
A csaló mesterkélt segítőkészséggel oszlatta el az áldozat gyanúját
Fotó: Barabás Ákos
Fia balesetet okozott Székelyudvarhelyen, elütött két embert, egyikük megsérült – ezzel a hírrel hívtak fel egy 75 éves, homoródszentmártoni özvegyasszonyt szombaton. A magát rendőrnek kiadó telefonáló felajánlotta közbenjárását, amiért összesen közel 3500 lejt csalt ki az idős asszonytól.
2017. szeptember 13., 11:512017. szeptember 13., 11:51
2017. szeptember 13., 11:522017. szeptember 13., 11:52
A károsult elbeszélése szerint a telefonáló magyarul azt ígérte neki, elintézi, hogy fiát kiengedjék az előzetesből, cserébe viszont pénzt kért, tíz eurós feltöltőkártyák formájában. A történet végére közel 3500 lejre vásárolt kártyákat a neve elhallgatását kérő hölgy, csak hogy megmenthesse fiát. A férfinak természetesen nem volt szüksége semmiféle segítségre, nem ütött el senkit. Anyja
A nénit szombaton délelőtt kilenc órakor hívták fel a vezetékes telefonon. A férfi rendőrként mutatkozott be, majd azt mondta, szomorú hírt kell közölnie, ne ijedjen meg, de üljön le, mielőtt meghallgatná. Ezután azt állította, hogy fia Udvarhelyen elütött egy cigányasszonyt és annak kislányát, utóbbi sajnos megsérült, kórházba kellett szállítani, fiát pedig 48 órára őrizetbe vették. Felajánlotta segítségét is, mondván, el tudja intézni, hogy fiát ne tartsák bent. Maradjon a telefon mellett – kérte az asszonyt –, amíg megpróbál beszélni a sértett féllel. Rövid idő múlva visszahívta, és közölte, hogy a cigányasszony
Majd hangsúlyozta, hogy közbenjárásával állását kockáztatja, ezért senki nem tudhat az egyezségről.
A csaló utasította a nénit, hogy vásároljon tizenöt darab tíz eurós mobiltelefonos feltöltőkártyát, a kódjaikat diktálja le neki, utána semmisítse meg azokat. A néni nem fogott gyanút, úgy gondolta, a „jóindulatú rendőr” csak magát védi ezzel a kéréssel. Amikor megkérdezte, hogy beszélhetne-e a fiával, egy sírós hangot hallott a telefonban, a következő mondatokkal: „Ne aggódj, mama, mindent elrendezek, amikor kijutok innen. Csak tedd azt, amire kérnek!” Az özvegyasszony
Ez viszont nem volt elég. Rövidesen visszahívták, hogy a kislánynak eltörött a bordája és a cigányasszony több pénzt kér. Újabb tíz kártyát. A következő hívás már arról szólt, hogy
A néni megkérdezte, hogy ki műtené, mert ismer sebészeket Udvarhelyen, de azt a választ kapta, hogy ezt titokban kell tartani. Újabb kártyákat vásárolt, a telefonáló pedig azt mondta, a fiát ki is engedték az előzetesből. A néni egész éjjel nem aludt, elmondása szerint szörnyű pillanatokat élt át. Másnap reggel ismét jelentkezett a csaló, azt állítva, hogy „a kislányt Vásárhelyre kell vinni mentővel, és a mentőre is kell pénz”. Az idős hölgy ekkor már a fiáról érdeklődött, hogy miért nem ő rendezi a felmerülő költségeket, ha már kiengedték az előzetesből. A telefonáló azt válaszolta, hogy visszavitték a rendőrségre.
A néni már azon tépelődött, honnan kérjen kölcsön, hogyan vegyen újabb kártyákat, mert
amikor hazaérkezett a fia. Őt az üzletből riasztották amiatt, hogy édesanyja rengeteg feltöltőkártyát vásárolt. Természetesen rögtön kiderült, hogy nem volt semmiféle baleset, sem sérült, sem rendőrségi eljárás. A néni valószínűleg egy telefonos csalásokra szakosodott banda áldozata lett. Az újabb telefonhívásra már fia válaszolt, de ahogy meghallották a hangját, azonnal bontották a vonalat. Az asszony hiszékenysége 51 darab tíz eurós feltöltőkártyába, azaz 3408 lejbe került.
Rafináltak a csalók
telefonos csalók módszerei nem ismeretlenek a hatóságok előtt, de nyomozni csak akkor tudnak, ha feljelentés érkezik ilyen ügyekben. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arra kér mindenkit, akinek idős szülei vannak, hogy figyelmeztessék őket a hasonló esetekre. A csalók ugyanis annyira rafináltak és jól informáltak, hogy könnyedén eloszlatják a kiszemelt áldozatok gyanúját. A szóvivő elmondta, hétfőn Parajdon egy 87 éves asszony, I. V. hasonlóan járt, tőle lánya balesetére hivatkozva 1837 lejnyi feltöltőkártyakódot csaltak ki.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadékkal járó záporok miatt, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.
Nicușor Dan államfő csütörtök este kijelentette, hogy egy meghatározott időszakra kinevezett technokrata kormány jobb helyzetbe hozta volna az országot, mint amiben jelenleg van.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
Javultak a hazai magyar diákok románérettségi-eredményei: míg 2024-ben országosan 68,1 százalékuk szerzett átmenőjegyet, tavaly 79,42, idén pedig már 88,15 százalékuk teljesítette sikeresen a vizsgát.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
szóljon hozzá!