
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Egy hét múlva, szeptember 28-án kezdődik el Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. Minden olyan személy jogosult rá, akinél eltelt hat hónap a második adag beadása óta. Kizárólag mRNS-alapú, tehát Pfizer- vagy Moderna-oltást adnak harmadik dózisként, annak is, aki először AstraZeneca-oltóanyagot kapott.
2021. szeptember 22., 18:352021. szeptember 22., 18:35
2021. szeptember 22., 19:492021. szeptember 22., 19:49
A romániai Covid-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV), az egészségügyi minisztérium, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP), valamint a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség (ANMDMR) képviselői szerdán közös munkamegbeszélés során eldöntötték, hogy szeptember 28-án elkezdődik Romániában a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának beadása. A megbeszélésen részt vett Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter, Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára és a Romániai Gyógyszer- és Orvostechnikai Ügynökség elnöke, Robert Ancuceanu.
Az országos oltáskampányt koordináló bizottság által kibocsátott közleményben kifejtik, tekintettel a romániai súlyos járványügyi fejleményekre és az állampolgárok egészségügyi védelmére, a rendelkezésre álló tudományos adatok alapján
A harmadik dózisként mindenki mRNS-alapú vakcinát kap – áll még a közleményben.
A harmadik adag ajánlott a 65 év felettieknek, a krónikus betegségben szenvedőknek (életkortól függetlenül), az egészségügyi és szociális ellátó központokban, illetve más veszélyeztetett csoportokban dolgozóknak, illetve a tanügyi alkalmazottak számára. Továbbá
A harmadik adag kizárólag mRNS-vakcinát tartalmaz, függetlenül az első adagtól. Így az AstraZeneca-oltóanyaggal beoltott személyek is a Pfizer vagy a Moderna vakcinájának egyikét kapják meg – olvasható a közleményben. Mivel a Johnson&Johnson vakcinájával végzett immunizálás Romániában május 4-én kezdődött, az ezzel immunizált személyek esetében jelenleg nem szükséges az emlékeztető adag beadása.

Meghaladta a hétezret az egy nap alatt azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Romániában szerdán – ilyen sok napi esetet tavaly december óta nem regisztráltak az országban. Az elmúlt huszonnégy órában közel 54 ezer tesztet végeztek.
Az oltásra való jelentkezés a már ismert módon történik, beleértve a központokban történő foglalás nélküli megjelenést, vagy az országos oltási platformon keresztül történő időpontfoglalást.
A szociális otthonokban élők, mozgásképtelenek vagy hajléktalanok esetében ugyanazt a vakcinázási módszert alkalmazzák, azaz a megyei közegészségügyi igazgatóságok által biztosított mobilcsapatok segítségével kaphatják meg az oltás harmadik dózisát.
Mint írják, a védőoltás továbbra is biztonságos és hatékony megoldás a Covid-19 világjárvány legyőzésére, a Romániában használt vakcinákat pedig az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), a legszigorúbb döntéshozó testület engedélyezte, amely európai szintű szakértőket tömörít.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
5 hozzászólás