
A Marin Predában egy hete főtt ételt kapnak a diákok
Fotó: Pál Árpád
Örvendenek a meleg ételnek a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnázium diákjai, akik Hargita megyében – egyelőre – egyedüliként kapnak meleg ebédet a kormány kísérleti programjában. Azt mondják, a minőség és a mennyiség is megfelelő.
2017. április 12., 10:562017. április 12., 10:56
A kormány még ősszel indította el kísérleti jelleggel a meleg ebéd programot az ország ötven iskolájában. Hargita megyében egyedüliként a Marin Preda Gimnázium került be a projektbe. A tanintézetnek nem volt ebédlője, ezért előbb azt kellett kialakítani ahhoz, hogy a diákok ott fogyaszthassák el az ebédet. A közegészségügyi követelményeknek megfelelően egy korábbi szaktermet és a tankönyvraktárat alakították át erre a célra, illetve az ezekhez tartozó két mosdót is rendbe tették.
Az általános iskolai osztályok tanulói a tíz, a nagyobbak pedig a tizenegy órás szünetben kapják az ebédet – tudtuk meg Constanţa Mátyás igazgatónőtől. Mivel a program egyik célja az egészséges étkezés népszerűsítése, az étrenddel kapcsolatos javaslatokat a kormány tette. A több mint húsz menüből a diákok és szülők szavazatai alapján választottak ki nyolcat, amelyeket közöltek a kiíráson nyert vendéglátó egységgel.
Az általunk megkérdezett diákok elégedettek voltak az étellel. Ottjártunkkor éppen rizst kaptak sült csirkecombbal, ami egyformán ízlett mindenkinek. Azt mondják, messzemenően finomabb a kiflinél, ugyanakkor az esetenként otthonról hozott szendvicsnél is jobban esik. Többségüknek az étel mennyisége is megfelelő.
A kormány által kiírt elektronikus közbeszerzésen a székelyudvarhelyi Gondűző étterem nyerte meg az ebéd elkészítésének és kiszállításának jogát. Naponta összesen 320 adag főtt ételt kell eljuttatniuk az iskolába a tanítási napokon: egy 250–300 grammos adagnak hét lejből kell kijönnie. A kormányhatározat azt is szabályozza, mi lehet a menüben ahhoz, hogy egészséges legyen. Így például kevés sóval és olajjal kell elkészíteni az ételeket – magyarázta Nagy György, a Gondűző tulajdonosa.
A főtanfelügyelő a program kiterjesztését reméli
Az étkezésre elkülönített összeget a kormány a helyi önkormányzatokhoz utalja, azonban saját költségvetésükből növelhetik azt – közölte Görbe Péter főtanfelügyelő. A program követése a tanfelügyelőségek feladata. Az iskolák vezetőségének a tapasztalatai, észrevételei alapján készített jelentést elküldik a szakminisztériumnak, ahol elemzik az eredményeket, és ezek függvényében döntenek a továbbiakról – ismertette a folyamatot. Reményei szerint az eredmények annyira pozitívak lesznek, hogy szeptembertől a meleg étel országos szinten felváltja majd a tejet és a kiflit.
Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.
Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).
Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.
Az egyre aggasztóbb méreteket öltő félretájékoztatás miatt csökkent jelentős mértékben a kanyaró elleni átoltottság – jelentette ki pénteken az egészségügyi miniszter.
Több választási lehetőségük lesz a betegeknek, ha megtörik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNSAS) monopóliuma – jelentette ki Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Az ország 16 megyéjét és Bukarestet érintő sárga riasztást adott ki pénteken a szeles, csapadékos időjárás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön csak Kovászna megye egy részére érvényes a riasztás.
A nagyböjt minden szombatján déli 12 órától keresztúti ájtatosságot végeznek a csíksomlyói Kálvárián, a Jézus-hágón. A szervezők közösségi imára hívnak mindenkit, aki fontosnak tartja a nagyböjti elcsendesedést és hisz a közös könyörgés erejében.
A Románia és az Egyesült Államok közötti kapcsolat rendkívül érett, kölcsönös érdekekkel – jelentette ki Nicușor Dan csütörtökön Washingtonban, ahol részt vett a Donald Trump amerikai elnök által kezdeményezett Béketanács ülésén.
Elsüllyedt egy konvojban haladó hajó csütörtökön a Sulina-csatorna jobb partján, a Duna 33. tengeri mérföldjénél.
Mindenki békét, stabilitást és jólétet akar Gázában, de a kérdés az, hogyan tudunk ezért cselekedni – jelentette ki Nicușor Dan államfő csütörtökön Washingtonban, a Béketanács első ülésén mondott beszédében.
szóljon hozzá!