
Hargita megye összes kaszálóját, legelőjét felmérték. A napokban az utolsó üzemtervek is elkészülnek
Fotó: Barabás Ákos
A héten befejeződik a gyepterületek üzemterveinek elkészítése Hargita megyében. Két községben zajlanak még az utolsó munkafázisok, az idei mezőgazdasági támogatások igénylése azonban ott sincs veszélyben.
2019. március 20., 14:482019. március 20., 14:48
A hatvanhét Hargita megyei közigazgatási egység közül hatvanháromban már befejeződött a gyepterületek üzemterveinek elkészítése. Mivel két településnek, Balánbányának és Tusnádfürdőnek nincsenek gyepterületei, mindössze két község maradt, ahol véglegesítés előtt állnak a tervek.
– tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője.
Noha a gyepterületek üzemtervének megléte – többszöri halasztás után – idén már feltétele az egységes agrártámogatások igénylésének, úgy tűnik, az állam ebben az évben is eltekint a kötelezettség számonkérésétől. Ennek vélhetően az az oka, hogy Hargita megyével ellentétben – amely országosan a második helyen áll az üzemtervek elkészítését illetően – számos megye rosszul áll a kötelezettség teljesítésével. Hivatalos halasztás ugyan nem történt idén, de mint azt Török Jenőtől megtudtuk,
„Eltekintenek ettől, úgy érzem. Aggódtunk azért a két-három községért, de más megyék még úgy sem állnak, mint mi” – fogalmazott az igazgató.
Megjegyezte, videokonferenciát is folytattak a mezőgazdasági minisztériummal, de egy szó sem esett a mezőgazdasági üzemtervekről, valamint beszélt az agrártámogatások igénylésében illetékes mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) megyei vezetőjével is, és ő is úgy tapasztalja, hogy nem kötelező mellékelni a terveket a támogatások igénylésekor.
A gyepterületek üzemterveinek elkészítésére vonatkozó kötelezettséget 2013-ban, a 34-es – utólag számtalanszor módosított – sürgősségi kormányrendelettel vezette be a kormány, ám a meglehetősen hosszadalmas munkának többnyire csak 2017-ben kezdtek neki a polgármesteri hivatalokban.
a munka befejezésére. Ezzel azonban az ország számos közigazgatási egységében máig nem végeztek, ezért szó volt egy újabb halasztásról, de erre végül hivatalosan nem került sor.
A gyepterületek üzemtervéről
A gyepterületek üzemterve az adott közigazgatási egységhez – városhoz, községhez – tartozó összes legelőt és kaszálót lajstromozza, a tulajdonosok névsorával, valamint a gyepterületek elhelyezkedésével, de tájékoztatást ad a talajminőségről és a növényzetről is, valamint arról, hogy a terület mekkora állatállomány eltartására képes. Az üzemtervek megléte a gyakorlatban azért fontos, mert ezek alapján lehet megtervezni a gazdálkodást az adott területen, ezek alapján lehet meghatározni például azt is, hogy mennyi állattal lehet leterhelni az adott területet – tájékoztatott Török Jenő.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!