
Fotó: Barabás Ákos
Családias hangulatban ünnepelték meg szombaton Lókodban az idősekről való intézményes gondoskodást és a benne mindenkor részt vállalókat. A negyed század történéseinek emberi vonatkozásairól, az előrelátásról és a napi helytállásról személyes hangon szóltak az ünneplők.
2017. október 08., 19:392017. október 08., 19:39
A helyi unitárius templom felújítása miatt a kultúrotthonban tartott püspöki istentisztelet egymás mellé ültette a szociális intézményért sokat tevőket, ugyanakkor felidézték a lánglelkű megálmodó, Kiss Rozália és a gondoskodó Gyarmathy György példamutató tetteit.
Fotó: Barabás Ákos
A lókodi ökumenikus öregotthon 1992-ben létesült az egyházközség üresen álló paplakjának épületében, Kiss Rozália, a kénosi unitárius lelkész feleségének vezetésével.
A Svájcban élő Gyarmathy György és felesége, Catherine közbenjárására sikerült az intézményt többéves támogatásban részesíteni, melyet a Jakab Lajos Alapítványon keresztül juttattak el a faluba. Szintén svájci támogatással 2000-re elkészült a korszerű új épületszárny, amely huszonnégy fő befogadását tette lehetővé.
Fotó: Barabás Ákos
A személyzet a helybéliekből tevődik össze, akiknek munka mellett szakképzést, továbbképzést is biztosít az alapítvány. A svájci johanniták jóakarata révén 2007 májusában sor kerülhetett a huszonnégy új helyet nyújtó „johannita szárny” felavatására.
Folyamatban van a konyha korszerűsítése, hiszen a környékbeli időseknek, betegeknek ebédet hordanak.
Fotó: Barabás Ákos
Az öregotthonba a társas foglalkozások, bibliaórák, önképző köri munka, kisebb kirándulások visznek változatosságot. Havonta egy-egy unitárius nőszövetség ellátogat oda, és rendszeres a különböző felekezetű istentiszteletek tartása is.
Az évfordulón a püspöki igehirdetést követően az egykori faluról Vass Mózes helyi születésű lelkész beszélt. Az építés történetét, a sok szeretetcselekedetet, amivel a terv megvalósulhatott, Gyarmathy Catherine idézte fel. Az elmúlt tíz évről és terveikről az alapítvány vezetője, Tódort Éva tájékoztatott. Köszönetet mondott Zakariás Klárának, aki immár húsz éve vezeti az intézményt, és mindenkinek, aki az idősek otthonához bármivel hozzájárult.
Megtudtuk: a Magyar Unitárius Egyház évente három olyan személynek nyújt támogatást, aki máshogyan nem jutna öregotthoni ellátáshoz.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint Benczédi Ferenc püspök kérdésünkre elmondta, a változás után az unitárius egyházban nagy nyitás volt Kiss Rozálián keresztül az idősekre való ilyen odafigyelés. A hagyományos közösségek felbomlása után az egyén nem tud megbirkózni ezekkel a nehézségekkel. A fiatalok mellett az egyház legégetőbb tennivalója az idősgondozás: ne érezze magát senki perifériára szorultnak. Céljuk a vasárnapi igehirdetésen túl, hogy közel hozzák egymáshoz az embereket.
– vallja a püspök.
Hogy mennyire közeli az e munkában részt vállalók emléke, köztük a néhai Gyarmathy Györgyé, azt Sógor Csaba európai parlamenti képviselő és id. Szombatfali József, a Gondviselés Segélyszervezet elnöke egyaránt kiemelte.
Fotó: Barabás Ákos
Dombi Dezső a bizalomról, együttműködésről, kitartásról és a tettekről szólt. Simó Melinda köri nőszövetségi elnök a koszorúzáson az élet értelmeként említette annak a környezetnek a jobbá tételét, amelyben élünk: tanúságtevői a lókodi öregotthon valahai és mai gondoskodói.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!