
A munkaügyi felügyelőség ellenőrzéseinek jelentős része a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Több mint 200 ezer lej értékben bírságolt meg szabálytalanul tevékenykedő munkáltatókat az első negyedévben a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség. Összértéküket tekintve a bírságoknak majdnem a felét olyan cégek kapták, amelyek feketén foglalkoztattak munkavállalókat. A szakhatóság azokat a leggyakoribb magyarázatokat is összegyűjtötte, amelyeket ilyen helyzetekben kapnak.
2024. május 04., 21:252024. május 04., 21:25
Jelentést készített első negyedévi tevékenységéről a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség, többek között arról a 328 ellenőrzésről, amelyet ebben az időszakban végeztek el a szakhatóság munkatársai. Az ellenőrzések döntő többsége, összesen 309 ankét a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult.
Ezeknek a többsége (247) figyelmeztetés volt, ebből 4-et egyéni munkaszerződés nélküli foglalkoztatott természetes személyek kaptak. Pénzbírságot 39 munkáltatóra rótt ki a szakhatóság 205 ezer lej értékben. A megállapított szabálytalanságok miatt a munkaügyi felügyelők 814 intézkedést rendeltek el.
A jelentéseben a törvénytelen foglalkoztatás, azaz a feketemunka felderítésére irányuló ellenőrzések során felmerült nehézségek közül is megemlít néhányat a megyei szakhatóság: a munkaügyi felügyelők nem tudják bizonyítani, hogy a munkavállaló megtagadta az azonosító űrlapok kitöltését; zárva vannak a kapuk egyes munkahelyeken, ahol nappal vagy éjszaka dolgoznak; a cégek udvarán szabadon hagyják a kutyákat.
A jelentés ugyanakkor arra is kitér, hogy milyen magyarázatokat kapnak a leggyakrabban a munkaadóktól, amikor törvénytelenül foglalkoztatott személyeket azonosítanak:
„próbaidőn vannak”;
„csak a munkaképességi felmérés miatt vannak jelen”;
„csak helyettesítenek valakit egy napig vagy egy órára”;
néhányan arra is hivatkoztak, hogy nem beszélnek románul.
Az első negyedévében 315 Hargita megyei munkáltatónál végeztek ellenőrzést a megyei munkaügyi felügyelőség alkalmazottai a munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a betartását vizsgálva, továbbá az egyéni munkaszerződések meglétét, a munkaidő és a heti pihenőidő betartását, a munkavállalók által végzett túlórákat és az éjszakai munkát, a munkavállalói jogok és a pihenőszabadságok biztosítását stb. ellenőrizve. A munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a megszegéséért 161 szankciót alkalmaztak – 31 esetben bírságot, összesen 86 ezer lej értékben és 130 esetben figyelmeztetést.
Az alkalmazottak általános nyilvántartásának elkészítését és kitöltését 328 vállalkozásnál ellenőrizték, és 61-nél találtak szabálytalanságokat, amelyek miatt 4 esetben bírságoltak, összesen 19 ezer lejre, 76 esetben csak figyelmeztették a munkaadókat, és 278 esetben rendeltek el különböző intézkedést a hiányosságok pótlására.
Medve jelenléte miatt kaptak Ro-Alert riasztást kedden az esti órákban Székelykeresztúr, Csíkcsicsó és Parajd lakói.
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.
1 hozzászólás