
Idén sem szükséges a pszichoszomatikus felmérés azoknál a gyerekeknél, akik szeptember elseje és december vége között töltik be a hatodik életévüket, és jártak óvodába. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Csütörtökön teszik közzé az iskolákban és a tanfelügyelőségek honlapján az előkészítő osztályokba beírt gyerekek listáját és a szabadon maradt helyeket. Maros megyében szinte sehol nincs túljelentkezés, de még pont elég hatéves van ahhoz, hogy minden betervezett osztály elindulhasson. Hargita megyében már aránytalanabb az eloszlás, vannak olyan iskolák, ahol háromszoros túljelentkezéssel néznek szembe.
2021. május 19., 09:042021. május 19., 09:04
2021. május 19., 11:162021. május 19., 11:16
Május 21-én kezdődik az iratkozás második szakasza, amikor közzéteszik a tanfelügyelőség által kidolgozott eljárást, amellyel besorolják a gyerekeket a szabadon maradt helyekre.
Május 24-e és 31-e között – lehetőleg a szülők kérelmét figyelembe véve – elosztják a megmaradt gyerekeket a megmaradt helyekre.
Június 4-én minden tanintézményben kifüggesztik az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges lajstromát.
Szeptember elseje és 10-e között rendezik azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik valamilyen oknál fogva kimaradtak a beiratkozásból.
Maros megyében nincs olyan betervezett előkészítő osztály, amely a létszám hiánya miatt nem indulhatna el. Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelő szerint meglepő módon megvan a kellő létszám minden osztályban eddig, hogy elindulhassanak.
– közölte a főtanfelügyelő-helyettes a Székelyhonnal. Ezt támasztja alá a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium esete is, hiszen volt olyan év, amikor kénytelenek voltak két előkészítő osztályt kérni, akkora volt a túljelentkezés, idén azonban
– tudtuk meg Mátéfi István iskolaigazgatótól, aki úgy véli, ez azzal is magyarázható, hogy kevés a kisgyerekes család a Bolyai Farkas Gimnázium körzetében. A helyzeten az sem segít, hogy tanteremhiány miatt egyelőre az iskola legkisebb osztályai a hatos és hetes számú általános iskolák épületeiben kénytelenek tanulni.
A hetes számú általános iskola jobb helyzetben van, itt már az első szakaszban be is teltek a helyek, a román tagozatra pedig huszonegy hatévesnek kérték a felvételét – tudtuk meg Körtesi Sándortól, a hetes iskola igazgatójától.
Hargita megyében van olyan iskola is, ahová sokkal több kérés érkezett, mint ahány hely van.
– mondta el Demeter Levente főtanfelügyelő.
„Azt látjuk egyelőre, hogy hány iskolához hány kérés érkezett, és vannak iskolák, ahová három osztálynyival több kérelmet tettek le a szülők.
Ha nem jelölték ezt be, akkor ezek megint a levegőben lesznek, és csak a fennmaradó iskolákba tudnak menni. A harmadik szakasz pedig arról szól, amikor minden iskola megmondja, hogy hány üres helye van, erre valamikor július folyamán kerül sor” – részletezte az iratkozás menetét Demeter Levente.
Maros megyében száz, a megyeközpontban összesen huszonhárom magyar tagozatos előkészítő osztályt indítanak – ebben benne vannak a párhuzamos osztályok is. Hargita megyében az idei tanévben 179 előkészítő osztály működik, jövőre 178 osztállyal számol a tanfelügyelőség, azaz eggyel kevesebbel. A 2020-ban hozott 185-ös, elemi osztályokra vonatkozó jogszabály alapján – ami a 2001/1-es tanügyi törvény módosítása – egy osztályban legtöbb 22, legkevesebb pedig tíz tanuló lehet.
Ebben az évben is elmarad a pszichoszomatikus felmérése azoknak a gyerekeknek, akik szeptember elseje és december vége között töltik be a hatodik életévüket, amennyiben jártak előtte óvodába. Esetükben elég egy ajánlólevél az óvoda részéről.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!