
A templom belseje
Fotó: Makkay József
A befejezéséhez közeledik a temesvári Új Ezredév Református Központ. A Hangadó e heti adásában Gazda István lelkipásztorral teszünk egy virtuális sétát az impozáns épületegyüttes helyiségeiben.
2022. június 22., 13:092022. június 22., 13:09
Két évtizede épül, és a befejezéséhez közeledik Temesváron az Új Ezredév Református Központ. A temesvári magyarság már Trianon előtt szeretett volna egy harangokkal ellátott tornyos református templomot. Amennyiben nem kerül sor az impériumváltásra, a mai Opera téren felépített hatalmas ortodox katedrális helyére került volna az új református templom.
A munkálatok elkezdéséhez azonban hosszú út vezetett.
Gazda István lelkipásztor
Fotó: Makkay József
A kilencvenes években fiatal lelkipásztorként Temesvárra kerülő Gazda István látott hozzá Makovecz Imre tervei alapján a munkálatok előkészítéséhez.
A budapesti szocialista kormányváltás után leálltak az építkezések, és a jobboldali kormány hatalomra kerülése után indultak újra. A több szinten és ötezer négyzetméter hasznos felülettel felépült, és a befejezéséhez közeledő épületegyüttes nemcsak Erdély, hanem a magyar nyelvterület legnagyobb protestáns központja.
Gazda István lelkipásztorral Makkay József beszélgetett.
Nem a legvonzóbb manapság a körzeti állatorvosi hivatás, ezért a bizonytalankodókat győzködni kellett, hogy legyen elég jelentkező a megüresedett körzeti állatorvosi helyekre Hargita megyében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.
Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Idén is tartanak búcsús szentmisét pünkösdvasárnap, május 24-én a Madarasi Hargitán.
Többnyire a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekre számíthatunk az előttünk álló egy hónapban, nagyobb mennyiségű csapadék az első héten várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat négyhetes előrejelzéséből.
Nyilvánosságra hozták a kormany.hu oldalon kedden a kegyelmi ügy azon dossziéját, amely az Igazságügyi Minisztériumban található.
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
szóljon hozzá!