
Fotó: Borbély Fanni
A művészetnek és a tudománynak egy a célja, csak más nyelvet beszélnek – e szavakkal köszöntötte Barabási Albert László világhírű fizikus a jelenlévőket az Üveggyöngyvarázs tudományos fesztivál szerdai hivatalos megnyitóján, a csíkszeredai Mikó-várban.
2024. augusztus 07., 18:582024. augusztus 07., 18:58
Ünnepi beszéddel köszöntötte az Üveggyöngyvarázs tudományos fesztivál résztvevőit Nagy Péter, az esemény szervezője, az online módon bejelentkező Barabási Albert László fizikus, továbbá Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. A fesztivál helyszínéül a Mikó-vár udvara szolgál, amit díszbe öltöztettek:
Nagy Péter felvezetőjében a fesztivál lényegéről beszélt, arról, hogy ennek a rendezvénynek a célja elmosni a határt művészet és tudomány között: verseket hallhatunk, kiállítást és színdarabot láthatunk, zenét hallgathatunk az Üveggyöngyvarázson, mindezt úgy, hogy végig a tudomány a téma.
Fotó: Borbély Fanni
Ehhez kapcsolódott Barabási Albert László is, aki elmondta, gyerekkorában minden álma lett volna egy Üveggyöngyvarázshoz hasonló esemény, de akkor a párbeszéd teljesen hiányzott a társadalomban a művészet és a tudomány között.
– osztotta meg gondolatait Barabási Albert László.
Fotó: Borbély Fanni
Szerinte a művészet és a tudomány célja közös: megérteni a világot, ezt viszont valamiért az emberek hajlamosak elfelejteni. Ezért is hiánypótló Nagy Péter megálmodott Üveggyöngyvarázsa, mert itt egyszerre kap teret karöltve a kettő.
Ha például tudományról akart valaki tanulni, akkor el kellett menjen a könyvtárba. Így tett a felszólaló fizikus is, aki habár ma már a tudomány világában mozog első sorban, fiatalként szobrász szeretett volna lenni. Ma már mind a kettővel foglalkozik,
Míg egyik a formákkal és színekkel kommunikál, a másik képletekkel, de a végcél ugyanaz.
Fotó: Borbély Fanni
Kelemen Hunor, Sógor Enikő és Karda-Markaly Aranka is a világ megismerésének két útját, a művészetet és a tudományt hangsúlyozták, s azt, hogy össze kell raknunk ezeket, mert összetartoznak, mi emberek választottuk szét őket.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.
Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.
szóljon hozzá!