
Fotó: Pinti Attila
Felháborította a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fórumát, hogy a csíkszentmártoni önkormányzat lezárta az úzvölgyi katonai temetőt. Csütörtöki közleményükben bejelentették, hogy június 6-án, a hősök napján – csatlakozva az Ortodox Civilizációért Egyesülethez – a sírkerthez vonulnak.
2019. május 30., 19:402019. május 30., 19:40
2019. május 30., 21:062019. május 30., 21:06
„Miután a román hősök tiszteletére a dormánfalvi polgármesteri hivatal által állított kereszteket megszentségtelenítették, amikor fekete szemeteszsákkal letakarták, miután a románok jogait védő aktivistákat a temető kapujánál bántalmazták, következett a csíkszentmártoni döntés, hogy harminc napig megtiltják a bejárást a temetőbe. Úgy értesültünk, hogy több csoport készül június 6-án az Úz-völgyébe. Támogatjuk a kezdeményezést és csatlakozunk” – olvasható a románok civil fórumának közleményében.

Lánccal és három lakattal zárták le az úzvölgyi katonai temető székely kapus bejáratát szerdán, a csíkszentmártoni önkormányzati testület határozata alapján. A látogatási tilalom harminc napig lenne érvényes, azonban a határozatot Hargita megye prefektusa megtámadta a közigazgatási bíróságon.
Ugyanakkor nyugalomra intenek, és
Szerintük a magyar közösség vezetői provokálnak, „interetnikus álproblémát” próbálnak fenntartani, szembemenve a nemzetközi katonai temetőkre vonatkozó romániai és európai jogrenddel és gyakorlattal.
A közleményben megfogalmazottak szerint megdöbbentette őket, hogy a román hadügyminisztérium nem foglalt állást az ügyben, és követelik, tegyenek meg mindent, hogy a román nemzet hőseinek az ortodox egyház liturgiája szerint adhassák meg a tiszteletet, „bárhol Románia területén, a megyehatároktól függetlenül”.
Az Ortodox Civilizációért Egyesület (Asociația pentru Civilizația Ortodoxă, ASCIOR) korábban nyilvánosságra került beadványában arról tájékoztatják a temető román parcelláját kialakító Dormánfalva polgármesterét, hogy június 6-án 17 órától az egyesület az úzvölgyi katonatemetőben ünnepli a hősök napját, és felkéri a polgármestert, hogy tegye meg a szükséges lépéseket a román parcella katonai ceremónia keretében történő felavatására.
A Hargita megyei önkormányzat egyébként egy csütörtökön kiadott közleményében úgy fogalmaz, „határozott fellépésre készülnek a csíki elöljárók” az úzvölgyi haditemető ügyében, „több akciót szerveznek” – erről részleteket azonban csak napok múlva közölnek.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
3 hozzászólás