
A Múzeumok Éjszakája szervezői ismertették a programot
Fotó: Antal Erika
A budapesti Szépművészeti Múzeum Zichy-gyűjteményéből érkezett Marosvásárhelyre az a tárlat, amelynek megnyitóját a Múzeumok Éjszakája alkalmából tartják csütörtök este 6 órakor a Kultúrpalota második emeleti kiállítótermében.
2017. május 16., 19:002017. május 16., 19:00
Négynapos lesz az idei Múzeumok Éjszakája – ismertette Soós Zoltán múzeumigazgató a hétvégi programot a beharangozó sajtótájékoztatón, amelyen elmondta, több intézmény, galéria is bekapcsolódott a rendezvénysorozatba, amely már csütörtök este megkezdődik és vasárnapig tart.
Az egyik legkiemelkedőbb eseménynek a három évszázadot felölelő festészeti kiállítás ígérkezik – erről Gosztola Annamária művészettörténész, múzeológus, a tárlat kurátora beszélt. Elmondta,
bepillantást engedve a magyar arisztokrácia egyik meghatározó családjának műgyűjtési szokásaiba. Gróf Zichy Edmund és Zichy Jenő, apa és fia jelentős műgyűjteményt hoztak létre, mely egykor Bécs és Budapest művészetrajongó közönségét egyaránt elbűvölte. Gyűjteményük egy része a budapesti Szépművészeti Múzeum képzőművészeti kollekcióját gazdagítja.
Péntek délután 2 órakor a Maros megyei múzeum természetrajzi részlegén a francia divatot ismertető babakiállítás nyílik a Prahovai Történeti és Régészeti Múzeum játékbaba gyűjteményének legszebb darabjaiból. Délután 4 órakor a vármúzeumban a németországi aukción vásárolt múzeumi tárgyakból, valamint a régészeti ásatások során felszínre került leletekből nyílik kiállítás.
A hivatalos megnyitót este 6 órától tartják a Kultúrpalota nagytermében, ahol az András Lóránt Társulat, Koszorus Krisztina Koszika, Tiberius Sextet, Visual: Ádám István lép színpadra.
A Múzeumok Éjszakája legnagyobb eseménydömpingje szombaton lesz, amikor toronylátogatás, vetélkedő, múzeumpedagógiai műhelyek, koncertek, vetítések, kiállítások várják az érdeklődőket. Egyedi alkalomnak számít az idegenvezetés, amikor a marosvásárhelyiek turistaként látogathatják végig a várat, valamint a Kultúrpalotát.
A külön román és külön magyar nyelvű idegenvezetésre szombaton 12 és 13 órakor lehet jelentkezni a Kultúrpalotában, illetve 13 és 15 órakor a múzeum várbeli épülete előtt.
Mint az előző években, most is karszalaggal lehet végignézni valamennyi kiállítást. Egy karszalag ára felnőtteknek 6, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 3 lej. Az Árkádia színei című festészeti tárlatra még külön 6 lejes jeggyel lehet belépni.
Ma 16 óráig regisztrálhatnak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az áprilisi országgyűlési választásra; jelenleg csaknem 492 ezren szerepelnek a levélben szavazók névjegyzékében.
Szerdán a parlament plénuma elé kerül vitára a 2026-os állami büdzsétervezet, miután a képviselőház és a szenátus illetékes szakbizottságai, majd a költségvetési bizottságok is megvitatták és elkészítették véleményezéseiket.
Jelentős eltérés volt Székelyudvarhely és Csíkszereda reggeli hőmérséklete között: a Hargitai megyeszékhely tovább tartja keddi dobogós helyét és szerdán hajnalban is is az ország leghidegebb lakott települései között maradt.
Anyanyelvből mérik fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok tudását szerdán, a nyolcadikosok próba-képességvizsgájának harmadik napján
Erősebben ösztönözné az állam a sérülékenyebb munkavállalói kategóriákba tartozók alkalmazását. Új támogatásokat hagytak jóvá, több, már meglévőt módosítottak – ezek között szigorítások is vannak –, a kérdés már csak az, hogy lesz-e pénz mindegyikre.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.
A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.
szóljon hozzá!