
Fotó: Haáz Vince
Bel- és külföldi szakemberek találkoznak a huszonötödik Bányászati, Kohászati és Földtani Konferencián Marosvásárhelyen csütörtöktől vasárnapig. A rendezvényen 30 tudományos dolgozat, szakmai eredmény kerül bemutatásra, de földtani kirándulást is szerveznek.
2024. április 03., 14:392024. április 03., 14:39
A Bányászati, Kohászati és Földtani Konferenciát a kolozsvári székhelyű Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) szervezi meg április 4. és 7. között a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi székhelyén.
Csütörtökön a résztvevők regisztrációjára kerül sor, pénteken 8 órától egész napos földtani kirándulást szerveznek Marosvásárhely – Marosorbó – Kissármás – Mezőörményes – Marosvécs – Andrenyásza – Palotailva – Marosvásárhely útvonalon. Szombaton 9 órától nyitják meg a konferenciát, amelyen előadások és panelbeszélgetések sora következik: 30 tudományos dolgozat, szakmai eredmény kerül bemutatásra. A konferencia résztvevői vasárnap térnek haza.
A konferencia célja kapcsolatteremtés a bel- és külföldi szakemberek és intézmények között, hazai szakemberek ismereteinek, tájékozottságának bővítése, szakmai eredmények bemutatása – írják a szervezők.
Kisebb létszámmal kell megnövekedett feladatokat elvégezniük a polgármesteri hivataloknak és a megyei tanácsnak Hargita megyében június végétől. A prefektusi hivatal közölte az új álláskereteket, a végrehajtásról csütörtökön egyeztettek.
Közelíteni fog a hőmérséklet a naptári dátumra jellemző értékekhez, szemben azzal, amit március elejétől mostanáig tapasztaltunk.
A parlament költségvetési-pénzügyi bizottságai csütörtöki együttes ülésükön 38 támogató és 13 elutasító szavazattal elfogadták a 2026-os állami költségvetés tervezetét. A jogszabályavaslat a parlament plénuma elé kerül.
A kormány csütörtökön 620 millió lejes keretet hagyott jóvá a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának támogatására.
Több mint 131 000 diák iratkozott be a jövő héten kezdődő próbaérettségire, amelyet a végzős középiskolai osztályokkal rendelkező iskolák 95,16 százalékában szerveznek meg – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
szóljon hozzá!