
Fotó: Barabás Ákos
Családias hangulatban ünnepelték meg szombaton Lókodban az idősekről való intézményes gondoskodást és a benne mindenkor részt vállalókat. A negyed század történéseinek emberi vonatkozásairól, az előrelátásról és a napi helytállásról személyes hangon szóltak az ünneplők.
2017. október 08., 19:392017. október 08., 19:39
A helyi unitárius templom felújítása miatt a kultúrotthonban tartott püspöki istentisztelet egymás mellé ültette a szociális intézményért sokat tevőket, ugyanakkor felidézték a lánglelkű megálmodó, Kiss Rozália és a gondoskodó Gyarmathy György példamutató tetteit.
Fotó: Barabás Ákos
A lókodi ökumenikus öregotthon 1992-ben létesült az egyházközség üresen álló paplakjának épületében, Kiss Rozália, a kénosi unitárius lelkész feleségének vezetésével.
A Svájcban élő Gyarmathy György és felesége, Catherine közbenjárására sikerült az intézményt többéves támogatásban részesíteni, melyet a Jakab Lajos Alapítványon keresztül juttattak el a faluba. Szintén svájci támogatással 2000-re elkészült a korszerű új épületszárny, amely huszonnégy fő befogadását tette lehetővé.
Fotó: Barabás Ákos
A személyzet a helybéliekből tevődik össze, akiknek munka mellett szakképzést, továbbképzést is biztosít az alapítvány. A svájci johanniták jóakarata révén 2007 májusában sor kerülhetett a huszonnégy új helyet nyújtó „johannita szárny” felavatására.
Folyamatban van a konyha korszerűsítése, hiszen a környékbeli időseknek, betegeknek ebédet hordanak.
Fotó: Barabás Ákos
Az öregotthonba a társas foglalkozások, bibliaórák, önképző köri munka, kisebb kirándulások visznek változatosságot. Havonta egy-egy unitárius nőszövetség ellátogat oda, és rendszeres a különböző felekezetű istentiszteletek tartása is.
Az évfordulón a püspöki igehirdetést követően az egykori faluról Vass Mózes helyi születésű lelkész beszélt. Az építés történetét, a sok szeretetcselekedetet, amivel a terv megvalósulhatott, Gyarmathy Catherine idézte fel. Az elmúlt tíz évről és terveikről az alapítvány vezetője, Tódort Éva tájékoztatott. Köszönetet mondott Zakariás Klárának, aki immár húsz éve vezeti az intézményt, és mindenkinek, aki az idősek otthonához bármivel hozzájárult.
Megtudtuk: a Magyar Unitárius Egyház évente három olyan személynek nyújt támogatást, aki máshogyan nem jutna öregotthoni ellátáshoz.
Fotó: Barabás Ákos
Bálint Benczédi Ferenc püspök kérdésünkre elmondta, a változás után az unitárius egyházban nagy nyitás volt Kiss Rozálián keresztül az idősekre való ilyen odafigyelés. A hagyományos közösségek felbomlása után az egyén nem tud megbirkózni ezekkel a nehézségekkel. A fiatalok mellett az egyház legégetőbb tennivalója az idősgondozás: ne érezze magát senki perifériára szorultnak. Céljuk a vasárnapi igehirdetésen túl, hogy közel hozzák egymáshoz az embereket.
– vallja a püspök.
Hogy mennyire közeli az e munkában részt vállalók emléke, köztük a néhai Gyarmathy Györgyé, azt Sógor Csaba európai parlamenti képviselő és id. Szombatfali József, a Gondviselés Segélyszervezet elnöke egyaránt kiemelte.
Fotó: Barabás Ákos
Dombi Dezső a bizalomról, együttműködésről, kitartásról és a tettekről szólt. Simó Melinda köri nőszövetségi elnök a koszorúzáson az élet értelmeként említette annak a környezetnek a jobbá tételét, amelyben élünk: tanúságtevői a lókodi öregotthon valahai és mai gondoskodói.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!