
A munkaügyi felügyelőség ellenőrzéseinek jelentős része a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Több mint 200 ezer lej értékben bírságolt meg szabálytalanul tevékenykedő munkáltatókat az első negyedévben a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség. Összértéküket tekintve a bírságoknak majdnem a felét olyan cégek kapták, amelyek feketén foglalkoztattak munkavállalókat. A szakhatóság azokat a leggyakoribb magyarázatokat is összegyűjtötte, amelyeket ilyen helyzetekben kapnak.
2024. május 04., 21:252024. május 04., 21:25
Jelentést készített első negyedévi tevékenységéről a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség, többek között arról a 328 ellenőrzésről, amelyet ebben az időszakban végeztek el a szakhatóság munkatársai. Az ellenőrzések döntő többsége, összesen 309 ankét a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz feketemunka leküzdésére irányult.
Ezeknek a többsége (247) figyelmeztetés volt, ebből 4-et egyéni munkaszerződés nélküli foglalkoztatott természetes személyek kaptak. Pénzbírságot 39 munkáltatóra rótt ki a szakhatóság 205 ezer lej értékben. A megállapított szabálytalanságok miatt a munkaügyi felügyelők 814 intézkedést rendeltek el.
A jelentéseben a törvénytelen foglalkoztatás, azaz a feketemunka felderítésére irányuló ellenőrzések során felmerült nehézségek közül is megemlít néhányat a megyei szakhatóság: a munkaügyi felügyelők nem tudják bizonyítani, hogy a munkavállaló megtagadta az azonosító űrlapok kitöltését; zárva vannak a kapuk egyes munkahelyeken, ahol nappal vagy éjszaka dolgoznak; a cégek udvarán szabadon hagyják a kutyákat.
A jelentés ugyanakkor arra is kitér, hogy milyen magyarázatokat kapnak a leggyakrabban a munkaadóktól, amikor törvénytelenül foglalkoztatott személyeket azonosítanak:
„próbaidőn vannak”;
„csak a munkaképességi felmérés miatt vannak jelen”;
„csak helyettesítenek valakit egy napig vagy egy órára”;
néhányan arra is hivatkoztak, hogy nem beszélnek románul.
Az első negyedévében 315 Hargita megyei munkáltatónál végeztek ellenőrzést a megyei munkaügyi felügyelőség alkalmazottai a munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a betartását vizsgálva, továbbá az egyéni munkaszerződések meglétét, a munkaidő és a heti pihenőidő betartását, a munkavállalók által végzett túlórákat és az éjszakai munkát, a munkavállalói jogok és a pihenőszabadságok biztosítását stb. ellenőrizve. A munkatörvénykönyv rendelkezéseinek a megszegéséért 161 szankciót alkalmaztak – 31 esetben bírságot, összesen 86 ezer lej értékben és 130 esetben figyelmeztetést.
Az alkalmazottak általános nyilvántartásának elkészítését és kitöltését 328 vállalkozásnál ellenőrizték, és 61-nél találtak szabálytalanságokat, amelyek miatt 4 esetben bírságoltak, összesen 19 ezer lejre, 76 esetben csak figyelmeztették a munkaadókat, és 278 esetben rendeltek el különböző intézkedést a hiányosságok pótlására.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás