
Hargita megye összes kaszálóját, legelőjét felmérték. A napokban az utolsó üzemtervek is elkészülnek
Fotó: Barabás Ákos
A héten befejeződik a gyepterületek üzemterveinek elkészítése Hargita megyében. Két községben zajlanak még az utolsó munkafázisok, az idei mezőgazdasági támogatások igénylése azonban ott sincs veszélyben.
2019. március 20., 14:482019. március 20., 14:48
A hatvanhét Hargita megyei közigazgatási egység közül hatvanháromban már befejeződött a gyepterületek üzemterveinek elkészítése. Mivel két településnek, Balánbányának és Tusnádfürdőnek nincsenek gyepterületei, mindössze két község maradt, ahol véglegesítés előtt állnak a tervek.
– tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője.
Noha a gyepterületek üzemtervének megléte – többszöri halasztás után – idén már feltétele az egységes agrártámogatások igénylésének, úgy tűnik, az állam ebben az évben is eltekint a kötelezettség számonkérésétől. Ennek vélhetően az az oka, hogy Hargita megyével ellentétben – amely országosan a második helyen áll az üzemtervek elkészítését illetően – számos megye rosszul áll a kötelezettség teljesítésével. Hivatalos halasztás ugyan nem történt idén, de mint azt Török Jenőtől megtudtuk,
„Eltekintenek ettől, úgy érzem. Aggódtunk azért a két-három községért, de más megyék még úgy sem állnak, mint mi” – fogalmazott az igazgató.
Megjegyezte, videokonferenciát is folytattak a mezőgazdasági minisztériummal, de egy szó sem esett a mezőgazdasági üzemtervekről, valamint beszélt az agrártámogatások igénylésében illetékes mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) megyei vezetőjével is, és ő is úgy tapasztalja, hogy nem kötelező mellékelni a terveket a támogatások igénylésekor.
A gyepterületek üzemterveinek elkészítésére vonatkozó kötelezettséget 2013-ban, a 34-es – utólag számtalanszor módosított – sürgősségi kormányrendelettel vezette be a kormány, ám a meglehetősen hosszadalmas munkának többnyire csak 2017-ben kezdtek neki a polgármesteri hivatalokban.
a munka befejezésére. Ezzel azonban az ország számos közigazgatási egységében máig nem végeztek, ezért szó volt egy újabb halasztásról, de erre végül hivatalosan nem került sor.
A gyepterületek üzemtervéről
A gyepterületek üzemterve az adott közigazgatási egységhez – városhoz, községhez – tartozó összes legelőt és kaszálót lajstromozza, a tulajdonosok névsorával, valamint a gyepterületek elhelyezkedésével, de tájékoztatást ad a talajminőségről és a növényzetről is, valamint arról, hogy a terület mekkora állatállomány eltartására képes. Az üzemtervek megléte a gyakorlatban azért fontos, mert ezek alapján lehet megtervezni a gazdálkodást az adott területen, ezek alapján lehet meghatározni például azt is, hogy mennyi állattal lehet leterhelni az adott területet – tájékoztatott Török Jenő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
szóljon hozzá!