
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Hat országból 36 fiatal érkezik Gyergyószentmiklósra, hogy a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács (GYTIT) által pályázott Erasmus+ ifjúsági csereprogramon részt vegyenek. Egyhetes ittlétük alatt a demokrácia témában zajlanak a tevékenységeik, az esemény sajátossága pedig az, hogy gyergyószentmiklósi családok vacsorára hívhatják a fiatalokat.
2020. január 11., 15:282020. január 11., 15:28
2020. január 11., 15:342020. január 11., 15:34
A program első részét múlt év októberében Szerbiában tartották, a másodikra január 11–19. között Gyergyószentmiklóson kerül sor. „Cél a fiatalok mobilitásának segítse: egyik országból a másikba látogathatnak el úgy, hogy közben megismerkedhetnek más helyek kultúráival, adott tematikát feldolgozva” – ismertette Lukács Rajmond, a program trénere.
Hat országból – Szerbiából, Magyarországról, Romániából, Macedóniából, Lengyelországból és Csehországból – hat-hat, összesen tehát 36 fiatal érkezik Gyergyószentmiklósra. Erős Levente, a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács elnöke azt mondta, ez egy önszerveződő és fejlesztő program, amelynek részeként a vendégek első körben ismertetik hazájuk demokráciai berendezkedését, majd felépítenek egy általuk elképzelt országot, fiktív vezetéssel. „Egyhetes programjuk idején lehetőségük lesz szórakozni is, hiszen kulturális esteket tartanak majd, valamint egynapos Gyilkos-tói kirándulást is szervezünk számukra” – részletezte az ifjúsági szervezet elnöke.
A gyergyószentmiklósi lakóknak is jut szerep: a program mindenki számára nyitott zárókonferenciával ér véget, ugyanakkor a fiatalok ittlétének második napján, január 12-én helyi családok fogadhatják őket. A 0740–607529-es telefonszámon olyanok jelentkezését várják, akik megvendégelnének egy-két külföldi, Erasmus+ programon résztvevőt. A vacsora költségeit a GYTIT állja, viszont feltétel, hogy a jelentkező családokból legalább egyvalaki társalgási szinten beszéljen angolul.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
szóljon hozzá!