleten túl egy alapfokon megnyert per után Beke István és Szőcs Zoltán – az ügyészséggel együtt – fellebbezett, a szeptember 15-i tárgyalást várják.
Nem tértek ki részletesen arra, mi vezetett Beke 2015. december 1-jei letartóztatásához, majd Szőcs országba való hazatérését követően az ő előzetesbe való kerüléséhez, inkább
Kiss Júlia ügyvéd tájékoztatta a hallgatóságot, mire számíthat az, akit megfosztanak szabadságától. Már a házkutatás, illetve a letartóztatás is egy óriási trauma az érintettnek és környezetében élőknek, melyet sok esetben a kiskorú gyerekek is kénytelenek megélni. Az előzetes fogva tartás még szörnyűbb, mint a börtön, egyrészt azért, mert tudni, meddig tart, másrészt mert általában a megyei rendőrségekhez tartozó fogdák régi épületekben vannak,
Sem az étel, sem a tisztálkodási körülmények nem felelnek meg a minimális körülményeknek, és ezzel együtt jár a közveszélyesnek nyilvánítottság súlya. „Megtörténhet, hogy a kivizsgálások eredményeként felmentik az illetőt, de a negatív élmények sokasága egy életen keresztül megmarad” – fogalmazott az ügyvéd.
– jelentette ki Beke István, különlegesnek tartva, hogy az igazságszolgáltatás elfogadott a védett tanútól olyan hangfelvételt, amelynek szövege vágva volt, hogy bár nem érintkezhetett Szőccsel, és közveszélyesnek voltak mindketten nyilvánítva, mégis saját autójukkal járhattak a tárgyalásokra. Szőcs elmondta, azt sem értik, mivel érdemelték ki a különleges bánásmódot a házi őrizetük során, amikor
A fiatalemberek leginkább a fogságban töltött időszakra tértek ki, a cellákra, ahol tíz ember van 6×7 méteren, az egy négyzetméteres mellékhelyiségnek ajtaja sincs, és
A cellatársakra egyikük sem panaszkodott. Elmondták, legrosszabb, ha az ember magánzárkába kerül, ennél bárki jobb társnak. Kivívták mindketten a tiszteletet, Szőcs még szobafőnöki minőségbe is került. Sosem felejthető történeteket gyűjtött a két fogvatartott, melyeket képesek átkeretezni, úgy elmesélni, hogy a hallgatóság nevessen, de elfelejteni, állítják, lehetetlen.
Fotó: Balázs Katalin
Beke és Szőcs úgy véli, azért kreálták a bombakészítés és robbantási szándék vádját, mert azt látták, Kézdivásárhelyen egységes a magyarság, a házakon székely zászlók vannak, Wass Albertről akartak utcát elnevezni, és ezt nem tűrhették. A lakosság megfélemlítésére irányult az intézkedés, és ez sikerült is.
– nyilatkozta Szőcs Zoltán. Azt mondják, nagy szerencse, hogy alapfokon igazságos bírót kaptak, az eredeti vádakat enyhítették. De ezzel nem lehetnek elégedettek. Tovább perelnek, akkor is, ha kevés az esélye, hogy ártatlannak nyilvánítsák őket a másodfokú ítélet végén. Úgy vélik, ezzel az üggyel öngólt rúgott a román igazságszolgáltatás, és ezt nem fogja tetézni. De
Ugyanakkor azon médiaorgánumok felelősségre vonását is kérni fogják, amelyek hozzájárultak híranyagaikkal, hogy ők ártatlanul terroristának legyenek bélyegezve. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom megszüntetése ellen is minden erejükkel harcolni fognak – ígérte a HVIM erdélyi, illetve kézdivásárhelyi vezetője.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!