
Veres András győri püspök. Mária tisztelete az élete fontos része
Fotó: MTI
Gondolkodás nélkül mondott igent a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoki felkérésére Veres András győri megyéspüspök. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének meglátása szerint a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, újra meg újra szükségünk van.
2017. június 02., 22:092017. június 02., 22:09
– Önt kérték fel az idei, 450 éves csíksomlyói pünkösdi búcsú szónokának. Hogyan fogadta a felkérést, a meghívást?
– Megtiszteltetésnek veszem a felkérést több okból kifolyólag is: egyrészt a búcsú kerek évfordulója miatt, másrészt mivel Szent László-emlékévet ünneplünk az idén. A lovagkirály ugyanis Erdély védőszentje, emiatt is érzem úgy, hogy Szent László ereklyéjének őreként mindenképp megtiszteltetés számomra az ünnepre való meghívás.
A megkeresés karácsony után pár nappal érkezett e-mailben, amelyben arról érdeklődtek, hogy tudnám-e vállalni a szónoki feladatokat, mert ha igen, akkor a hivatalos felkérést is elküldik. Természetesen gondolkodás nélkül igent mondtam.
A szónokról
Veres András 1959. november 30-án született Pócspetriben. Tanulmányait a győri bencés gimnáziumban (1974–1978), az Egri Hittudományi Főiskolán (1980–1982), a budapesti Hittudományi Akadémián (1982–1983) végezte. 1983–1986 között a római Német–Magyar Kollégium lakójaként a Pápai Gergely Egyetemen tanult teológiát, majd 1986–1988 között az Alfonsiana Egyetem diákja volt, itt szerzett licenciátust morálteológiából. Erkölcstani doktori címet 1989-ben a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián szerzett. 1986. augusztus 2-án szentelték pappá Nyíregyházán. 2000. január 6-án II. János Pál pápa püspökké szentelte Rómában, a Szent Péter-bazilikában. 2015. szeptember 2-án megválasztották a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének. A Győri Egyházmegye püspökévé 2016. május 17-én nevezte ki a szentatya. Jelmondata: Adduxit eum ad Jesum – Elvitte őt Jézushoz (Jn 1,41)
– Milyen érzés, hogy az egyik legismertebb Mária-kegyhelyen prédikálhat?
– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egész gyermekkoromat egy búcsújáró hely közelében élhettem le, Máriapócs ugyanis a szomszéd település, amelynek római katolikus kápolnája a mi, pócspetri plébániánkhoz tartozik. Nagyon sok Mária-búcsún vettem részt, hiszen ott minden Mária-ünnepet megültünk, és számomra ez egy egész életre szóló szeretetcsomag, a Szűzanya tisztelete az életemnek része. S most, hogy Csíksomlyón is köszönthetjük Nagyasszonyunkat ekkora tömeggel, nagy öröm számomra.
hiszen az a bérmálási időszak a püspök számára. Örülök, hogy most végre magán az ünnepen is részt vehetek.
– Mit oszt meg a hívekkel prédikációjában?
– A fő témát megadták meghívóim, hiszen a Salvator-kápolna előtti keresztre írt gondolatot tették meg az idei pünkösdi búcsú mottójának: Istenünk, tarts meg minket őseink szent hitében és erényeiben. Ez lesz az alapgondolata a teljes beszédemnek.
– Ön szerint mi az üzenete pünkösdnek 2017-ben?
– Azt gondolom, pünkösdnek ugyanaz az üzenete, mint mindenkor, hiszen a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, és újra meg újra szükségünk van.
Igyekszek erre bátorítani és hívni mindenkit, aki részt vesz a búcsún akár személyesen, akár a televízión, rádión keresztül. Jelenkorunknak nagy szüksége van arra, hogy hitben, erényekben megújuljon, hogy az emberek Krisztus evangéliumát, Isten országát hitelesen tudják tanúsítani embertársaik felé. Fontos, hogy minél több embert meg tudjunk nyerni ahhoz, hogy ebben a világban, ahol már Krisztus eljövetelével elkezdődött Isten országa, ez egyre láthatóbb és szembetűnőbb lehessen.
Latin és magyar nyelvű szentmise
A szombaton déli fél egykor kezdődő ünnepi szentmisét Miguel Maury Buendía, Vatikán bukaresti nagykövete, Románia apostoli nunciusa mutatja be. A szentmisén jelen lesz továbbá Jakubinyi György, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, Orbán Szabolcs OFM, az erdélyi ferencesek tartományfőnöke, illetve Michael Anthony Perry, a Kisebb Testvérek Rendjének legfőbb elöljárója. A magyar és latin nyelvű ünnepi szentmisét a Duna Televízió, az Erdélyi Mária Rádió és a kegyhely honlapján a csíksomlyói ferences kolostor élőben közvetíti.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!