
Idén sem szükséges a pszichoszomatikus felmérés azoknál a gyerekeknél, akik szeptember elseje és december vége között töltik be a hatodik életévüket, és jártak óvodába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Csütörtökön teszik közzé az iskolákban és a tanfelügyelőségek honlapján az előkészítő osztályokba beírt gyerekek listáját és a szabadon maradt helyeket. Maros megyében szinte sehol nincs túljelentkezés, de még pont elég hatéves van ahhoz, hogy minden betervezett osztály elindulhasson. Hargita megyében már aránytalanabb az eloszlás, vannak olyan iskolák, ahol háromszoros túljelentkezéssel néznek szembe.
2021. május 19., 09:042021. május 19., 09:04
2021. május 19., 11:162021. május 19., 11:16
Május 21-én kezdődik az iratkozás második szakasza, amikor közzéteszik a tanfelügyelőség által kidolgozott eljárást, amellyel besorolják a gyerekeket a szabadon maradt helyekre.
Május 24-e és 31-e között – lehetőleg a szülők kérelmét figyelembe véve – elosztják a megmaradt gyerekeket a megmaradt helyekre.
Június 4-én minden tanintézményben kifüggesztik az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges lajstromát.
Szeptember elseje és 10-e között rendezik azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik valamilyen oknál fogva kimaradtak a beiratkozásból.
Maros megyében nincs olyan betervezett előkészítő osztály, amely a létszám hiánya miatt nem indulhatna el. Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelő szerint meglepő módon megvan a kellő létszám minden osztályban eddig, hogy elindulhassanak.
– közölte a főtanfelügyelő-helyettes a Székelyhonnal. Ezt támasztja alá a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium esete is, hiszen volt olyan év, amikor kénytelenek voltak két előkészítő osztályt kérni, akkora volt a túljelentkezés, idén azonban
– tudtuk meg Mátéfi István iskolaigazgatótól, aki úgy véli, ez azzal is magyarázható, hogy kevés a kisgyerekes család a Bolyai Farkas Gimnázium körzetében. A helyzeten az sem segít, hogy tanteremhiány miatt egyelőre az iskola legkisebb osztályai a hatos és hetes számú általános iskolák épületeiben kénytelenek tanulni.
A hetes számú általános iskola jobb helyzetben van, itt már az első szakaszban be is teltek a helyek, a román tagozatra pedig huszonegy hatévesnek kérték a felvételét – tudtuk meg Körtesi Sándortól, a hetes iskola igazgatójától.
Hargita megyében van olyan iskola is, ahová sokkal több kérés érkezett, mint ahány hely van.
– mondta el Demeter Levente főtanfelügyelő.
„Azt látjuk egyelőre, hogy hány iskolához hány kérés érkezett, és vannak iskolák, ahová három osztálynyival több kérelmet tettek le a szülők.
Ha nem jelölték ezt be, akkor ezek megint a levegőben lesznek, és csak a fennmaradó iskolákba tudnak menni. A harmadik szakasz pedig arról szól, amikor minden iskola megmondja, hogy hány üres helye van, erre valamikor július folyamán kerül sor” – részletezte az iratkozás menetét Demeter Levente.
Maros megyében száz, a megyeközpontban összesen huszonhárom magyar tagozatos előkészítő osztályt indítanak – ebben benne vannak a párhuzamos osztályok is. Hargita megyében az idei tanévben 179 előkészítő osztály működik, jövőre 178 osztállyal számol a tanfelügyelőség, azaz eggyel kevesebbel. A 2020-ban hozott 185-ös, elemi osztályokra vonatkozó jogszabály alapján – ami a 2001/1-es tanügyi törvény módosítása – egy osztályban legtöbb 22, legkevesebb pedig tíz tanuló lehet.
Ebben az évben is elmarad a pszichoszomatikus felmérése azoknak a gyerekeknek, akik szeptember elseje és december vége között töltik be a hatodik életévüket, amennyiben jártak előtte óvodába. Esetükben elég egy ajánlólevél az óvoda részéről.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
A képviselőház plenáris ülése hétfőn elfogadta a feddhetetlenségi törvény módosítását és kiegészítését az alkotmánybíróság észrevételei alapján.
Nicușor Dan államelnök hétfőn részt vett a tettrekészek koalíciójának távértekezletén, amelyet Ukrajna függetlenségének napján szerveztek meg.
Egy autó kapott lángra hétfőn délután a Maros megyei Felsőrépán, szerencsére senki sem sérült meg a tűzesetben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
szóljon hozzá!