
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Egy hét múlva, szeptember 28-án kezdődik el Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. Minden olyan személy jogosult rá, akinél eltelt hat hónap a második adag beadása óta. Kizárólag mRNS-alapú, tehát Pfizer- vagy Moderna-oltást adnak harmadik dózisként, annak is, aki először AstraZeneca-oltóanyagot kapott.
2021. szeptember 22., 18:352021. szeptember 22., 18:35
2021. szeptember 22., 19:492021. szeptember 22., 19:49
A romániai Covid-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV), az egészségügyi minisztérium, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP), valamint a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség (ANMDMR) képviselői szerdán közös munkamegbeszélés során eldöntötték, hogy szeptember 28-án elkezdődik Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. A megbeszélésen részt vett Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter, Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára és a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség elnöke, Robert Ancuceanu.
Az országos oltáskampányt koordináló bizottság által kibocsátott közleményben kifejtik, tekintettel a romániai súlyos járványügyi fejleményekre és az állampolgárok egészségügyi védelmére, a rendelkezésre álló tudományos adatok alapján
A harmadik dózisként mindenki mRNS-alapú vakcinát kap – áll még a közleményben.
A harmadik adag ajánlott a 65 év felettieknek, a krónikus betegségben szenvedőknek (életkortól függetlenül), az egészségügyi és szociális ellátó központokban, illetve más veszélyeztetett csoportokban dolgozóknak, illetve a tanügyi alkalmazottak számára. Továbbá
A harmadik adag kizárólag mRNS-vakcinát tartalmaz, függetlenül az első adagtól. Így az AstraZeneca-oltóanyaggal beoltott személyek is a Pfizer vagy a Moderna vakcinájának egyikét kapják meg – olvasható a közleményben. Mivel a Johnson&Johnson vakcinájával végzett immunizálás Romániában május 4-én kezdődött, az ezzel immunizált személyek esetében jelenleg nem szükséges az emlékeztető adag beadása.

Meghaladta a hétezret az egy nap alatt azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Romániában szerdán – ilyen sok napi esetet tavaly december óta nem regisztráltak az országban. Az elmúlt huszonnégy órában közel 54 ezer tesztet végeztek.
Az oltásra való jelentkezés a már ismert módon történik, beleértve a központokban történő foglalás nélküli megjelenést, vagy az országos oltási platformon keresztül történő időpontfoglalást.
A szociális otthonokban élők, mozgásképtelenek vagy hajléktalanok esetében ugyanazt a vakcinázási módszert alkalmazzák, azaz a megyei közegészségügyi igazgatóságok által biztosított mobilcsapatok segítségével kaphatják meg az oltás harmadik dózisát.
Mint írják, a védőoltás továbbra is biztonságos és hatékony megoldás a Covid-19 világjárvány legyőzésére, a Romániában használt vakcinákat pedig az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), a legszigorúbb döntéshozó testület engedélyezte, amely európai szintű szakértőket tömörít.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.
Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.
A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.
Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.
Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).
Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.
Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.
Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.
5 hozzászólás