
Aki teheti, vásárolja meg a védőoltást és adassa be magának, javasolja az egészségügyi igazgatóság vezetője
Fotó: Veres Nándor
Az igényelt mennyiségnél majdnem tízszer kevesebb – alig több mint 500 – influenza elleni ingyenes védőoltást kap Hargita megye az egészségügyi minisztérium által nemrég megvásárolt oltóanyag-utánpótlásból. A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője azt javasolja, aki teheti, vásárolja meg a vakcinát és adassa be magának.
2020. február 10., 15:522020. február 10., 15:52
Járványos méreteket öltött a január utolsó és február első napjait magában foglaló héten az influenzás megbetegedések száma országszerte, ezért az elmúlt hét második felében kihirdette az influenzajárványt a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja (CNSCBT).
Az egészségügyi minisztérium időközben újabb 35 ezer adag influenza elleni védőoltást vásárolt az ingyenes immunizálásra jogosultak – krónikus betegek, idősek, gyerekek – beoltására, a megyék száma, illetve népességük arányában történő elosztás alapján azonban
509 adag ingyenes oltóanyag érkezik a megyébe kedden, ezt az igénylések mértékének arányában osztják majd szét a háziorvosok között, ők pedig a legveszélyeztetettebb pácienseiket immunizálják majd az oltóanyag-utánpótlásból – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Ez a mennyiség azonban édeskevés, hiszen az igazgatóság az országos oltáskampányt megelőző igényfelmérés után a háziorvosoktól kapott utólagos kérések alapján még ősszel 4400 adag védőoltást igényelt utánpótlásként az egészségügyi minisztériumtól. A megyében már januárban elfogyott az oltáskampány elején a szaktárca által kiutalt 8690 adag oltóanyag.
A légúti, valamint az influenzás megbetegedések számának a jelentős növekedése kapcsán Tar Gyöngyi felhívta a lakosság figyelmet arra, hogy
Számukra ajánlott megvásárolni a védőoltást gyógyszertárban és beadatni háziorvosukkal, különösen érvényes ez azokra az aktív dolgozókra, például bolti eladókra, akik munkájuk során sok emberrel kerülnek kapcsolatba – mondta. Így légúti panaszok esetén legalább az influenzát kizárhatják – fűzte hozzá Tar Gyöngyi, kitérve arra is, hogy a koronavírus globális terjedése miatt amúgy is tapasztalható az aggodalom a lakosság körében.
Hargita megyében egyébként – akárcsak országszerte – nagyon megnőtt a felső légúti megbetegedések száma a legutóbbi, január utolsó és február első napjait magában foglaló statisztika szerint: megyeszerte 1894 esetet jegyeztek fel akkor, majdnem háromszor többet az előző heti 695-höz képest. Az igazolt influenzás megbetegedések száma meghatszorozódott az említett időszakban, 2-ről 13-ra nőtt, és azóta is folyamatosan érkeznek pozitív laboreredmények az influenza-gyanús betegek esetében – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Ezt erősíti az is, hogy pénteken már egy Hargita megyei iskolában is felfüggesztették az oktatást a megbetegedések miatt. Az egyik maroshévízi általános iskola vezetősége kérte az intézkedés elrendelését az egészségügyi igazgatóságtól – közölte az intézmény vezetője. Megjegyezte ugyanakkor, hogy sok más iskolában és óvodában is sok a hiányzó, de azokban nem igazolt influenzás megbetegedések okozták a hiányzásokat, ezért nem függesztették fel az oktatást.
Az utolsó heti statisztika szerint országszerte 7000 fölé nőtt az igazolt influenzás betegek száma, az influenzafertőzéshez köthető elhalálozásoké pedig elérte a 23-at. A székelyföldi megyékben mindeddig 4-en vesztették életüket a megbetegedés miatt.
A vízimentők egymás után találták meg azt a két fiatalt, akik Olimp üdülőhelynél tűntek el a tengerben vasárnap. Mindkettejüket megpróbálták újraéleszteni, de nem sikerült megmenteni az életüket.
Az adócsalás és a szabálytalan kereskedés visszaszorítása érdekében tartott ellenőrzéseket szombaton a Hargita megyei rendőrség. Hat kereskedőnél, három helyszínen szabtak ki bírságot összesen több mint 13 ezer lej értékben.
Életét vesztette egy 55 éves, marosvásárhelyi férfi vasárnap a Fogarasi-havasokban, miután túrázás közben szakadékba zuhant – közölte az Argeș megyei rendőrség.
Jóval alacsonyabb gázolajárakat függesztettek ki az üzemanyagtöltő-állomásoknál vasárnap, miután a kormány beavatkozott: ideiglenesen 20 százalékkal csökkentették a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között.
Lehűl az idő hétfő estétől, kedden pedig sok helyen lehet esőre, viharokra számítani – közölték a meteorológusok.
Két spanyol vadászgép lelőtt egy engedély nélkül a román légtérbe behatoló drónt vasárnapra virradóra Galac megyében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
A román haditengerészet aktív és hiteles partner, amely biztonságot és stabilitást nyújt a NATO dél-keleti szárnyán – hangsúlyozta Mihai Panait altengernagy, a román haditengerészet vezérkari főnöke szombaton Konstancán, a román haditengerészet napján.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
2 hozzászólás