
Fotó: Haáz Vince
Október első napjaiban Székelyföld-szerte ünnepelik a Gyulafehérvári Caritas hathatós közreműködésével az Idősek Világnapját. A hangulatos, színes események évről évre egyre több szépkorút vonzanak.
2017. október 03., 12:372017. október 03., 12:37
Marosvásárhelyen zsúfolásig megtelt a belvárosi plébánia Deus Providebit Házának nagyterme, ahová a középkorúnak tűnő és még virgonckodó személyektől egészen a járókerettel topogó idősekig számos szépkorú eljött közösen ünnepelni.
A testnek, szellemnek és léleknek szóló közel három óra mindenkinek jót tett: a mosolyogva vagy netán kétkedve érkezők zöme jókedvűen, derűlátóan távozott, miután a vendéglátó katolikus egyház és segélyszervezete, a Caritas isteni és földi intelmekkel, versekkel, nótacsokorral és finom falatokkal látta el.
Ludescher László igazgató nem véletlenül idézte Sütő András gondolatait.
– mondta valaha a nagy író. „A mi világunk önökkel: apáink, nagyapáink életével, munkásságával kezdődött. Önök építették számunkra azt a jelent, amelyben a mi generációnk egy újabb nemzedék jövőjét alapozhatja meg. Mindennapi munkánkhoz az elődök példáiból meríthetünk erőt, hitet és bátorságot” – fejtette ki a Caritas szociális ágazatát vezető Ludescher.
Fotó: Haáz Vince
Az igazgató nemzedéktársainak is üzent, mondván, hogy
A házigazda a napfényes, színpompás gazdag őszhöz hasonlította a szépkorúakat. Mint mondta, színes, bölcs természetükkel olyan plusz értéket nyújtanak a családnak és a társadalomnak, amelyet más generációk nem tudnak megadni. A Teréz anya Nappali Központ munkatársa, Kacsó Katinka arra hívta fel az egybegyűltek figyelmét, hogy a számos gond, a nincstelenség, a betegségek, a magány ellenére mégis vannak barátok, rokonok, gyerekek, unokák, akik tisztelik és becsülik az elmúlt évtizedek erőfeszítéseit.
Balla Imre segédlelkész a szeretet, McAlister Magdolna az életkedv fontosságára hívta fel a figyelmet. A buzásbesenyői öregotthon Nyugatot is megjárt vezetője arról mesélt, hogy sokáig azt hitte, a sokkal jobb anyagi körülmények közt élő, színes ruhákat öltő és kirándulgató külföldi öregek boldogabbak mint a székelyföldiek. Idővel belátta, hogy tévedett:
Öt közös vonást fedezett fel a „mi öregjeinkben” és a nyugati társadalom öregjeiben: az elfogadást, a hitet, a reménységet, a szeretetet és az elengedést.
Fotó: Haáz Vince
– vélekedett a szociális menedzser.
Az ünnepről nem csak az idősek távoztak életvidámabban, a szervezők szívét is megdobogtatta a látvány. Különben ezt a lapunknak nyilatkozó Ludescher László sem rejtette véka alá, mondván, hogy nagyon sokszor a Caritas munkatársai is mosolygósabban, jobb kedvűen távoznak egy-egy ilyen eseményről, és többnyire azt jegyzik meg, mennyire szeretnek ünnepelni és szórakozni ezek az idős nénikék, bácsikák. Az igazgató bízik abban, hogy jövőre még többen tudnak majd ünnepelni. Egyébként a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Caritas szervezet többféleképpen próbál jelen lenni a szépkorúak életében.
Akiknek egészsége megengedi, aktívak, azok részt vehetnek a klubtevékenységekben, amelyek Székelyföld számos városában és falujában működnek. Azoknak, akiknek egészsége már nem teszi lehetővé, hogy kimozduljanak otthonaikból, az otthoni beteggondozói szolgálattal állnak rendelkezésükre. A harmadik kategóriát a legnagyobb gondban lévők jelentik, számukra 24 órás ellátást, odafigyelést igyekeznek biztosítani a három székely megye négy idősotthonában.
A Gyulafehérvári Caritas jelenleg több mint tízezer székelyföldi idős személy életében van jelen.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!