
Hargita megye összes kaszálóját, legelőjét felmérték. A napokban az utolsó üzemtervek is elkészülnek
Fotó: Barabás Ákos
A héten befejeződik a gyepterületek üzemterveinek elkészítése Hargita megyében. Két községben zajlanak még az utolsó munkafázisok, az idei mezőgazdasági támogatások igénylése azonban ott sincs veszélyben.
2019. március 20., 14:482019. március 20., 14:48
A hatvanhét Hargita megyei közigazgatási egység közül hatvanháromban már befejeződött a gyepterületek üzemterveinek elkészítése. Mivel két településnek, Balánbányának és Tusnádfürdőnek nincsenek gyepterületei, mindössze két község maradt, ahol véglegesítés előtt állnak a tervek.
– tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője.
Noha a gyepterületek üzemtervének megléte – többszöri halasztás után – idén már feltétele az egységes agrártámogatások igénylésének, úgy tűnik, az állam ebben az évben is eltekint a kötelezettség számonkérésétől. Ennek vélhetően az az oka, hogy Hargita megyével ellentétben – amely országosan a második helyen áll az üzemtervek elkészítését illetően – számos megye rosszul áll a kötelezettség teljesítésével. Hivatalos halasztás ugyan nem történt idén, de mint azt Török Jenőtől megtudtuk,
„Eltekintenek ettől, úgy érzem. Aggódtunk azért a két-három községért, de más megyék még úgy sem állnak, mint mi” – fogalmazott az igazgató.
Megjegyezte, videokonferenciát is folytattak a mezőgazdasági minisztériummal, de egy szó sem esett a mezőgazdasági üzemtervekről, valamint beszélt az agrártámogatások igénylésében illetékes mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) megyei vezetőjével is, és ő is úgy tapasztalja, hogy nem kötelező mellékelni a terveket a támogatások igénylésekor.
A gyepterületek üzemterveinek elkészítésére vonatkozó kötelezettséget 2013-ban, a 34-es – utólag számtalanszor módosított – sürgősségi kormányrendelettel vezette be a kormány, ám a meglehetősen hosszadalmas munkának többnyire csak 2017-ben kezdtek neki a polgármesteri hivatalokban.
a munka befejezésére. Ezzel azonban az ország számos közigazgatási egységében máig nem végeztek, ezért szó volt egy újabb halasztásról, de erre végül hivatalosan nem került sor.
A gyepterületek üzemtervéről
A gyepterületek üzemterve az adott közigazgatási egységhez – városhoz, községhez – tartozó összes legelőt és kaszálót lajstromozza, a tulajdonosok névsorával, valamint a gyepterületek elhelyezkedésével, de tájékoztatást ad a talajminőségről és a növényzetről is, valamint arról, hogy a terület mekkora állatállomány eltartására képes. Az üzemtervek megléte a gyakorlatban azért fontos, mert ezek alapján lehet megtervezni a gazdálkodást az adott területen, ezek alapján lehet meghatározni például azt is, hogy mennyi állattal lehet leterhelni az adott területet – tájékoztatott Török Jenő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!