
A marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörterméről is lesz előadás Szovátán
Fotó: Haáz Vince
Erdélyi és magyarországi művészettörténészek, építészek, mérnökök, régészek és restaurátorok tanácskoznak a hétvégén Szovátán.
2024. március 08., 17:032024. március 08., 17:03
A marosvásárhelyi Arcus Egyesület, a kolozsvári Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány és a szovátai Asio Egyesület március 8–10. között Műemlékvédelem Erdélyben X. címmel tart konferenciát a szovátai Teleki Oktatási Központban.
A kétévente megtartott konferencia célja
A rendezvényen a műemlékvédelemben szerepet kapó különböző szakterületek erdélyi és magyarországi képviselői, művészettörténészek, építészek, mérnökök, régészek és restaurátorok adnak elő.
Szombaton többek között a Kovászna megyei bibarcfalvi református templomban zajló régészeti kutatásokról, a székelyudvarhelyi Székelytámadt vár régészeti feltárásainak eredményeiről, az apoldi és más evangélikus erődtemplomok helyreállításáról számolnak be a szakemberek.
Vasárnap szó lesz a Marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörterme díszítőfestésének helyreállításáról, de a válaszúti Bánffy-kastély faelemeinek restaurálásáról, mindezek mellett pedig a XVII. századi oltártöredékek állagmegóvását is bemutatják a jelenlevőknek.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
szóljon hozzá!