
Veres András győri püspök. Mária tisztelete az élete fontos része
Fotó: MTI
Gondolkodás nélkül mondott igent a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoki felkérésére Veres András győri megyéspüspök. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének meglátása szerint a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, újra meg újra szükségünk van.
2017. június 02., 22:092017. június 02., 22:09
– Önt kérték fel az idei, 450 éves csíksomlyói pünkösdi búcsú szónokának. Hogyan fogadta a felkérést, a meghívást?
– Megtiszteltetésnek veszem a felkérést több okból kifolyólag is: egyrészt a búcsú kerek évfordulója miatt, másrészt mivel Szent László-emlékévet ünneplünk az idén. A lovagkirály ugyanis Erdély védőszentje, emiatt is érzem úgy, hogy Szent László ereklyéjének őreként mindenképp megtiszteltetés számomra az ünnepre való meghívás.
A megkeresés karácsony után pár nappal érkezett e-mailben, amelyben arról érdeklődtek, hogy tudnám-e vállalni a szónoki feladatokat, mert ha igen, akkor a hivatalos felkérést is elküldik. Természetesen gondolkodás nélkül igent mondtam.
A szónokról
Veres András 1959. november 30-án született Pócspetriben. Tanulmányait a győri bencés gimnáziumban (1974–1978), az Egri Hittudományi Főiskolán (1980–1982), a budapesti Hittudományi Akadémián (1982–1983) végezte. 1983–1986 között a római Német–Magyar Kollégium lakójaként a Pápai Gergely Egyetemen tanult teológiát, majd 1986–1988 között az Alfonsiana Egyetem diákja volt, itt szerzett licenciátust morálteológiából. Erkölcstani doktori címet 1989-ben a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián szerzett. 1986. augusztus 2-án szentelték pappá Nyíregyházán. 2000. január 6-án II. János Pál pápa püspökké szentelte Rómában, a Szent Péter-bazilikában. 2015. szeptember 2-án megválasztották a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének. A Győri Egyházmegye püspökévé 2016. május 17-én nevezte ki a szentatya. Jelmondata: Adduxit eum ad Jesum – Elvitte őt Jézushoz (Jn 1,41)
– Milyen érzés, hogy az egyik legismertebb Mária-kegyhelyen prédikálhat?
– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egész gyermekkoromat egy búcsújáró hely közelében élhettem le, Máriapócs ugyanis a szomszéd település, amelynek római katolikus kápolnája a mi, pócspetri plébániánkhoz tartozik. Nagyon sok Mária-búcsún vettem részt, hiszen ott minden Mária-ünnepet megültünk, és számomra ez egy egész életre szóló szeretetcsomag, a Szűzanya tisztelete az életemnek része. S most, hogy Csíksomlyón is köszönthetjük Nagyasszonyunkat ekkora tömeggel, nagy öröm számomra.
hiszen az a bérmálási időszak a püspök számára. Örülök, hogy most végre magán az ünnepen is részt vehetek.
– Mit oszt meg a hívekkel prédikációjában?
– A fő témát megadták meghívóim, hiszen a Salvator-kápolna előtti keresztre írt gondolatot tették meg az idei pünkösdi búcsú mottójának: Istenünk, tarts meg minket őseink szent hitében és erényeiben. Ez lesz az alapgondolata a teljes beszédemnek.
– Ön szerint mi az üzenete pünkösdnek 2017-ben?
– Azt gondolom, pünkösdnek ugyanaz az üzenete, mint mindenkor, hiszen a Szentlélek eljövetelére mindig, minden életkorban, és újra meg újra szükségünk van.
Igyekszek erre bátorítani és hívni mindenkit, aki részt vesz a búcsún akár személyesen, akár a televízión, rádión keresztül. Jelenkorunknak nagy szüksége van arra, hogy hitben, erényekben megújuljon, hogy az emberek Krisztus evangéliumát, Isten országát hitelesen tudják tanúsítani embertársaik felé. Fontos, hogy minél több embert meg tudjunk nyerni ahhoz, hogy ebben a világban, ahol már Krisztus eljövetelével elkezdődött Isten országa, ez egyre láthatóbb és szembetűnőbb lehessen.
Latin és magyar nyelvű szentmise
A szombaton déli fél egykor kezdődő ünnepi szentmisét Miguel Maury Buendía, Vatikán bukaresti nagykövete, Románia apostoli nunciusa mutatja be. A szentmisén jelen lesz továbbá Jakubinyi György, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, Orbán Szabolcs OFM, az erdélyi ferencesek tartományfőnöke, illetve Michael Anthony Perry, a Kisebb Testvérek Rendjének legfőbb elöljárója. A magyar és latin nyelvű ünnepi szentmisét a Duna Televízió, az Erdélyi Mária Rádió és a kegyhely honlapján a csíksomlyói ferences kolostor élőben közvetíti.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
szóljon hozzá!