
A Múzeumok Éjszakája szervezői ismertették a programot
Fotó: Antal Erika
A budapesti Szépművészeti Múzeum Zichy-gyűjteményéből érkezett Marosvásárhelyre az a tárlat, amelynek megnyitóját a Múzeumok Éjszakája alkalmából tartják csütörtök este 6 órakor a Kultúrpalota második emeleti kiállítótermében.
2017. május 16., 19:002017. május 16., 19:00
Négynapos lesz az idei Múzeumok Éjszakája – ismertette Soós Zoltán múzeumigazgató a hétvégi programot a beharangozó sajtótájékoztatón, amelyen elmondta, több intézmény, galéria is bekapcsolódott a rendezvénysorozatba, amely már csütörtök este megkezdődik és vasárnapig tart.
Az egyik legkiemelkedőbb eseménynek a három évszázadot felölelő festészeti kiállítás ígérkezik – erről Gosztola Annamária művészettörténész, múzeológus, a tárlat kurátora beszélt. Elmondta,
bepillantást engedve a magyar arisztokrácia egyik meghatározó családjának műgyűjtési szokásaiba. Gróf Zichy Edmund és Zichy Jenő, apa és fia jelentős műgyűjteményt hoztak létre, mely egykor Bécs és Budapest művészetrajongó közönségét egyaránt elbűvölte. Gyűjteményük egy része a budapesti Szépművészeti Múzeum képzőművészeti kollekcióját gazdagítja.
Péntek délután 2 órakor a Maros megyei múzeum természetrajzi részlegén a francia divatot ismertető babakiállítás nyílik a Prahovai Történeti és Régészeti Múzeum játékbaba gyűjteményének legszebb darabjaiból. Délután 4 órakor a vármúzeumban a németországi aukción vásárolt múzeumi tárgyakból, valamint a régészeti ásatások során felszínre került leletekből nyílik kiállítás.
A hivatalos megnyitót este 6 órától tartják a Kultúrpalota nagytermében, ahol az András Lóránt Társulat, Koszorus Krisztina Koszika, Tiberius Sextet, Visual: Ádám István lép színpadra.
A Múzeumok Éjszakája legnagyobb eseménydömpingje szombaton lesz, amikor toronylátogatás, vetélkedő, múzeumpedagógiai műhelyek, koncertek, vetítések, kiállítások várják az érdeklődőket. Egyedi alkalomnak számít az idegenvezetés, amikor a marosvásárhelyiek turistaként látogathatják végig a várat, valamint a Kultúrpalotát.
A külön román és külön magyar nyelvű idegenvezetésre szombaton 12 és 13 órakor lehet jelentkezni a Kultúrpalotában, illetve 13 és 15 órakor a múzeum várbeli épülete előtt.
Mint az előző években, most is karszalaggal lehet végignézni valamennyi kiállítást. Egy karszalag ára felnőtteknek 6, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 3 lej. Az Árkádia színei című festészeti tárlatra még külön 6 lejes jeggyel lehet belépni.
A lej–euró árfolyam a következő időszakban mindkét irányba elmozdulhat, és a feszültség mindaddig fennmaradhat, amíg a piacok nem kapnak egyértelmű válaszokat Románia politikai és pénzügyi stabilitásával kapcsolatban – jelentette ki a BNR szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője, Gabriel Andronache szerint Ilie Bolojan ismét miniszterelnöknek jelölhető, mert ezt nem tiltja az alkotmánybíróság.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerdán közölte, hogy 2023 és 2026 között összesen 15 hantavírus-fertőzéses esetet jegyeztek Romániában, ezek közül egyet idén.
Marosvásárhelyen, Szovátán és Székelyudvarhelyen új beruházásként épülhetnek fiataloknak szánt lakások, illetve előrelépés várható a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, kovásznai és malomfalvi ifjúsági lakások terén is – közölte az RMDSZ.
A Bolojan-kormány bukása a fokozódó gazdasági bizonytalanság miatt máris érezteti hatását a román energiapiacon – figyelmeztetett csütörtökön közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Megszűnik a TV2 Tények című hírműsora – erősítette meg a csatorna elnök-vezérigazgatója a 444-nek. Vaszily Miklós a portálon csütörtökön megjelent cikkben a csatorna struktúrájának átszervezéséről is beszélt – szemlézte az anyagot az MTI.
Az összes párt az embereinek elhelyezésére használta az állami vállalatok vezetői tisztségeit, ezen azonban a következő években változtatni kell – jelentette ki szerdán este Ilie Bolojan.
Az idénymunkák újraindulásával enyhén csökkent a munkanélküliség Hargita megyében. A sokévi átlagnál kisebb viszont az állásajánlatok száma is.
Székelyföld-szerte nyárias meleg volt tegnap délután, Csíkszeredában is 25,2 Celsius-fokig melegedett fel napközben a levegő hőmérséklete.
szóljon hozzá!