
Szombat délelőtt 11 órakor Mikházán, a csűrszínház előtt találkoznak a faültetők
Fotó: Rab Zoltán
Száz őshonos gyümölcsfát ültetnek szombat délelőtt Mikházán, a Csűrszínház Egyesület szervezésében. A csemeték – köztük batul, pónyik, jonathán, bőralva, cigányalma, besztercei szilva, ringló, veresbélű és zabbal érő körte – pénteken érkeznek Ilyefalváról.
2021. március 03., 17:522021. március 03., 17:52
Nem szerveznek eseményt, nem lesz büfé, csupán elültetik a gyümölcsfákat, és mindenki hazamegy – válaszolta érdeklődésünkre Szélyes Ferenc, a Mikházi Csűrszínház Egyesület elnöke, a faültetés kezdeményezője, aki elmondta, hogy
A csemetéket még tavaly akarták elültetni a trianoni békeszerződés 100. évfordulójára, de a világjárvány közbeszólt. Idén elhatározták, hogy mégis sort kerítenek rá, szerény körülmények között, csak az ültetésre összpontosítva.
– mondta Szélyes.
A szervezők nem szeretnék, ha több száz ember összegyűlne, csupán néhány tíz személyre számítanak, akik a már előre kiásott gödrökbe behelyezik a fácskákat. „Aki akar, jöjjön, segítsen, senkit nem küldünk el. De nem szerveztünk köréje semmit, betartjuk a járványügyi előírásokat, és ha végeztünk, ki-ki távozik is” – magyarázta a szervező.
Az egyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta:
„Két gyümölcsfa-ligetet hozunk létre, mindkettőt a falunak. A fiatal generációra gondoltunk, nekik teremnek majd ezek a fák” – magyarázta.
A facsemetéket adakozásból összegyűlt pénzből sikerült megvásárolnia az egyesületnek, voltak akik egy-egy fa árát adományozták, mások többet, köztük magánszemélyek, vállalkozók és intézmények.
A mikházi faültetési akció a Tündérkert mozgalomhoz kapcsolódik, amely az őshonos gyümölcsfajták megmentését, visszahonosítását tűzte ki céljául a Kárpát-medencében. Az ötlet évekkel korábban született Szarvas József színésznek, Kovács Gyula erdésznek és Ambrus Lajos írónak köszönhetően.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
A bukaresti nyugdíjpénztárnál és további 29 helyszínen egy nyugdíjcsalással kapcsolatos ügyben szerdán végrehajtott házkutatások nyomán hét személyt őrizetbe vettek, további 13-at hatósági felügyelet alá helyeztek – közölte csütörtökön rendőrség.
Ráduly János néprajzkutatótól, írótól, költőtől, műfordítótól, rovásírás-kutatótól, népmesegyűjtőtől búcsúzik közösségi oldalán Kibéd község önkormányzata.
Sétálni indult Sepsiszentgyörgy főterére, de nem tért vissza az elhelyezési központba az a két lány, akit most a rendőrséggel kerestetnek.
Felújítása után ismét látogatható a gernyeszegi Teleki-kastély, amelyet az elmúlt három évben restauráltak uniós forrásból. A csütörtöki bejáráson Teleki Kálmán gróf mutatta be az épületet, ahol a felújítás során az eredeti értékek megőrzésére törekedtek.
Marosvásárhelyen javában zajlik a városháza által megszervezett ingyenes ivartalanítás. Két rendelőben várják a kutyákat, cicákat.
szóljon hozzá!