
Fotó: Rab Zoltán
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) Marosvásárhelyen. A Kultúrpalota nagytermében szombaton tartott eseményen a romániai magyar pedagógusok, politikusok, magyarországi meghívottak mellett mellett jelen voltak a Kárpát-medencei társpedagógusszervezetek képviselői is.
2022. május 08., 12:492022. május 08., 12:49
2022. május 08., 12:502022. május 08., 12:50
A Himnusz eléneklésével és az RMPSZ-zászló bemutatásával, majd felavatásával kezdődött az ünnepi rendezvény. A zászlót a szövetség felkérésére Szekeres Attila heraldikus, címergrafikus készítette. Címerében a háromszögű pajzs kék mezejében három csukott könyvön álló, jobbra fordult fekete sas felemelt jobb lábának karmai között ezüst lúdtollat tart, fölötte arany nap és növekvő ezüst holdsarló látható. A pajzsot nyitott aranykönyv koronázza, lapjain az 1991-es évszámmal.
Ünnepi köszöntőjében Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök elmondta, a 30. évfordulót 2021-ben kellett volna megünnepelni, de a járvány miatt elhalasztották azt, hogy személyes közelségben, egymás mellett ünnepelhessenek.
Fotó: Rab Zoltán
Ám az egyik nehézségből alig sikerült fellélegezni, újabb sötét felhő borult a Kárpát-medencére, a háború, amikor a kárpáljai magyarok élete került veszélybe. De egy emberként mozdult meg a magyar pedagógus társadalom, köztük az erdélyiek is, hogy „nemzettársaink szenvedéseit enyhítsük, mellettük állva a nehéz időkben” – fogalmazott az elnök.
Az elmúlt harminc év értékelőjében Burus-Siklód Botond elmondta,
Az RMPSZ-elnök a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium helyzetére is kitért, hangsúlyozva, hogy szolidaritást vállaltak, nyilatkozatot fogalmaztak meg, amit bárki aláírhat, aki egyetért azzal.
Fotó: Rab Zoltán
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere az egyik legnemesebb foglalkozásnak nevezte köszöntőbeszédében a pedagógusokét, akik a gyermekek elméjét és lelkét formálják, és cselekedeteikkel példát mutatnak.
– mondta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy az anyanyelvi oktatásért sokat kellett küzdeni Marosvásárhelyen, és amikor úgy tűnt, minden rendben megy, akkor „becsapott a villám”. De nem szabad hagyni, hogy megfosszanak alapvető jogainktól – mondta.
Oklevelet adott át Szilágyi Péter miniszteri biztos
Fotó: Rab Zoltán
Szilágyi Péter, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának miniszteri biztosa úgy fogalmazott, hogy a pedagógus szülő helyett szülő, lelkeket ápoló pszichológus, életre szóló kirándulások szervezője. Köszönetet mondott azért, hogy száz évvel Trianon után is van magyar anyanyelvi oktatás a Kárpát-medencében.
Fotó: Rab Zoltán
„Potápi Árpáddal együtt hálásak vagyunk a tíz éve tartó közös munkáért, jövőnk záloga az Önök kezében van” – hangsúlyozta, majd oklevelet adott át Semjén Zsolt kormányfő-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár részéről, amit Burus-Siklódi Botond vett át.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökének ünnepi köszöntőjét Szabó Ödön tolmácsolta.
Fotó: Rab Zoltán
Az ünnepi rendezvényen emlékplakettet és oklevelet adtak át a támogató intézmények, szakmai partnerszervezetek, történelmi magyar egyházak képviselőinek, a Kárpát-medencei társpedagógusszervezeteknek, valamint az RMPSZ volt és jelenlegi tisztségviselőinek.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfordulós ünnepségen fellépett a Strausz Imre-István által vezetett Eufónia Pedagóguskórus.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás