„Az üzleti életben is embernek kell maradni” Pr-cikk

Tribel István tulajdonos •  Fotó: Trist Comerț Servicii

Tribel István tulajdonos

Fotó: Trist Comerț Servicii

Mi a titka egy több mint három évtizede működő vállalkozásnak? Hogyan lehet a vendéglátóiparban kialakítani egy jól működő, stabil csapatot? Mit jelent fennmaradni egy folyamatosan változó, nehézségekkel tarkított gazdasági világban? Mindezekre a kérdésekre Tribel István, a sepsiszentgyörgyi Trist Comerț Servicii cégvezetője és tulajdonosa adja meg a választ.

Székelyhon

2024. június 20., 10:002024. június 20., 10:00

– Hogyan tekint vissza a vállalkozás kezdeti éveire?

– Családi vállalkozásunkat, a sokak által Tribel FF néven elhíresült vendéglőt édesapám indította útjára 1982-ben. Akkor még lakto-vegetáriánus egységként működött, viszont szép lassan átalakult étteremmé, és ma már 31 éve a térség legközkedveltebb pizzáját készítjük. A pizza mellett persze számos más étel is elérhető kínálatunkban.

Idézet
A környékbeliek például a paszulyos készítményeinket is nagyra becsülik. Elmondásuk szerint pont olyan az íze az ételeknek, mint az étterem elindulásakor.

Ez természetesen a szakácsnőim szaktudását és azt a szeretetet dicsérik, amellyel nap mint nap azon dolgoznak, hogy a legfinomabb ételeket készítsék el vendégeinknek. Viccesen mondani szoktam, hogy a vállalkozás nevében az FF valójában nem a fast foodot jelenti, hanem románul a varázspaszulyt.

A kezdeti évekre visszagondolva az alapanyaghiány az, ami eszembe jut. A 90-es évek elején például nem lehetett hozzájutni a gombához, ami ugye a pizza egyik alapeleme lenne.

Idézet
El kellett menni egészen Galacig, hogy megfelelő minőségű gombát találjunk, viszont még onnan is csak sóban eltett változatot tudtunk beszerezni, hogy ne romoljon meg a közel egy tonna élelmiszer, amire szükségünk volt.

Ez a mennyiség körülbelül fél évre volt elegendő. El lehet képzelni, hogy milyen anyagi ráfordítást jelent, amikor egy beszerzés alkalmával 1 tonna gombáról, körülbelül 2 tonna lisztről beszélünk, amely tételekben egy jó ideig csak áll a vállalkozás pénze. Utólag visszatekintve viszont megérte minden nehézséget áthidalni.

– A kezdeti nehézségeken túl az elmúlt évtizedek vállalkozói léte milyen tanulságok levonását eredményezték?

– Az a nóta jut eszembe, amelyben azt énekeljük, hogy csak a szépre emlékezem. Ezt a gondolatot kiegészíteném a kedvenc filmem, az Utolsó szamuráj egyik jelenetének elmesélésével. Ebben a részben egy amerikai katona és a japán császár beszélget. A császár megkéri a katonát, hogy meséljen a csatáról, legfőképpen arról, hogy hogyan veszett oda a szamurájok vezére. Mire a katona azt mondja, hogy nem a vezér haláláról, mint inkább az életéről mesélne. Valahogy én is így vagyok ezzel a kérdéssel, hogy

Idézet
inkább megpróbálom a szépet, a jót, a tanulságot levonni a nehéz helyzetekből, mint kesergéssel, önsajnálattal töltsem az időt.

A kudarcok megerősítik az embert. Akiknek sikerül tanulniuk belőlük, azok okos emberek, akiknek meg nem, azok buták. Az egyik legfontosabb tanulság az elmúlt három évtizedből, hogy mindig figyeljünk oda az emberi kapcsolatainkra, mind az alkalmazottainkra, mind a beszállítóinkra, mert ezeknek a kapcsolatoknak a minősége emel fel egy vállalkozást.

– Hogyan lehet vállalkozóként kialakítani egy megfelelően működő munkaközösséget, akikre hosszú évtizedekig számíthat a tulajdonos?

– A Tribelnél az alapcsapat tagjai a családból kerültek ki. Gyakorlatilag szinte minden családtagnak szerepe volt a vállalkozásban, akikkel a kezdetektől bizalmi viszony alakult ki. Viszont abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a csapat többi részét is olyan személyek alkották, akik lojálisak voltak hozzánk.

Idézet
A vállalkozás életében arra is volt példa, hogy négy generáció, azaz nagymama, anyuka, lány és unoka is nálunk dolgozott. Sőt többen 20-30 évnyi munka után tőlünk mentek el nyugdíjba. Azt hiszem, ezekben a dolgokban mérhető a siker.

Ha megfelelő honoráriumot biztosít egy cégvezető az alkalmazottai számára, és folyamatosan biztosítja őket a megbecsültségükről, akkor biztos lehet benne, hogy nem szembesül mondjuk egy szezon előtt azzal, hogy otthagyják.

A cégvezetői minőségemben mindig tudtam, hogy mi a kötelességem, és ezek mindig prioritást élveztek. Soha nem soroltam vállalkozásomat a csúcskategóriába, viszont az erős középszintet megtartottam.

Idézet
Nálam az adott szó az adott szó, és ez az elv vezette minden lépésemet.

Ha egy beszállítóval elégedett voltam, akkor bármilyen ajánlattal kereshetett meg a konkurencia, nem hajlottam félre, hanem kitartottam a jól ismert és jól bevált partnereim mellett. Erre tökéletes példa, hogy egy olasz márkájú pizzakészítő kemencét 25 évig használtunk. 2022-ben pedig, amikor szükséges volt a csere, írtam egy levelet a márka tulajdonosának, amelyben kifejeztem nagyrabecsülésemet, és elmondtam, hogy 25 év alatt közel 2 millió pizza elkészítéséhez segített hozzá az ő termékük, és újra tőlük szeretnénk vásárolni. Válaszképpen egy profi kategóriájú pizzasütő kemencét kaptunk, viszont abban az árban, mint amilyenben 1997-ben vásároltuk az előzőt. Úgy érzem, hogy ezek a történetek megerősítik azt az elvemet, amely szerint az üzleti életben is embernek kell maradni.

– Hogyan látja a vállalkozás jövőjét?

– A mai világban már nem tervezek annyira bátran előre, mint ezelőtt 20-30 évvel. A háború, az ország politikai és gazdasági helyzete mind-mind olyan tényező, amely nem enged hosszú távra tervezni. Sokkal kisebb lépésekben kell haladni előre. A napi dolgokat kell megfelelően megtervezni és kivitelezni, jó kapcsolatot ápolni a munkatársakkal, partnerekkel, üzlettársakkal, és akkor minden rendben lesz.

Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.

(X – fizetett hirdetés)

A rovat további cikkei

2025. december 05., péntek

Benyújtotta az ellenzék a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt

Benyújtották pénteken a parlamentbe a Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormány címet viselő bizalmatlansági indítványt, amelyben az Ilie Bolojan vezette kormány lemondását követelik a kezdeményezők.

Benyújtotta az ellenzék a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt
Hirdetés
2025. december 05., péntek

Gigantikus szabadidőközpont épül: bemutatták a DraculaLand terveit

Románia egyik legnagyobb turisztikai beruházásaként mutatták be a DraculaLandet, egy Bukarest közelében tervezett komplexumot, amely évente akár 3 millió látogatót vonzana tematikus parkjával és digitális újdonságaival.

Gigantikus szabadidőközpont épül: bemutatták a DraculaLand terveit
2025. december 05., péntek

Szeles időt hoz a Mikulás

Több riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a felerősödő szél miatt.

Szeles időt hoz a Mikulás
Szeles időt hoz a Mikulás
2025. december 05., péntek

Szeles időt hoz a Mikulás

2025. december 05., péntek

Rakétaként repült át a körforgalmon és még két autón egy másik jármű – videó

Nyilvánosságra hozták azt az elképesztő térfigyelő kamerás felvételt, amely rögzítette, ahogyan egy autó Nagyváradon átrepül egy körforgalmon, majd két másik jármű felett is.

Rakétaként repült át a körforgalmon és még két autón egy másik jármű – videó
Hirdetés
2025. december 05., péntek

Le kell venni egy videót a Facebookról, amelyiken Nicușor Dan államfő is szerepel

El kell távolítani a Facebookról azt a kampányvideót, amelyiken az USR bukaresti időközi főpolgármester-választáson induló jelöltje, Cătălin Drulă Nicușor Dan államfő társaságában jelenik meg – döntötte el csütörtökön a bukaresti Városi Választási Iroda.

Le kell venni egy videót a Facebookról, amelyiken Nicușor Dan államfő is szerepel
2025. december 05., péntek

Felfüggesztették a Bucsecs-hegységben eltűnt turista keresését

A kedvezőtlen körülmények miatt le kellett állítani a brit túrázó utáni kutatást a Bucsecs-hegységben. A hatóságok hangsúlyozzák: nem adták fel az ügyet, a keresés csak ideiglenesen szünetel.

Felfüggesztették a Bucsecs-hegységben eltűnt turista keresését
2025. december 05., péntek

Meglepetésekkel érkezik a Mikulás Sepsiszentgyörgyre

Ünnepi vásár kezdődik december 5-én Sepsiszentgyörgyön: a kézműves termékek kavalkádja mellett menhelyi kutyákkal lehet ismerkedni, de érkezni fognak a motoros Mikulás-segédek és meggyújtják a karácsonyfa fényeit is. Mutatjuk a programot.

Meglepetésekkel érkezik a Mikulás Sepsiszentgyörgyre
Hirdetés
2025. december 05., péntek

Ki emlékszik még ilyen enyhe Mikulás-napra?

Meglepően enyhén indult a reggel Székelyföld- és országszerte 2025. december 5-én. Noha hajnalban néhol fagypontközeli értékek voltak, reggel 7–8 órára már olyan enyhe idő volt, hogy jogosan kérdezhettük: milyen évszakban vagyunk?

Ki emlékszik még ilyen enyhe Mikulás-napra?
2025. december 05., péntek

Szűkös határidő: fél évet sem adtak a Lukoil benzinkutaknak

A Lukoil benzinkutak jogszerűen működhetnek 2026 áprilisáig – jelentette ki csütörtök este Oana Țoiu külügyminiszter.

Szűkös határidő: fél évet sem adtak a Lukoil benzinkutaknak
2025. december 05., péntek

Lezárják a forgalmat Marosvásárhely főterén a karácsonyi vásár megnyitója miatt

Forgalmi korlátozásokra kell számítani pénteken Marosvásárhelyen a karácsonyi vásár megnyitója miatt.

Lezárják a forgalmat Marosvásárhely főterén a karácsonyi vásár megnyitója miatt
Hirdetés