
Fotó: Rab Zoltán
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) Marosvásárhelyen. A Kultúrpalota nagytermében szombaton tartott eseményen a romániai magyar pedagógusok, politikusok, magyarországi meghívottak mellett mellett jelen voltak a Kárpát-medencei társpedagógusszervezetek képviselői is.
2022. május 08., 12:492022. május 08., 12:49
2022. május 08., 12:502022. május 08., 12:50
A Himnusz eléneklésével és az RMPSZ-zászló bemutatásával, majd felavatásával kezdődött az ünnepi rendezvény. A zászlót a szövetség felkérésére Szekeres Attila heraldikus, címergrafikus készítette. Címerében a háromszögű pajzs kék mezejében három csukott könyvön álló, jobbra fordult fekete sas felemelt jobb lábának karmai között ezüst lúdtollat tart, fölötte arany nap és növekvő ezüst holdsarló látható. A pajzsot nyitott aranykönyv koronázza, lapjain az 1991-es évszámmal.
Ünnepi köszöntőjében Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök elmondta, a 30. évfordulót 2021-ben kellett volna megünnepelni, de a járvány miatt elhalasztották azt, hogy személyes közelségben, egymás mellett ünnepelhessenek.
Fotó: Rab Zoltán
Ám az egyik nehézségből alig sikerült fellélegezni, újabb sötét felhő borult a Kárpát-medencére, a háború, amikor a kárpáljai magyarok élete került veszélybe. De egy emberként mozdult meg a magyar pedagógus társadalom, köztük az erdélyiek is, hogy „nemzettársaink szenvedéseit enyhítsük, mellettük állva a nehéz időkben” – fogalmazott az elnök.
Az elmúlt harminc év értékelőjében Burus-Siklód Botond elmondta,
Az RMPSZ-elnök a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium helyzetére is kitért, hangsúlyozva, hogy szolidaritást vállaltak, nyilatkozatot fogalmaztak meg, amit bárki aláírhat, aki egyetért azzal.
Fotó: Rab Zoltán
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere az egyik legnemesebb foglalkozásnak nevezte köszöntőbeszédében a pedagógusokét, akik a gyermekek elméjét és lelkét formálják, és cselekedeteikkel példát mutatnak.
– mondta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy az anyanyelvi oktatásért sokat kellett küzdeni Marosvásárhelyen, és amikor úgy tűnt, minden rendben megy, akkor „becsapott a villám”. De nem szabad hagyni, hogy megfosszanak alapvető jogainktól – mondta.
Oklevelet adott át Szilágyi Péter miniszteri biztos
Fotó: Rab Zoltán
Szilágyi Péter, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának miniszteri biztosa úgy fogalmazott, hogy a pedagógus szülő helyett szülő, lelkeket ápoló pszichológus, életre szóló kirándulások szervezője. Köszönetet mondott azért, hogy száz évvel Trianon után is van magyar anyanyelvi oktatás a Kárpát-medencében.
Fotó: Rab Zoltán
„Potápi Árpáddal együtt hálásak vagyunk a tíz éve tartó közös munkáért, jövőnk záloga az Önök kezében van” – hangsúlyozta, majd oklevelet adott át Semjén Zsolt kormányfő-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár részéről, amit Burus-Siklódi Botond vett át.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökének ünnepi köszöntőjét Szabó Ödön tolmácsolta.
Fotó: Rab Zoltán
Az ünnepi rendezvényen emlékplakettet és oklevelet adtak át a támogató intézmények, szakmai partnerszervezetek, történelmi magyar egyházak képviselőinek, a Kárpát-medencei társpedagógusszervezeteknek, valamint az RMPSZ volt és jelenlegi tisztségviselőinek.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfordulós ünnepségen fellépett a Strausz Imre-István által vezetett Eufónia Pedagóguskórus.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás