
A szociális ellátórendszernek már ebben a hónapban teljesen lemerül az éves költségvetése
Fotó: Barabás Ákos
Már októberre is csak szűkösen elegendő a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság költségvetése. Ha az intézmény nem kap költségvetés-kiegészítést nemhogy fűtésre, de a szociális ellátórendszerben élők élelmezésére, a szociális otthonok fenntartására és az alkalmazottak bérének a kiutalására se lesz pénze az intézménynek novemberben.
2022. október 09., 21:002022. október 09., 21:00
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság – mint ahogyan a többi megye hasonló intézménye is – évek óta költségvetési problémákkal küzd a költségszintek aktualizálásának a hiánya miatt, vagyis azért,
Az idei helyzetet csak súlyosbítja az energiaárak rendkívüli megemelkedése, illetve az is gyorsítja a szűkös költségvetés lemerülését, hogy augusztustól béremelést hagyott jóvá a kormány egyebek mellett a szociális ellátórendszerben is.
– mondta lapunknak Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. Abban bíznak, hogy
A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság közel hatvan épület – családi típusú elhelyezőközpontok, családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott védett lakóotthonok, fogyatékos személyeket ellátó felnőttotthonok, illetve megyeszerte több irodahelyiség – fenntartását kell biztosítsa, illetve finanszírozza azok működtetését, az otthonokban élők élelmezését, gondozását.
„A szolgáltatásainknak vannak költségstandardjai, amelyeket a minisztérium állapít meg, és az alapján adja a finanszírozást a megyének, de ezek a költségstandardok nem voltak aktualizálva 2019 óta. Azóta az árak nagyon sokat emelkedtek és folyamatosan kérjük, hogy aktualizálják a standardokat, mert akkor a minisztérium több pénzt kellene adjon. Állítólag már megállapították az új értékeket, csak a kormány el kellene még fogadja azokat.
– fogalmazott Elekes Zoltán. Kérdésünkre elmondta azt is, hogy figyelembe véve a pénzek átutalásának a szokásos ütemét, már ebben a hónapban jóváhagyást kellene kapjanak a költségvetés-kiegészítésre ahhoz, hogy a következő hónapban esedékes kiadásaikat időben ki tudják fizetni.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Folytatódik az idei pótérettségi, a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden és szerdán vizsgáznak anyanyelvi szóbeli kommunikációs készségekből. A szóbeli vizsgák hétfőn kezdődtek a román nyelvű kommunikációs készségek felmérésével.
Közterekre, játszóterekre, parkokba helyezett ki ivókutakat a marosvásárhelyi városháza a kánikulára való tekintettel. Kedden Marosvásárhelyen narancssárga vészjelzés van érvényben, a 35 Celsius fokot is meghaladja a levegő hőmérséklete.
Az esti órákban, magasabb árakon importált elektromos energia közvetetten befolyásolni fogja az árakat az ősszel, de nem olyan mértékben, hogy jelentős áremelkedést okozzon – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
szóljon hozzá!