Hirdetés
Hirdetés

Ázsiai vendégmunkások ellen háborognak Ditróban

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Kelet-ázsiai munkásokat alkalmazott egy gyergyóditrói pékség, a Facebookon elszabadultak az indulatok. Többen a vállalkozót, mások a munkavállalókat fenyegetik. A cég egyelőre kitart.

Gergely Imre

2020. január 27., 16:482020. január 27., 16:48

Srí Lankáról származó két vendégmunkás kezdett el dolgozni a Gyergyóditróban működő péküzemben. A közösségi oldalakon egészen meredek kommenteket lehet olvasni ennek kapcsán.

Migránsok tömeges betelepedését, a közbiztonság leromlását vizionálják többen is, mások pedig már most elüldöznék a faluból az idegeneket.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A Ditrói Pékség illetékesei nem hátrálnak meg: nem migránsokról, hanem általuk hívott képzett pékipari szakemberekről van szó – szögezték le.

A hozzászólók közül a legtöbben a vendégmunkás és a bevándoroló között egyenlőségjelet tesznek, szerintük a faluba érkező távol-keletiek miatt tönkremegy a közösség nyugalma.

Képernyőfotók: Migránsmentes Ditrót akarunk Facebook-csoport Galéria

Képernyőfotók: Migránsmentes Ditrót akarunk Facebook-csoport

Számos durva fenyegetés is megfogalmazódik az idegenekkel szemben, mint ahogy az őket foglalkoztató vállalkozóval szemben is.

Ez azért is meglepő, mert a községben alig van olyan család, amelyből valaki ne dolgozott volna maga is külföldön vendégmunkásként, vagy ne dolgozna éppen most is Németországban vagy más nyugat-európai országban.

Galéria

Vendégmunkások, nem migránsok

A Ditrói Pékség éppen amiatt kénytelen külföldieket alkalmazni, mert itthonról nyugatra mentek azok, akiknek itt állást kínálnának. A szakképzett munkaerő hiányzik – válaszolták kérdésünkre a cég vezetői, Köllő Csaba és Köllő Katalin.

Egy nemzetközi munkaerő-közvetítő ügynökségen keresztül kerültek kapcsolatba a Srí Lanka-i pékekkel, akik hivatalos úton, kétéves munkaszerződést aláírva álltak munkába a ditrói üzemben.

Tíz napja dolgoznak, és ahogy előzetesen számítottak is erre a munkaadók: jól képzett és munkájukat kifogástalanul végző szakemberek.

Idézet
Az nem igaz, hogy valakinek elveszik a munkáját. Két éve folyamatosan hirdetjük az állást itt a faluban és máshol is, és nem találtunk megfelelő embereket. Rendszeresen előfordul, hogy jelentkezik valaki, de mire beletanulna a szakmába, arra már fel is mond, és útnak indul külföldre

– mondták a pékség vezetői.

Galéria

A közösségi oldalakon folyó vitához többen is hozzátették, hogy a cégek azért nem találnak helyben munkaerőt, mert az alkalmazottaikat nem fizetik meg rendesen. „1800 és 3000 lej között keresnek az alkalmazottaink, kategóriától függően. Ez itt a környéken igen jó fizetésnek mondható napi nyolc órai munkáért. Ilyen összeget kapnak a vendégmunkások is, a plusz számukra csak annyi, hogy szállásukat, élelmezésüket biztosítjuk” – reagált erre Köllő Csaba.

A két már itt dolgozó vendégmunkás az elsők, de még lesznek társaik is. Összesen hét ázsiai személlyel kötöttek szerződést. Még egy érkezik Srí Lankából, és jön még négy nepáli pék.

Galéria

Fenyegetések, tüntetésszervezés

Köllő Csaba kijelentette, nem ijed meg a felháborodástól, hiszen nem követett el semmi törvénytelent, az alkalmazások teljesen hivatalosan történnek. Nem hátrál meg annak ellenére sem, hogy a Facebookon számos fenyegetés olvasható.

„Nem értem, az egészet: az évek alatt dolgozott itt nálam svájci, magyarországi vagy ukrán pékmester is, az ellen nem tüntetett senki. Most azzal van baj, hogy sötétebb a bőrük azoknak, akik itt készítik a kenyeret.

Idézet
Hogy éreznék magukat azok, akik így háborognak, ha velük vagy családtagjaikkal történne ugyanez Németországban?

– vetette fel Köllő Csaba. Hozzátette, mindkét ázsiai alkalmazottja hívő katolikus.

Hirdetés

Szavazás Ön szerint mi lenne a megoldás a Gyergyóditróban kialakult helyzetre?

Szavazás eredménye
Hirdetés
66 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 31., kedd

45 ezer lejes bírságot kapott a marosludasi önkormányzat az illegális hulladéklerakóban kiütött tűz miatt

A Maros megyei környezetőrség 45 ezer lejre bírságolta meg Marosludas polgármesteri hivatalát, miután március 24-én tűz ütött ki egy illegális hulladéklerakóban, amelyet 72 órás beavatkozás után sikerült eloltani.

45 ezer lejes bírságot kapott a marosludasi önkormányzat az illegális hulladéklerakóban kiütött tűz miatt
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Bolojan szerint az árak emelkedése gazdasági visszaesést fog eredményezni idén

Ilie Bolojan szerint a 2026-os év a vártnál nehezebb lesz, mivel a közel-keleti helyzet jelentősen bonyolítja a dolgokat; és megemlítette, hogy az árak emelkedése enyhe gazdasági visszaesést eredményez.

Bolojan szerint az árak emelkedése gazdasági visszaesést fog eredményezni idén
2026. március 31., kedd

Várják a CSM véleményezését a nyugdíj és a közalkalmazotti fizetés halmozását tiltó törvénytervezethez

A nyugdíj és a közalkalmazotti fizetés halmozását tiltó törvénytervezet készen van, és csak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) véleményezésére várnak – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Várják a CSM véleményezését a nyugdíj és a közalkalmazotti fizetés halmozását tiltó törvénytervezethez
2026. március 31., kedd

Tovább drágult kedden az üzemanyag

A kormány meghozott intézkedései mellett tovább emelkedett az üzemanyagok ára kedden. Hétfőn nem volt változás az árakban a szombati emelkedéshez képest.

Tovább drágult kedden az üzemanyag
Tovább drágult kedden az üzemanyag
2026. március 31., kedd

Tovább drágult kedden az üzemanyag

Hirdetés
2026. március 31., kedd

A miniszterelnök szerint a kormány a héten dönthet az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány a következő napokban dönt az üzemanyagok, elsősorban a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan miniszterelnök.

A miniszterelnök szerint a kormány a héten dönthet az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentéséről
2026. március 31., kedd

Még egy körforgalom lesz Csíkszeredában

Újabb körforgalom kialakítása van napirenden Csíkszeredában, ezúttal a Temesvári sugárút és a Szív utca kereszteződésében. Az előzetes mérések azt mutatják, hogy különösebb átalakítás nélkül végrehajtható a változtatás.

Még egy körforgalom lesz Csíkszeredában
2026. március 30., hétfő

Jó hír a nyugdíjasoknak: tízezrek kapnak gyógykezelési jegyet

Mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül – derül ki a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátott tervezetéből.

Jó hír a nyugdíjasoknak: tízezrek kapnak gyógykezelési jegyet
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Beperelte a kormányt a legfelsőbb bíróság a bértartozások ügyében

A legfelsőbb bíróság hétfőn bejelentette, hogy beperelt a közigazgatási bíróságon a kormányt és a pénzügyminisztériumot a bírák és ügyészeknek megítélt bérjogosultságok 2026-ban esedékes kifizetésének elhalasztása miatt.

Beperelte a kormányt a legfelsőbb bíróság a bértartozások ügyében
2026. március 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének az üzemanyagárak a jövedéki adó mérséklése esetén

A benzin és a gázolaj áfájának általános csökkentése helyett egy célzott, ideiglenes és csak bizonyos árszintek átlépésekor alkalmazott intézkedés jelenti a fenntartható megoldást az üzemanyagok drágulására – véli az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének az üzemanyagárak a jövedéki adó mérséklése esetén
2026. március 30., hétfő

Üzemanyagárak és élelmiszerárak: újabb intézkedésekről tárgyaltak

Az üzemanyagár-emelkedések hatását fékezni hivatott újabb intézkedésekről tárgyaltak hétfői ülésükön a koalíciós pártok politikusai.

Üzemanyagárak és élelmiszerárak: újabb intézkedésekről tárgyaltak
Hirdetés