
Veres András győri püspök. Mária tisztelete az élete fontos része
Fotó: MTI
Gondolkodás nélkül mondott igent a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoki felkérésére Veres András győri megyéspüspök. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének meglátása szerint a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, újra meg újra szükségünk van.
2017. június 02., 22:092017. június 02., 22:09
– Önt kérték fel az idei, 450 éves csíksomlyói pünkösdi búcsú szónokának. Hogyan fogadta a felkérést, a meghívást?
– Megtiszteltetésnek veszem a felkérést több okból kifolyólag is: egyrészt a búcsú kerek évfordulója miatt, másrészt mivel Szent László-emlékévet ünneplünk az idén. A lovagkirály ugyanis Erdély védőszentje, emiatt is érzem úgy, hogy Szent László ereklyéjének őreként mindenképp megtiszteltetés számomra az ünnepre való meghívás.
A megkeresés karácsony után pár nappal érkezett e-mailben, amelyben arról érdeklődtek, hogy tudnám-e vállalni a szónoki feladatokat, mert ha igen, akkor a hivatalos felkérést is elküldik. Természetesen gondolkodás nélkül igent mondtam.
A szónokról
Veres András 1959. november 30-án született Pócspetriben. Tanulmányait a győri bencés gimnáziumban (1974–1978), az Egri Hittudományi Főiskolán (1980–1982), a budapesti Hittudományi Akadémián (1982–1983) végezte. 1983–1986 között a római Német–Magyar Kollégium lakójaként a Pápai Gergely Egyetemen tanult teológiát, majd 1986–1988 között az Alfonsiana Egyetem diákja volt, itt szerzett licenciátust morálteológiából. Erkölcstani doktori címet 1989-ben a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián szerzett. 1986. augusztus 2-án szentelték pappá Nyíregyházán. 2000. január 6-án II. János Pál pápa püspökké szentelte Rómában, a Szent Péter-bazilikában. 2015. szeptember 2-án megválasztották a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének. A Győri Egyházmegye püspökévé 2016. május 17-én nevezte ki a szentatya. Jelmondata: Adduxit eum ad Jesum – Elvitte őt Jézushoz (Jn 1,41)
– Milyen érzés, hogy az egyik legismertebb Mária-kegyhelyen prédikálhat?
– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egész gyermekkoromat egy búcsújáró hely közelében élhettem le, Máriapócs ugyanis a szomszéd település, amelynek római katolikus kápolnája a mi, pócspetri plébániánkhoz tartozik. Nagyon sok Mária-búcsún vettem részt, hiszen ott minden Mária-ünnepet megültünk, és számomra ez egy egész életre szóló szeretetcsomag, a Szűzanya tisztelete az életemnek része. S most, hogy Csíksomlyón is köszönthetjük Nagyasszonyunkat ekkora tömeggel, nagy öröm számomra.
hiszen az a bérmálási időszak a püspök számára. Örülök, hogy most végre magán az ünnepen is részt vehetek.
– Mit oszt meg a hívekkel prédikációjában?
– A fő témát megadták meghívóim, hiszen a Salvator-kápolna előtti keresztre írt gondolatot tették meg az idei pünkösdi búcsú mottójának: Istenünk, tarts meg minket őseink szent hitében és erényeiben. Ez lesz az alapgondolata a teljes beszédemnek.
– Ön szerint mi az üzenete pünkösdnek 2017-ben?
– Azt gondolom, pünkösdnek ugyanaz az üzenete, mint mindenkor, hiszen a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, és újra meg újra szükségünk van.
Igyekszek erre bátorítani és hívni mindenkit, aki részt vesz a búcsún akár személyesen, akár a televízión, rádión keresztül. Jelenkorunknak nagy szüksége van arra, hogy hitben, erényekben megújuljon, hogy az emberek Krisztus evangéliumát, Isten országát hitelesen tudják tanúsítani embertársaik felé. Fontos, hogy minél több embert meg tudjunk nyerni ahhoz, hogy ebben a világban, ahol már Krisztus eljövetelével elkezdődött Isten országa, ez egyre láthatóbb és szembetűnőbb lehessen.
Latin és magyar nyelvű szentmise
A szombaton déli fél egykor kezdődő ünnepi szentmisét Miguel Maury Buendía, Vatikán bukaresti nagykövete, Románia apostoli nunciusa mutatja be. A szentmisén jelen lesz továbbá Jakubinyi György, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, Orbán Szabolcs OFM, az erdélyi ferencesek tartományfőnöke, illetve Michael Anthony Perry, a Kisebb Testvérek Rendjének legfőbb elöljárója. A magyar és latin nyelvű ünnepi szentmisét a Duna Televízió, az Erdélyi Mária Rádió és a kegyhely honlapján a csíksomlyói ferences kolostor élőben közvetíti.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!