
Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Csíkszeredában tartották a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség második negyedéves soros ülését. A több órás találkozót követően Borboly Csaba megyei tanácselnök mint az ülés alelnöke, illetve Simion Crețu, az ügynökség vezérigazgatója számolt be Hargita megye helyzetéről.
2020. július 15., 17:242020. július 15., 17:24
A hat megyét (Hargita, Kovászna, Brassó, Maros, Szeben és Fehér) tömörítő Központi Régió ülésén a Hargita megyét érintő, 2021–2027-es időszakban elérhető és megpályázható európai uniós projektek kerültek előtérbe. A tanácselnök elmondta,
„Hargita megye esetében sajnos kijelenthető, kevesebb támogatást kaptunk az elmúlt hatéves ciklusban a többi megyéhez képest. Tisztában vagyunk vele, hogy a fejlettebb megyékkel nem tudjuk felvenni a versenyt, mi mégis
– tudatta Borboly. Példaként felhozta, amíg Csíkszereda városi buszparkjának a megújítására nagyjából tíz járműre lenne szükség, addig Brassó esetében ez a szám akár több tízszerese is lehet ennek. „Így már érzékelhető, hogy a kisebb uniós projektek nem tudnak versenyre kelni a nagyobb városok által megcélzott támogatásokkal” – magyarázta.
Az ülésen bemutatták azt a tervezetet, amely az oktatás digitalizációját célozza Hargita megyében. A tervek szerint a 82 millió eurós támogatási összegből a megye összes 1–8. osztálya korszerűbb felszerelésekkel gazdagodna, ugyanakkor a pedagógusok szakmai felkészültségének színvonala is emelkedhetne.
Borboly Csaba
Fotó: Veres Nándor
A javaslatok terén Borboly megemlítette, a mobilitás és infrastruktúra fejlesztésével a kerékpárutak és azok kihasználtsága háttérbe szorul. „A fenntarthatóság érdekében lehetőséget kell biztosítanunk, hogy minél több kerékpárút valósuljon meg a megyében. A kitermeléssel és feldolgozással foglalkozó kis- és középvállalkozásokat célzó projektjeink által a kisebb mennyiségű ellenőrzött kitermelést és annak a megye szintjén történő feldolgozását szorgalmazzuk, amely ezáltal itthon tartja az abból befolyt összeget és nem más megyéket gazdagít” – számolt be a javaslatokról Borboly.
Simion Crețu
Fotó: Veres Nándor
Kiemelkedik Csíkszereda
Simion Crețu igazgató a számszerű adatok terén megemlítette, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség a 2014–2020-as Regionális Operatív Program keretében 1,1 milliárd eurót igényelt az európai alapokból finanszírozott projektekre. Hargita megyére kitérve elmondta, a megkötött szerződések 155 millió eurós támogatást jelentenek, az előszerződési fázisban lévők pedig elérik az 50 millió eurót. A projektek több ágazatot is érintenek: szállítási infrastruktúra, épületek hőszigetelése, közvilágítás modernizálása, inkubátorházak létrehozása, turizmus fejlesztése. Csíkszereda húsz projekttel rendelkezik, amellyel kiemelkedik a városok közül. A vezérigazgató méltatta a megye helyzetét: projektek terén aktívnak mutatkozik a térség, ennek alapjául az oktatás digitalizációjával kapcsolatos előterjesztés részletességét emelte ki.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
szóljon hozzá!