
Fotó: Rab Zoltán
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) Marosvásárhelyen. A Kultúrpalota nagytermében szombaton tartott eseményen a romániai magyar pedagógusok, politikusok, magyarországi meghívottak mellett mellett jelen voltak a Kárpát-medencei társpedagógusszervezetek képviselői is.
2022. május 08., 12:492022. május 08., 12:49
2022. május 08., 12:502022. május 08., 12:50
A Himnusz eléneklésével és az RMPSZ-zászló bemutatásával, majd felavatásával kezdődött az ünnepi rendezvény. A zászlót a szövetség felkérésére Szekeres Attila heraldikus, címergrafikus készítette. Címerében a háromszögű pajzs kék mezejében három csukott könyvön álló, jobbra fordult fekete sas felemelt jobb lábának karmai között ezüst lúdtollat tart, fölötte arany nap és növekvő ezüst holdsarló látható. A pajzsot nyitott aranykönyv koronázza, lapjain az 1991-es évszámmal.
Ünnepi köszöntőjében Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök elmondta, a 30. évfordulót 2021-ben kellett volna megünnepelni, de a járvány miatt elhalasztották azt, hogy személyes közelségben, egymás mellett ünnepelhessenek.
Fotó: Rab Zoltán
Ám az egyik nehézségből alig sikerült fellélegezni, újabb sötét felhő borult a Kárpát-medencére, a háború, amikor a kárpáljai magyarok élete került veszélybe. De egy emberként mozdult meg a magyar pedagógus társadalom, köztük az erdélyiek is, hogy „nemzettársaink szenvedéseit enyhítsük, mellettük állva a nehéz időkben” – fogalmazott az elnök.
Az elmúlt harminc év értékelőjében Burus-Siklód Botond elmondta,
Az RMPSZ-elnök a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium helyzetére is kitért, hangsúlyozva, hogy szolidaritást vállaltak, nyilatkozatot fogalmaztak meg, amit bárki aláírhat, aki egyetért azzal.
Fotó: Rab Zoltán
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere az egyik legnemesebb foglalkozásnak nevezte köszöntőbeszédében a pedagógusokét, akik a gyermekek elméjét és lelkét formálják, és cselekedeteikkel példát mutatnak.
– mondta az elöljáró, hangsúlyozva, hogy az anyanyelvi oktatásért sokat kellett küzdeni Marosvásárhelyen, és amikor úgy tűnt, minden rendben megy, akkor „becsapott a villám”. De nem szabad hagyni, hogy megfosszanak alapvető jogainktól – mondta.
Oklevelet adott át Szilágyi Péter miniszteri biztos
Fotó: Rab Zoltán
Szilágyi Péter, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának miniszteri biztosa úgy fogalmazott, hogy a pedagógus szülő helyett szülő, lelkeket ápoló pszichológus, életre szóló kirándulások szervezője. Köszönetet mondott azért, hogy száz évvel Trianon után is van magyar anyanyelvi oktatás a Kárpát-medencében.
Fotó: Rab Zoltán
„Potápi Árpáddal együtt hálásak vagyunk a tíz éve tartó közös munkáért, jövőnk záloga az Önök kezében van” – hangsúlyozta, majd oklevelet adott át Semjén Zsolt kormányfő-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár részéről, amit Burus-Siklódi Botond vett át.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökének ünnepi köszöntőjét Szabó Ödön tolmácsolta.
Fotó: Rab Zoltán
Az ünnepi rendezvényen emlékplakettet és oklevelet adtak át a támogató intézmények, szakmai partnerszervezetek, történelmi magyar egyházak képviselőinek, a Kárpát-medencei társpedagógusszervezeteknek, valamint az RMPSZ volt és jelenlegi tisztségviselőinek.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfordulós ünnepségen fellépett a Strausz Imre-István által vezetett Eufónia Pedagóguskórus.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint csütörtök délutántól hétfő 10 óráig a szél erősödése, mérsékelt csapadék, a hegyekben pedig havazás és hóréteg kialakulása várható.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Az alkotmánybíróság csütörtökön elutasította a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatos beadványt – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres.
Több tűzesethez is riasztották szerdán a Hargita megyei tűzoltókat: Lóvészen rosszul szigetelt, Maroshévízen kitisztítatlan kémény, Székelyudvarhelyen pedig meghibásodott elektromos vezeték okozott tüzet.
1 hozzászólás