Hirdetés
Hirdetés

Az otthoni hét éven kívül ezermester karbantartókra lenne szükségük az iskoláknak

Nem biztos, hogy minden karbantartó ért mindenféle munkálathoz, amely felmerülhet egy iskolában •  Fotó: Pixabay

Nem biztos, hogy minden karbantartó ért mindenféle munkálathoz, amely felmerülhet egy iskolában

Fotó: Pixabay

Hiába újítják fel az iskolaépületeket, festik újra a tantermeket, az iskolakezdés utáni hetekben számos intézményben már nem látszik a friss festés, az új fürdőszobai berendezéseket is megrongálják a diákok. Az otthoni hét éven kívül olyan iskolai karbantartókra lenne szükség, akik nem csak egy szakterülethez értenek, hiszen sokféle munka merül fel egy iskolában, és ma már nagy hiány az ezermester.

Hajnal Csilla

2024. szeptember 17., 21:012024. szeptember 17., 21:01

2024. szeptember 19., 11:372024. szeptember 19., 11:37

A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal iskolákért felelős igazgatóságának vezetője, Horațiu Lobonț a tanévkezdő prefektusi gyűlésen problémaként hozta fel a karbantartó személyzet hiányát a marosvásárhelyi iskolákban. Kifejtette akkor, hogy

kevés a karbantartó személy a marosvásárhelyi iskolákban, ezért hiába fektet épületfelújításokba a polgármesteri hivatal, ha nincs, aki tovább gondoskodjon az épületről és a berendezésről.

„A polgármesteri hivatal csak az egészségügyi személyzetet adhatja, de ő nyilván nem az épületért felel.

Idézet
Hiába festünk, hiába cseréljük ki a fürdőszobai berendezést, ha egy hét alatt megrongálják azokat az iskolákban”

– rótta fel az igazgatóság vezetője. Ugyanezt támasztotta alá Boczog Szabolcs, az egykori húszas iskola, most Tudor Vladimirescu Általános Iskola igazgatója is a Székelyhon megkeresésére. Bár ők szerencsés helyzetben vannak, hiszen két karbantartó is van az intézményükben – az egyik a tornacsarnokért felel, a másik az iskolaépületért.

A Tudor Vladimirescu Általános Iskola szerencsés helyzete: két karbantartó is van itt •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A Tudor Vladimirescu Általános Iskola szerencsés helyzete: két karbantartó is van itt

Fotó: Haáz Vince

Kevesen tudják, hogy a közjavakra vigyázni kell

A Tudor lakótelepi iskola magyar vezetőjének az a tapasztalata, hogy a legtöbb gyerek nem vigyáz a közös tárgyakra.

Idézet
Úgy érzik, nekik minden jár. Új bútorzat, új interaktív táblák vannak felszerelve, de kevés az a gyerek, aki tudatában van annak, hogy ezt nem egy évre kapták, hanem több nemzedék kell majd használja ezeket. Nem festheti ki két évente a tantermeket a város, mert a diákok a sáros labdát felrúgják a falra, és foltot hagy rajta.

A szülői nevelés feladata lenne az, hogy úgy engedjük el otthonról a gyerekeket, hogy vigyáznak a közös tárgyakra, terekre, hiszen nem csak egy évre végzi el a város a munkálatokat. A pedagógusnak is figyelmeztetnie kell a gyerekeket ezekre, akárcsak a tankönyvek esetében, amelyeket négy évig használhat egy iskola.

Idézet
Ha három nemzedék nem vigyáz rájuk, a negyediknél úgy néz ki a könyv, mint egy darab rongy. Ezért a szülő hiába elégedetlenkedik, csak négy év után kérhet az iskola új tankönyveket”

– fejtette ki Boczog Szabolcs.

Hirdetés

A polihisztorok kora lejárt

A legnagyobb gondot pedig az okozza, hogy ezermestereket kellene alkalmazniuk az iskolákba, akik megszerelik a villanyt, kicserélik a vízcsapot, padokat javítanak.

Hiába alkalmaznak asztalost, aki nem ért a villanyszereléshez, hiszen sokféle munka merül fel egy iskolában, ahol nagy hiány az olyan szakember, aki mindenhez ért.

A polihisztorok kora lejárt – tette hozzá az egykori húszas iskola igazgatója, aki a saját „ezermesterükkel” nagyon meg van elégedve, de ez a szakember is elérte már a nyugdíjkorhatárt, már jelezte is, hogy hamarosan visszavonul.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A szülőnek kell állnia a károkat

A törvény szerint, ha rongál a diák az iskolában, a szülő kötelessége megfizetni az okozott kárt. Például,

ha a gyerek ráugrott egy padra, eltörött és nem lehet megjavítani, akkor a szülőnek ki kell fizetnie a pad árát.

Ha pedig nem vállalja fel a tettes, és a diákok falaznak egymásnak, akkor kollektív a rongálás, ezért közösen kell megfizetnie az osztálynak – magyarázta Boczog Szabolcs, hozzátéve, ilyenkor azonban legtöbbször bevallják, hogy ki volt, mert nem szeretnék a más okozta károkat fizetni.

A Tudor Vladimirescu Általános Iskolában az a szokás, hogy amikor elballag egy nyolcadik osztály, akkor teljesen felújítják a tantermet, és akkor nyolc évig szolgálja a terem a következő nemzedéket. Ilyenkor

festenek, új padlót raknak, új tábla kerül a falra, de a bútorzatot nem cserélik le, még nagyon jó állapotban vannak, hiszen három éve sikerült miden teremben kicserélni

– mondta el az iskola igazgatója.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Nem biztos, hogy mindenhez ért

Van olyan iskola is, ahol csak egy karbantartó van alkalmazva, és ha nem ezermester, akkor a polgármesteri hivatal iskolaigazgatóságához fordul az adott iskola minden problémával. Ők viszont

nem tudnak minden kis munkához kiszállni, ilyen például ha egy világítótestet kell kicserélni hirtelen, mert külsős cégekkel dolgoznak.

„A szülőket nem szabad a termek tatarozásába bevonni, mi már 12 éve nem kérjük erre a szülőket, az más, hogy segítenek a tancinak leköltözni a földszintre, mert az előkészítő osztályok a földszinten vannak. Ha anyagilag akarnak segíteni, akkor a szülői egyesület számlájára tudunk elfogadni adományokat, de fizikai munkát nem veszünk igénybe a szülők részéről” – fejtette ki Boczog Szabolcs igazgató.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 19., kedd

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában

Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért

Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.

Elhunyt Scherer Péter színművész
Elhunyt Scherer Péter színművész
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

2026. május 19., kedd

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett

Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe

A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe
2026. május 19., kedd

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik

A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik
2026. május 19., kedd

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint

A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot

Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot
2026. május 19., kedd

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás

Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás
2026. május 19., kedd

Búcsús szentmise a Madarasi Hargitán

Idén is tartanak búcsús szentmisét pünkösdvasárnap, május 24-én a Madarasi Hargitán.

Búcsús szentmise a Madarasi Hargitán
Hirdetés