
Árus Zsolt. Azt szeretné elérni, hogy a magyar nyelvet is lehessen használni a rendőrségeken, ahol a magyar lakosság számaránya meghaladja a 20 százalékot
Fotó: Gergely Imre
Biztosítsák a magyar nyelv használatát a rendőrségeken, ott, ahol a magyarság részaránya meghaladja a 20 százalékot – erre törekszik a Székely Figyelő Alapítvány egy, az év elején elindított petíciójával.
2023. május 19., 18:372023. május 19., 18:37
Az első pozitív eredményekről számolt be a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt, azon kezdeményezésük kapcsán, amellyel
Azt szeretnék elérni a Kisebbségi Keretegyezményre és a Nyelvi Chartára, illetve az azokat a román jogrendbe emelő törvények előírásaira alapozva, hogy
Az országos rendőrparancsnokhoz intézett petíciójukra választ ugyan nem kaptak, de amint kiderült, a parancsnok továbbította a levelet azon megyei rendőrségekhez, ahol jelentős számban élnek magyarok.
Árus Zsolt elmondta, két megyéből pozitív visszajelzést kaptak.
Ezt tesztelendő, egy magyar nyelvű petíciót intéztek a megyei rendőrparancsnokhoz, amiben azt kérték, hogy helyezzenek ki magyar nyelvű névtáblákat a megyében működő rendőrségekre. Kérésükre szerdán érkezett válasz. Ez ugyan román nyelvű, de érdemi válasznak tekinthető – mutatott rá Árus. Elmondása szerint ez azért fontos, mert létezik egy belügyminiszteri rendelet, amely kimondja, hogy ha egy belügyi alárendeltségű intézményhez nem román nyelvű petíciót intéz valaki, arra azt kell válaszolni román nyelven, hogy az illető nyújtsa be a petícióját románul.
Árus Zsolt. Azt szeretné elérni, hogy a magyar nyelvet is lehessen használni a rendőrségeken, ahol a magyar lakosság számaránya meghaladja a 20 százalékot
Fotó: Gergely Imre
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság azt írja, hogy meghoztak minden olyan intézkedést, ami a Nyelvi Charta gyakorlatba ültetését célozza. Árus értelmezése szerint így kimondatlanul benne van az is, hogy
A Bihar megyei rendőrségtől is kaptak választ, amelyben az olvasható, hogy az embereknek ott is lehetőségük van a magyar nyelvet használni a rendőrségeken, esetenként fordítók bevonásával.
A Bihar megyei rendőrparancsnok frissen érkezett levelében pedig azt válaszolta, hogy
„Ezek szerint a magyar nyelv használata a rendőrségen Bihar és Hargita megyében – legalábbis elméletben – megoldott, annak a lehetősége a két megye rendőrparancsnokai által aláírt pecsétes iratok szerint megvan. Sokszor mondtuk, de most kifejezetten fontos megismételnünk, hogy minden jog annyi ér, amennyit használunk belőle.
– fogalmaz Árus Zsolt.
Hozzátette, ha minél többen beszélnek magyarul a rendőrökkel, annál inkább megszokottá és elfogadottá válik a számukra is a helyzet, és azáltal
A Székely Figyelő Alapítvány vezetője blogján is közzétette a két rendőrparancsnok levelét, és azt javasolja, hogy nyomtassuk ki, és a rendőrségeken szükség esetén hivatkozhatnak ezekre.
A többi megyéből egyelőre nem tudnak kézzelfogható eredményekkel szolgálni, de Árus biztat mindenkit, igényeljék, hogy megyéjükben/településükön is hasonlóan járjon el a rendőrség.
– szögezte le a jogvédő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!