
Fotó: Rab Zoltán
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) Marosvásárhelyen. A Kultúrpalota nagytermében szombaton tartott eseményen a romániai magyar pedagógusok, politikusok, magyarországi meghívottak mellett mellett jelen voltak a Kárpát-medencei társpedagógusszervezetek képviselői is.
2022. május 08., 12:492022. május 08., 12:49
2022. május 08., 12:502022. május 08., 12:50
A Himnusz eléneklésével és az RMPSZ-zászló bemutatásával, majd felavatásával kezdődött az ünnepi rendezvény. A zászlót a szövetség felkérésére Szekeres Attila heraldikus, címergrafikus készítette. Címerében a háromszögű pajzs kék mezejében három csukott könyvön álló, jobbra fordult fekete sas felemelt jobb lábának karmai között ezüst lúdtollat tart, fölötte arany nap és növekvő ezüst holdsarló látható. A pajzsot nyitott aranykönyv koronázza, lapjain az 1991-es évszámmal.
Ünnepi köszöntőjében Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök elmondta, a 30. évfordulót 2021-ben kellett volna megünnepelni, de a járvány miatt elhalasztották azt, hogy személyes közelségben, egymás mellett ünnepelhessenek.
Fotó: Rab Zoltán
Ám az egyik nehézségből alig sikerült fellélegezni, újabb sötét felhő borult a Kárpát-medencére, a háború, amikor a kárpáljai magyarok élete került veszélybe. De egy emberként mozdult meg a magyar pedagógus társadalom, köztük az erdélyiek is, hogy „nemzettársaink szenvedéseit enyhítsük, mellettük állva a nehéz időkben” – fogalmazott az elnök.
Az elmúlt harminc év értékelőjében Burus-Siklód Botond elmondta,
Az RMPSZ-elnök a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium helyzetére is kitért, hangsúlyozva, hogy szolidaritást vállaltak, nyilatkozatot fogalmaztak meg, amit bárki aláírhat, aki egyetért azzal.
Fotó: Rab Zoltán
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere az egyik legnemesebb foglalkozásnak nevezte köszöntőbeszédében a pedagógusokét, akik a gyermekek elméjét és lelkét formálják, és cselekedeteikkel példát mutatnak.
– mondta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy az anyanyelvi oktatásért sokat kellett küzdeni Marosvásárhelyen, és amikor úgy tűnt, minden rendben megy, akkor „becsapott a villám”. De nem szabad hagyni, hogy megfosszanak alapvető jogainktól – mondta.
Oklevelet adott át Szilágyi Péter miniszteri biztos
Fotó: Rab Zoltán
Szilágyi Péter, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának miniszteri biztosa úgy fogalmazott, hogy a pedagógus szülő helyett szülő, lelkeket ápoló pszichológus, életre szóló kirándulások szervezője. Köszönetet mondott azért, hogy száz évvel Trianon után is van magyar anyanyelvi oktatás a Kárpát-medencében.
Fotó: Rab Zoltán
„Potápi Árpáddal együtt hálásak vagyunk a tíz éve tartó közös munkáért, jövőnk záloga az Önök kezében van” – hangsúlyozta, majd oklevelet adott át Semjén Zsolt kormányfő-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár részéről, amit Burus-Siklódi Botond vett át.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökének ünnepi köszöntőjét Szabó Ödön tolmácsolta.
Fotó: Rab Zoltán
Az ünnepi rendezvényen emlékplakettet és oklevelet adtak át a támogató intézmények, szakmai partnerszervezetek, történelmi magyar egyházak képviselőinek, a Kárpát-medencei társpedagógusszervezeteknek, valamint az RMPSZ volt és jelenlegi tisztségviselőinek.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfordulós ünnepségen fellépett a Strausz Imre-István által vezetett Eufónia Pedagóguskórus.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
1 hozzászólás