
Fotó: Háromszéki Ágyúsok Facebook-oldala
November folyamán bajusznövesztéssel hívják fel a férfiak figyelmét arra, hogy rendszeresen vegyenek részt megelőző vizsgálatokon, de különösen prosztatarákszűrésen. A Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapat – több székelyföldi sportklubbal egyetemben – bekapcsolódott a Movember mozgalomba, amelynek neve a moustache (bajusz) szó rövidítéséből (a szlengben csak „mo”) és a november szavakból áll össze.
2023. november 30., 15:522023. november 30., 15:52
Novemberben a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapat minden tagja bajuszt növesztett, és a prosztatarák megelőzése céljából rendszeresen végzendő szűrővizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet a közösségi oldalakon tett bejegyzésekben. Igaz, a csapat tagjainak átlagéletkora 23 év, így ők még a kevésbé veszélyeztetett korcsoportba tartoznak,
Vannak, akik személyes történetüket felvállalva kampányolnak a férfiak egészsége érdekében: Tamás Sándor, a jégkorongcsapat támogatójaként is működő Kovászna megyei önkormányzat elnöke is bevallotta,
Miklós Ervin, a Háromszéki Ágyúsok csapat elnöke is megtapasztalta, hogy a korai diagnózisnak életmentő szerepe van: maga is ráktúlélő, ami annak köszönhető, hogy 16 éve idejében felfedeztek nála egy melanómát (a bőr pigmentsejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat).
A jégkorongozó sportolók minden szezonban legalább kétszer alapos kivizsgáláson vesznek részt, ami magában foglalja a vérvételt is, így gyakorlatilag náluk is megejtenek minden szűrést, hiszen a fiatalokat sem kerüli el a rák – mondta el kérdésre válaszolva a Háromszéki Ágyúsok alelnöke, Kernászt Huba.
Sepsiszentgyörgyön a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház is ingyenes szűrést szervezett november hónapban a járóbeteg-rendelőben: több mint száz férfi jelentkezett a vizsgálatokra, főleg az 50 feletti korosztályból, de voltak fiatalabbak is. Három személynél diagnosztizáltak prosztatarákot korai stádiumban – közölte korábban Keresztesi Artúr, a kórház orvosigazgatója.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!