
A munkaügyi felügyelőség ellenőrzéseinek jelentős része a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Több mint 200 ezer lej értékben bírságolt meg szabálytalanul tevékenykedő munkáltatókat az első negyedévben a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség. Összértéküket tekintve a bírságoknak majdnem a felét olyan cégek kapták, amelyek feketén foglalkoztattak munkavállalókat. A szakhatóság azokat a leggyakoribb magyarázatokat is összegyűjtötte, amelyeket ilyen helyzetekben kapnak.
2024. május 04., 21:252024. május 04., 21:25
Jelentést készített első negyedévi tevékenységéről a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség, többek között arról a 328 ellenőrzésről, amelyet ebben az időszakban végeztek el a szakhatóság munkatársai. Az ellenőrzések döntő többsége, összesen 309 ankét a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult.
Ezeknek a többsége (247) figyelmeztetés volt, ebből 4-et egyéni munkaszerződés nélküli foglalkoztatott természetes személyek kaptak. Pénzbírságot 39 munkáltatóra rótt ki a szakhatóság 205 ezer lej értékben. A megállapított szabálytalanságok miatt a munkaügyi felügyelők 814 intézkedést rendeltek el.
A jelentéseben a törvénytelen foglalkoztatás, azaz a feketemunka felderítésére irányuló ellenőrzések során felmerült nehézségek közül is megemlít néhányat a megyei szakhatóság: a munkaügyi felügyelők nem tudják bizonyítani, hogy a munkavállaló megtagadta az azonosító űrlapok kitöltését; zárva vannak a kapuk egyes munkahelyeken, ahol nappal vagy éjszaka dolgoznak; a cégek udvarán szabadon hagyják a kutyákat.
A jelentés ugyanakkor arra is kitér, hogy milyen magyarázatokat kapnak a leggyakrabban a munkaadóktól, amikor törvénytelenül foglalkoztatott személyeket azonosítanak:
„próbaidőn vannak”;
„csak a munkaképességi felmérés miatt vannak jelen”;
„csak helyettesítenek valakit egy napig vagy egy órára”;
néhányan arra is hivatkoztak, hogy nem beszélnek románul.
Az első negyedévében 315 Hargita megyei munkáltatónál végeztek ellenőrzést a megyei munkaügyi felügyelőség alkalmazottai a munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a betartását vizsgálva, továbbá az egyéni munkaszerződések meglétét, a munkaidő és a heti pihenőidő betartását, a munkavállalók által végzett túlórákat és az éjszakai munkát, a munkavállalói jogok és a pihenőszabadságok biztosítását stb. ellenőrizve. A munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a megszegéséért 161 szankciót alkalmaztak – 31 esetben bírságot, összesen 86 ezer lej értékben és 130 esetben figyelmeztetést.
Az alkalmazottak általános nyilvántartásának elkészítését és kitöltését 328 vállalkozásnál ellenőrizték, és 61-nél találtak szabálytalanságokat, amelyek miatt 4 esetben bírságoltak, összesen 19 ezer lejre, 76 esetben csak figyelmeztették a munkaadókat, és 278 esetben rendeltek el különböző intézkedést a hiányosságok pótlására.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás