
Archív
Fotó: Haáz Vince
Nem kötheti zöldigazolványhoz a marosvásárhelyi orvosi egyetem vezetősége az egyetemisták órákon és gyakorlatokon való részvételét, illetve bentlakási helyeit – döntötte el a Szucsáva Megyei Törvényszék, ahová öt orvosis hallgató nyújtott be keresetet. Az egyetem vezetősége rövid közleményben tudatta, hogy tudomásul vette a bíróság döntését és betartja azt.
2021. november 01., 19:112021. november 01., 19:11
A marosvásárhelyi orvosi egyetem vezetősége szeptember elején hozott határozataiban arról döntött, hogy a diákok csak úgy kapnak helyet a bentlakásban, és csak úgy vehetnek részt az órákon meg a gyakorlatokon, ha nem több mint 180 napja estek át a betegségen vagy be vannak oltva.
A döntés ellen többször tiltakozó felvonulást szerveztek az egyetemisták, és több mint kétszáz diák aláírta azt a petíciót, amelyben kérték az egyetem vezetőségét, hogy vonja vissza döntését. De erre nem került sor. A Jászvásári Diákliga karolta fel öt orvosis egyetemista kérését és fordult a Szucsáva Megyei Törvényszékhez, kérve, hogy függessze fel a marosvásárhelyi orvosi egyetem vezetőségének döntését.
A döntés közzététele után a Jászvásári Diákliga nyilvánosan kérte a Marosvásárhelyi Diákliga (LSTGM) vezetőségének tiszteletbeli lemondását, amiért nem az eljárást kezdeményező öt egyetemistát, hanem az egyetem vezetőségét támogatta ebben az ügyben.
A pénteki törvényszéki döntés nyomán az orvosi egyetem vezetősége egy rövid közleményt küldött a Székelyhon szerkesztőségének is, amelyben leszögezi, hogy tudomásul vette a döntést és alkalmazza azt. Jelenleg az orvosi egyetemen tanuló több száz diák az előadásokon és szemináriumokon online vesznek részt, de a gyakorlati órákat látogathatják.
a személyes részvétel esetében hőmérés, maszkviselés és kézfertőtlenítés kötelező” – írja a közlemény.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
7 hozzászólás