Deutsch Tamás Fideszes európai parlamenti képviselőt Orbán Balázs helyettesítette
Fotó: Tuchiluș Alex
Energiafüggőségről, háborúról és békéről szólt az a tusványosi fórum, amelyen öt magyarországi különböző politikai erő vezetője is részt vett. Melyikük várja el az Európai Bizottságtól, hogy fellépjen Ukrajnával szemben a Barátság kőolajvezeték importjának korlátozása miatt? Ki támogatja Orbán Viktor békemisszióját, és ki nem? Többek között ezeket a kérdéseket feszegették a találkozón.
2024. július 26., 09:062024. július 26., 09:06
A háborúpártiság és békepártiság köré épülve zajlott a Két választás között címmel megrendezett pártpolitikai vitafórum, amelyen Orbán Balázs (a magyarországi miniszterelnök politikai igazgatója), Kanász-Nagy Máté (Lehet Más Politika), Lukács László György (Jobbik), Nacsa Lőrinc (Kereszténydemokrata Néppárt) és Molnár Zsolt (Magyar Szocialista Párt) ültek le egy asztalhoz. A csütörtöki beszélgetést Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője moderálta.
Kanász-Nagy Máté elhiszi ugyan, hogy Orbán Viktor és a kormányzat békét akar, támogatja, csak az eredményeket nem látja.
– fogalmazott az LMP frakcióvezető-helyettese. Lukács László, a Jobbik frakcióvezetője szerint mindvégig kiálltak a béke mellett és elutasította Nacsa Lőrincnek, a KDNP frakcióvezető-helyettesének álláspontját, miszerint korábban háborúpárti politikai szereplőket támogattak.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Két hét alatt egy olyan hullámot sikerült kavarni, ami az egész európai háborúpárti nagy erőközpontnak komoly problémákat okoz, mert megjelent a színen egy alternatív stratégia, amit Magyarország képvisel a nyugati világon belül.
– magyarázta Orbán Balázs. Ezzel együtt meggyőződése: az idő is nekik dolgozik, előbb-utóbb a békepártiak többségbe fognak kerülni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Nacsa Lőrinc szerint az Európai Unió kettős mércét alkalmaz bizonyos tagállamokkal szemben, köztük Magyarországgal szemben is, ebben a kérdésben pedig mindenképpen fel kell lépni, hiszen a bizottságnak nem egy politikai testület, hanem a szerződések őre. Molnár Zsolt azt javasolta, hogy a magyar külpolitika, kormány a nemzet érdekében keressen szövetségeseket, akkor talán a bizottság is rugalmasabb lesz velük szemben. Nem ért egyet a bizottság számos döntésével, ugyanakkor sem ő, sem a Magyar Szocialista Párt nem folyamodna hivatalos felszólításhoz. Lukács László is egyetértett abban, hogy változtatni kellene, ugyanakkor leszögezte, hogy azokban az esetekben, amelyekben Magyarországra veszély leselkedik, az emberek számíthatnak majd a Jobbik kitartására.
Kanász-Nagy Máté kijelentette, hogy
Úgy vélekedett, hogy a kormányzaton belül elhanyagolt téma a szénhidrogén-függés, ami fennáll Oroszországgal szemben.
– vetette fel Kanász-Nagy Máté.
Fotó: Tuchiluș Alex
Orbán Balázs szerint az imént említett esetben a „zöldítés” nem értelmezhető. Mint mondta, a benzinhez olaj kell, és ez szükséges a közlekedéshez, a gáz esetében már másabb a kérdés. Az energiahasználat csökkentését pedig a fejlett országok luxusának nevezte.
– dobta vissza a labdát Orbán.
Fotó: Tuchiluș Alex
Molnár Zsolt szerint túlságosan erős Magyarország energiafüggősége orosz irányba, és ha az energiafüggőség egyoldalú, akkor ez politikai kiszolgáltatottsághoz vezet. „Ez a háborús propaganda része. Ha a békéről beszélsz, Putyin ügynöke vagy” – reagált erre Orbán.
A vita végén a Patrióták Európáért Frakció karanténba zárása kapcsán beszélgettek a meghívottak. Lukács László helytelennek vélte a történteket, de Molnár Zsolt szerint is elfogadhatatlan az aránytalanság, amelyet az ügy tükröz, és úgy véli, valamiért büntetik Magyarországot Brüsszelben. Kanász-Nagy Máté és Nacsa Lőrinc is elítélte a kizárást. Orbán Balázs állította, hogy bosszúról van szó, háborúpárti álláspontról.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!