
Fotó: Facebook/George Simion
A fővárosi rendőrség hivatalból eljárást indított, miután a vasárnapi bukaresti utcai tüntetés során bántalmazták az egyik televízió munkatársát.
2025. január 13., 09:132025. január 13., 09:13
2025. január 13., 09:152025. január 13., 09:15
A rendőrség vasárnap esti közleménye szerint ütlegelés és hasonló erőszakos cselekedetek miatt indult eljárás, és a rendőrök az agresszorok személyazonosságának és az incidens részleteinek kiderítésén dolgoznak.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által szervezett tüntetés vasárnap délután két órakor kezdődött, a több ezer összegyűlt ember az Egyetem térről a Győzelem (Victoriei) tér érintésével a Cotroceni-palotához vonult. A tüntetők az elnökválasztást érvénytelenítő decemberi döntés ellen tiltakoztak – írja az Agerpres hírügynökség.
Egyébként több ezren gyűltek össze vasárnap a bukaresti Egyetem (Universităţii) téren az elnökválasztást érvénytelenítő decemberi döntés ellen tiltakozva.
Az AUR által szervezett tüntetésen a tiltakozók azt skandálták, hogy „Szabadság”, „Nemzeti egység”, „Le Iohannisszal!”, „PSD és PNL, ugyanaz a szemét!”. A résztvevők román zászlókat lengettek, többen népviseletbe öltöztek, néhány tüntetőnél vuvuzellák voltak.
Az első sorban állók egy „Demokrácia” feliratú óriásmolinót tartottak a kezükben, amelyen a román trikolór és egy votat feliratú pecsét is látható.
A tüntetés előtti sajtótájékoztatóján Simion azt nyilatkozta, hogy a megmozdulás szervezésekor minden törvényes lépést betartottak, és megköszönte a rendőrség együttműködését. Azt is hangsúlyozta, hogy
A párt csak „törvényes platformot” kínál egy nagyszabású tüntetéshez, amelyen „a december 6-i államcsíny” ellen emelik fel a hangjukat a résztvevők. A tüntetők „a demokráciához való visszatérést”, az elnökválasztási folyamat folytatását, a második forduló megszervezését követelik.
George Simion szerint a tiltakozó akciók addig folytatódnak, amíg teljesülnek a követeléseik. A fővárosban jövő héten utcára vonulnak a szakszervezetek, jövő szombaton pedig a prefektusi hivatalok épülete előtt lesznek tüntetések – mondta. Szerinte „egy normális Romániában az lenne a normális lépés, hogy a nap végén a Cotroceni-palota illegitim lakója”, Klaus Iohannis államfő jelentse be a lemondását.
A csendőrök igazoltatták, majd bekísérték a rendőrségre az AUR vasárnapi bukaresti tüntetésén részt vevő egyik férfit és a fiát, akinél egy teleszkópos gumibotot találtak. A fővárosi csendőrség tájékoztatása szerint a férfi ellenőrzési javaslattal szerepel a hatóságok adatbázisában, ezért igazoltatták és vizsgálták át, és a fiánál egy teleszkópos gumibotot találtak. Mindkettőjüket bekísérték a rendőrségre. A hírtelevíziók felvételei szerint Horaţiu Potráról és a fiáról van szó.
A medgyesi helyi tanácsos, korábban egy Afrikában tevékenykedő zsoldoscsoportot vezető Horaţiu Potrát december 20-án hatósági felügyelet alá helyezték, miután büntetőeljárást indítottak ellene a fegyvertartási szabályok megsértése, pirotechnikai eszközök szabálytalan használata és bűncselekmények elkövetésére való nyilvános felbujtás miatt. Hatósági felügyelet alá került akkor a 22 éves Andrei Florin Lup is, ő vezette azt a Mercedest, amelyben Potra Bukarestbe tartott, amikor Prahova megyében megállították a rendőrök.
December 13-án a Prahova megyei törvényszék megszüntette a gyanúsítottak hatósági felügyeletét. A bíróságok portálján közzétett határozat szerint ugyanakkor a két gyanúsított nem hagyhatja el Szeben megyét hatósági engedély nélkül. Nem birtokolhatnak és nem használhatnak fegyvert, és havonta tájékoztatniuk kell a hatóságokat megélhetési körülményeikről.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!