Hirdetés
Hirdetés

Begyűjtötték és elszállították a szemetet, megszűnt a sürgősségi állapot Marosvásárhelyen

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az ösztöndíjak folyósításáról, a díszpolgári címek odaítéléséről és a folyamatosan időszerű szemétkérdésről egyeztettek és szavaztak hétfői rendkívüli ülésükön a marosvásárhelyi tanácsosok.

Simon Virág

2021. június 14., 17:422021. június 14., 17:42

2021. június 15., 14:542021. június 15., 14:54

A rendkívüli tanácsülések igen gyakoriak az elmúlt fél évben Marosvásárhelyen, havonta legalább két alkalommal összehívják a választott képviselőket, hogy döntsenek a sürgős kérdésekről. A marosvásárhelyi tanácsosok közül van, akinek ez nem tetszik és ezt szóvá is tette a hétfői ülésen.

Hirdetés

A tanácsosoknak szavazniuk kellett többek között az ösztöndíjak kiosztásáról. Bár korábban elfogadtak egy erre vonatkozó határozatot, kiderült, hogy a 2020-2021-es tanév második felében sokkal több tanuló érte el a 8,50-es évi átlagos és jogosult ösztöndíjra. Ezért módosították az eredeti határozatot, hogy mindenki megkaphassa a kiérdemelt összeget.

A határozat értelmében az első félévben Marosvásárhelyen 6433 diák jogosult ösztöndíjra, ebből 97 szociális ösztöndíj, a többi pedig érdemösztöndíj, illetve van 14, amit a kiváló eredményekért, mint például versenyeken elért díjazásokért kapnak a diákok. A második félévben már 9043 ösztöndíjat kell kifizessenek, főként a 8,50 átlagnál nagyobb eredménnyel végzett diákok száma nőtt meg jelentősen.

A Szabad Emberek Pártjának tanácsosa, Pápai László megkérdezte, hogy mikor fogják az idei tanévre esedékes ösztöndíjakat megkapni a diákok. György Alexandru alpolgármester azt mondta, hogy még a héten átutalják az iskoláknak az összegeket, így jövő héten már kézbesíthetitek azt a diákoknak, hogy még a tanév vége előtt mindenki kézbe kapja azokat.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Megoldódott a szemétkérdés?

Mint ismert, pénteken a városi vészhelyzeti bizottság, a városvezető kérésére és a helyi rendőrség által bemutatott több száz szemétkupacról készült fényképek hatására úgy döntött, hogy kihirdeti a sürgősségi állapotot Marosvásárhelyen. Ezen döntése alapján

a városi tanács egy határozatot fogadott el, felhatalmazva a városvezetőt, hogy sürgősségi eljárással kössön szerződést egy új szemétszolgáltatóval.

Közben hétvégén a jelenlegi szemétszolgáltató majdnem mindenhonnan elszállította a hulladékot.

Soós Zoltán polgármester a hétfői tanácsülésen azt mondta, hogy

városszerte mintegy 100 helyen van még szeméthalom, ahol elsősorban nemcsak háztartási hulladék van, hanem minden, ami egy otthonban feleslegessé válhat.

A városvezető szerint a pénteki intézkedés elérte a célját, a szolgáltató majdnem mindenhonnan összeszedte a hulladékot, így már nem szükséges fenntartani a sürgősségi állapotot, vissza lehet vonni a pénteken elfogadott határozatot. Ez azt is jelenti, hogy

egyelőre marad a régi szemétszolgáltató, és közben a város két szálon is (országos versenytárgyaláson, illetve meghívásos alapon szervezett tárgyaláson) próbál új szolgáltatót szerződtetni.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Támogatni a sportot, de egyformán

A rendkívüli tanácsülés napirendi pontjai között szerepelt két sportesemény támogatása is. A Szabad Emberek Pártjának tanácsosai szerint nem kellene soron kívül támogatni sportrendezvényeket, hanem minden sportegyesületnek pályáznia kellene a közzétett pénzalapokra. Szóvá tették, hogy

kettős mércével mérik az egyesületeket, sportklubokat akárcsak a korábbi városvezetés idejében.

A többség megszavazta a rali- és a triatlonbajnokságok támogatását. A hétfői ülésen az önkormányzati képviselők arról is döntöttek, hogy díszpolgári címet adományoznak a június végén tartandó városnapokon dr. Pál Antal Sándor történésznek, levéltárosnak, Cornel Sigmirean történésznek, egyetemi tanárnak és post mortem Sorina Bota újságírónak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 04., kedd

Ezekkel vádolják a Kovászna megye prefektusát, akinek a vagyonát is zárolják

Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.

Ezekkel vádolják a Kovászna megye prefektusát, akinek a vagyonát is zárolják
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Meddig apad még a Duna?

A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.

Meddig apad még a Duna?
Meddig apad még a Duna?
2026. augusztus 04., kedd

Meddig apad még a Duna?

2026. augusztus 04., kedd

A történelmi mélypont alá süllyedhet augusztus 10-ére a Duna vízhozama Romániában

A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.

A történelmi mélypont alá süllyedhet augusztus 10-ére a Duna vízhozama Romániában
2026. augusztus 04., kedd

Anyanyelvből pótérettségiznek a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden

Folytatódik az idei pótérettségi, a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden és szerdán vizsgáznak anyanyelvi szóbeli kommunikációs készségekből. A szóbeli vizsgák hétfőn kezdődtek a román nyelvű kommunikációs készségek felmérésével.

Anyanyelvből pótérettségiznek a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Mutatjuk, hogy hol vannak ivókutak Marosvásárhelyen

Közterekre, játszóterekre, parkokba helyezett ki ivókutakat a marosvásárhelyi városháza a kánikulára való tekintettel. Kedden Marosvásárhelyen narancssárga vészjelzés van érvényben, a 35 Celsius fokot is meghaladja a levegő hőmérséklete.

Mutatjuk, hogy hol vannak ivókutak Marosvásárhelyen
2026. augusztus 04., kedd

Áremelkedéssel jár az energiaimport az ügyvivő miniszterelnök szerint, de nem lesz drasztikus a mértéke

Az esti órákban, magasabb árakon importált elektromos energia közvetetten befolyásolni fogja az árakat az ősszel, de nem olyan mértékben, hogy jelentős áremelkedést okozzon – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Áremelkedéssel jár az energiaimport az ügyvivő miniszterelnök szerint, de nem lesz drasztikus a mértéke
2026. augusztus 03., hétfő

Újabb 30 nappal meghosszabbították a korrupcióval gyanúsított konstancai ügyészek előzetes letartóztatását

Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.

Újabb 30 nappal meghosszabbították a korrupcióval gyanúsított konstancai ügyészek előzetes letartóztatását
Hirdetés
2026. augusztus 03., hétfő

Országos ellenőrzéseket indít a Munkaügyi Felügyelet a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.

Országos ellenőrzéseket indít a Munkaügyi Felügyelet a hőség miatt
2026. augusztus 03., hétfő

Ősztől új buszjáratok és új parkolási övezetek jönnek Sepsiszentgyörgyön

Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.

Ősztől új buszjáratok és új parkolási övezetek jönnek Sepsiszentgyörgyön
2026. augusztus 03., hétfő

Energiaválság Romániában: leálltak az autógyárak, a kormány takarékosságra szólít fel

A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.

Energiaválság Romániában: leálltak az autógyárak, a kormány takarékosságra szólít fel
Hirdetés